roinp5.jpg

Wiadomości

Pracownice ROINP- u Agata Kołacz i Katarzyna Turonek-Ostrowska w ramach Tygodnia Bibliotek 2024, w dniu 10 maja przeprowadziły szkolenie pt. Informacja patentowa w pigułce - dla początkujących. Wskazały, że informacja patentowa to bogate źródło wiedzy technicznej i prawnej, a także biznesowej i stanowi dużą wartość nie tylko dla wynalazców. Podczas szkolenia omówiono, czym są patenty, jakie wynalazki mogą uzyskać ochronę patentową, a przede wszystkim pokazano czego można się dowiedzieć z opisu patentowego, jak korzystać z ogólnodostępnych baz patentowych w zależności od celu poszukiwań.
W wydarzeniu wzięło udział 16 osób, opinie o organizacji szkolenia pochodzące od uczestników wskazały, że opuszczali oni je z poczuciem zadowolenia.


Europejski Urząd Patentowy (EPO) zaprasza doświadczonych użytkowników informacji patentowej, przedstawicieli MŚP, uczelni, sektora badań i rozwoju, a także instytutów badawczych sektora gospodarczego na Patent Knowledge Week. Wydarzenie odbędzie się 28-30 listopada br. w formacie online w języku angielskim.

Tegoroczny Patent Knowledge Week ma na celu wsparcie uczestników w zakresie umiejętnego korzystania z informacji patentowej. Organizatorzy chcą, by na bazie solidnej informacji patentowej uczestnicy mogli podejmować jak najlepsze decyzje dotyczące własności przemysłowej.

Tematy Patent Knowledge Week 2023:
     • Dane patentowe
     • Analityka biznesowa
     • Sztuczna inteligencja
     • Patent jednolity
     • Start-upy i MŚP
     • Analiza patentowa

Ponadto EPO zaprasza uczestników na wybrane popołudniowe laboratoria, które odbędą się 29 listopada 2023 r., w godz. 13:30-15:00. Informacje na temat rejestracji na laboratorium uczestnicy otrzymają w wiadomości potwierdzającej zapis na Patent Knowledge Week.

Wydarzenie jest bezpłatne. Rejestracji można dokonać tutaj . Pod tym samym linkiem znajdują się szczegóły wydarzenia oraz pełny program.


Konferencja „Znaczenie praw własności intelektualnej dla MŚP”
Konferencja odbędzie się 30 marca (10.00-11.40) w formule online. Organizatorami są Urząd Patentowy RP i Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Eksperci z obu urzędów przedstawią najnowsze inicjatywy adresowane do firm z sektora MŚP i startupów. Dotyczą one m.in. możliwości uzyskania przez przedsiębiorców częściowej refundacji kosztów związanych z nowymi zgłoszeniami oraz ochroną: wynalazków, znaków towarowych i wzorów przemysłowych w ramach programu SME Found 2023
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Informacje o programie konferencji i rejestracja


Regionalny Ośrodek Informacji Normalizacyjnej i Patentowej oferuje zainteresowanym osobom możliwość jednorazowej, bezpłatnej konsultacji z rzecznikiem patentowym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na spotkanie można zapisać się telefonicznie (tel. 68 328 2162), za pośrednictwem poczty elektronicznej: roinp@bu.uz.zgora.pl lub osobiście w siedzibie ROINP. Termin konsultacji będzie ustalany indywidualnie. Zapraszamy!


Konkursy Urzędu Patentowego. Zgłoś się i wygraj!
Urząd Patentowy RP zaprasza do udziału w konkursach na:

  • najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszej pracy naukowej na temat związany z własnością      intelektualną, w tym z jej ochroną, zarządzaniem i marketingiem. Do konkursu mogą być zgłaszane prace licencjackie, magisterskie, doktorskie i habilitacyjne z zakresu nauk prawnych, technicznych i przyrodniczych. Więcej informacji
  • informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy oraz podnoszenie świadomości społecznej, na temat ochrony własności przemysłowej oraz znaczenia tej problematyki dla rozwoju innowacyjności i kreatywności. Więcej informacji
  • krótki film promujący ochronę własności intelektualnej. Celem konkursu jest przygotowanie krótkiego filmu, którego tematyka będzie nawiązywać do ochrony własności intelektualnej, w szczególności wynalazków, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych. Więcej informacji
  • najlepszy plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Celem Konkursu jest wykonanie plakatu, którego tematyka będzie nawiązywać do ochrony własności intelektualnej, w szczególności wynalazków, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych. Więcej informacji

Termin składania prac we wszystkich konkursach: 14 października 2022 r.
W informacji wykorzystano treści zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Patentowego


Urząd Patentowy zaprasza do udziału w kolejnej edycji międzynarodowej konferencji z cyklu „Innowacyjność i kreatywność w gospodarce”.
W programie wydarzenia:

  • Projektowanie produktów i usług cyfrowych w oparciu o aktualne potrzeby użytkownika
  • Projektowanie marki cyfrowej
  • Moda cyfrowa – przyszłość czy chwilowy zachwyt branży odzieżowej?
  • Dostosowanie prawa własności intelektualnej do tempa zmian, jakie narzucają nowe technologie
  • Potencjał NFT a efektywne zabezpieczenie praw własności intelektualnej do dzieł sztuki, projektów wzorniczych i produktów znanych marek
  • Metaverse – cyfrowy świat możliwości dla projektantów i wyzwań dla prawników

Transmisja online rozpocznie się o godz. 9.00. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia


