W dniach 14-15 maja odbędzie się druga ogólnopolska konferencja z cyklu „REGION W DIALOGU. ZINTEGROWANE BADANIA NAD ZIEMIĄ LUBUSKĄ”, zatytułowana „ARCHIWUM: MIEJSCE PAMIĘCI – PAMIĘĆ MIEJSCA”.
Współorganizatorami wydarzenia są Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Konferencja wpisuje się w tzw. zwrot archiwalny w naukach humanistycznych i dotyczy pamięci miejsca, które do roku 1945 funkcjonowało w granicach Niemiec, a po wojnie ukonstytuowało się jako Ziemia Lubuska. Jej tematem jest przed – i powojenna spuścizna kulturowa regionu, zdeponowana w archiwach (państwowych i prywatnych) i zapisana w pamięci zbiorowej. Konferencja zbiega się z 80-leciem funkcjonowania administracji polskiej na Ziemiach Zachodnich i odbywa się w ważnym momencie historii: gdy żegnamy ludzi, którzy po wojnie tworzyli nasz region. Wraz z ich odejściem pojawia się pytanie o zabezpieczenie dorobku, stanowiącego istotny składnik lubuskiej tożsamości. Dlatego konferencji przyświeca z jednej strony zainteresowanie archiwalnym dokumentem, z drugiej – potrzeba ocalenia regionalnego dziedzictwa.