„Patent dla przedsiębiorcy – narzędzia wsparcia dla biznesu”. Webinarium

21 czerwca (wtorek) Urząd Patentowy zaprasza przedsiębiorców na kolejne spotkanie online. W programie wydarzenia:

  • Planowane zmiany w prawie własności przemysłowej - korzyści dla przedsiębiorców (Edyta Demby-Siwek, Prezes Urzędu Patentowego RP)
  • Znaki towarowe i wzornictwo źródłem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw (Paulina Uszyńska-Rzewuska, Departament Znaków Towarowych Urzędu Patentowego)
  • Ochrona własności intelektualnej - instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców (Piotr Wiatrowski, Departament Innowacyjności i Komunikacji Urzędu Patentowego)

Webinarium odbędzie się w godz. 11.00-12.30. Więcej informacji


European Inventor Award 2022
Znamy już nominacje do European Inventor Award – prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejski Urząd Patentowy. Nagroda jest wyrazem uznania dla geniuszu i kreatywności wynalazców za ich wkład w technologię, zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy, a także w nasze codzienne życie. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: przemysł, badania, kraje spoza EPO oraz MŚP.

Dodatkowo każdy z finalistów ma szansę wygrać nagrodę publiczności (ang. Popular Prize), dlatego zachęcamy Państwa do głosowania na ulubionego wynalazcę. Z kandydatami i ich wynalazkami można zapoznać się na stronie internetowej EPO. Głosy można oddawać do 21 czerwca. Więcej informacji.


Konferencja PATLIB 2022

Europejski Urząd Patentowy i Komisja Europejska zapraszają na coroczną konferencję PATLIB, która odbędzie się w dniach 12-13 maja br. Pierwszy dzień wydarzenia kierowany jest do przedsiębiorców, inwestorów, wynalazców, osób związanych ze światem nauki i transferu technologii i usług w zakresie własności intelektualnej.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się:

  • jakie są najlepsze praktyki w dziedzinie zarządzania własnością intelektualną;
  • jak Europejski Urząd Patentowy i Komisja Europejska współpracują w dziedzinie waloryzacji innowacji w Europie oraz działają na rzecz lepszej koordynacji i współpracy
  • na poziomie europejskim, krajowym i regionalnym;
  • jak innowatorzy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzające innowacje mogą skorzystać z programów oferowanych przez Komisję;
  • jak wprowadzenie patentu jednolitego wpłynie na dostęp do ochrony patentowej;

Wydarzenie odbywa się w formule online i jest bezpłatne. Szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny
Zapraszamy!


Urząd Patentowy RP zaprasza na konferencję z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej.
Wydarzenie w formule online rozpocznie się 26 kwietnia (wtorek) o godz. 9.00.

„Dziś zarówno o własności intelektualnej, jak i o grach video trudno jest myśleć inaczej niż w skali globalnej. Osiągnięcie sukcesu rynkowego danej gry nie ogranicza się jedynie do wprowadzenia atrakcyjnego produktu na rynek przy wsparciu licznych działań promocyjno-reklamowych. Często wymaga to także opracowania właściwej strategii ochrony własności intelektualnej, tym bardziej, że gra wideo to dzisiaj, dzięki Internetowi, produkt dostępny niemal w każdym zakątku świata”.

W programie konferencji zaplanowano następujące bloki tematyczne:

  • Jak wspierać i chronić innowacje i kreatywność młodzieży.
  • Wyzwania dla systemu ochrony własności intelektualnej w branży gier.
  • Jakiego wsparcia potrzebuje dziś branża gier.

W programie konferencji zaplanowano następujące bloki tematyczne:

  • Jak wspierać i chronić innowacje i kreatywność młodzieży.
  • Wyzwania dla systemu ochrony własności intelektualnej w branży gier.
  • Jakiego wsparcia potrzebuje dziś branża gier.

Prelegentami będą m.in. twórcy i producenci gier, eksperci od ochrony własności intelektualnej, przedstawiciele administracji, nauczyciele i edukatorzy pracujący z młodymi innowatorami. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie internetowej Urzędu Patentowego RP. Więcej informacji i program konferencji. W centrum uwagi tegorocznej edycji Światowego Dnia Własności Intelektualnej są ludzie młodzi: pokolenie Y i pokolenie Z.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzony jest od ponad 20 lat z inicjatywy i pod auspicjami World Intellectual Property Organization (WIPO).


Program SME Fund dla MŚP bez tajemnic!

24 minuty i wszystko jasne! W tym nagraniu eksperci Urzędu Patentowego wyjaśniają przedsiębiorcom, jak uzyskać zwrot części opłat zgłoszeniowych (urzędowych) w trwającej edycji programu SME Fund.


Webinarium pt. „Jak skutecznie chronić swoją domenę internetową oraz unikać naruszeń cudzych praw?”
Urząd Patentowy zaprasza na kolejne spotkanie z wiedzą i praktyką. W programie wykład, część poświęcona przykładom sporów oraz konsultacjom dotyczącym praktycznych aspektów omawianego zagadnienia. Eksperci:
dr hab. Justyna Ożegalska-Trybalska - adiunkt w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej i Ochrony Konkurencji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Arbiter w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji oraz arbiter w Centrum Arbitrażu i Mediacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).
dr Ireneusz Matusiak - obecnie sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie - XXII Wydziału Własności Intelektualnej. Posiada bogate doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w tym z branży IT oraz branży medialnej. W latach 2003-2022 roku pełnił funkcję Prezesa Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w Warszawie.

Webinarium odbędzie się 30 marca (środa, godz.10.00 – 13.00). Będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Cisco Webex Events - link do spotkania zostanie udostępniony na stronie UPRP w dniu wydarzenia.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18