uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2016

PLAKATY

07.04.2016

plakat_zielona_dd.jpg
PLAKATY
Maja Wolna
Wernisaż wystawy 07.04.2016 r.
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej
Al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra
Wystawa czynna do 30.04.2016 r.
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana








Biogram
Maja Wolna obroniła dyplom w Pracowni Drzeworytu na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2005 r. Aktualnie pracuje na dwóch uczelniach jako adiunkt doktor. Prowadzi indywidualne zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Animacji oraz na WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki. Bierze udział w wielu konkursach oraz wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie Passion for Freedom w The Mall Galleries w Londynie. Jest lauretką w międzynarodowych konkursach. Zdobyła Złoty Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w kategorii plakatów ideowych. Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Plakaty, ilustracje, kolaże stanowią część jej artystycznej pracy. Obecnie eksperymentuje z nowymi projektami wykorzystując obraz wideo, dźwięk oraz z formami przestrzennymi czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń w zakresie grafiki.

Credo
Maja Wolna
, w serii plakatów, które w miesiącu kwietniu były prezentowane w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Wojska Polskiego 71, zwanych przez nią ”odsłonami” są krytycznym spojrzeniem artystki na problemy kobiet we współczesnym świecie przemocy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ofiarami przemocy jest już ponad jedna trzecia kobiet na całym świecie. Przemoc może dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie. Szacuje się, że każdego dnia ofiarą przemocy (w domu, na ulicy, w pracy) padają setki kobiet bitych, gwałconych i molestowanych w Afryce, Azji, krajach Bliskiego Wschodu oraz Ameryce Łacińskiej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Europie (w tym Polska), gdzie z powodu maltretowania i znęcania się cierpi co czwarta kobieta. Najniższy wskaźnik notowany jest w krajach Ameryki Północnej – około 23%.
Do wzrostu agresji wobec kobiet przyczyniają się również nowoczesne media komunikacyjne (SMS-y, posty i e-maile), które mogą dotknąć każdą kobietę – bez względu na status społeczny, wiek i wykształcenie.
Szymon Bojko w tekście towarzyszącym wcześniejszej wystawie plakatów Mai Wolnej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie tak scharakteryzował jej twórczość:
„ Maja Wolna (…) buduje niczym w teatrze dramaturgię zła, wyrządzanego milionom kobiet żyjącym na tej planecie. System zakazów, dotkliwych kar, nakazów, artystka, dyskretnie bez krzyku, bez gry typografii, bez ekspresji, mającej przyciągnąć uwagę przechodnia, widza, przy ciszy na „widowni” uzmysławia system poniżenia kobiety. Filozofia ascezy, surowości, wymagała samo-opanowania naturalnego temperamentu. Język graficznych metafor i symboli, którym posługuje się Wolna, jest pozornie czytelny. Ptak, dłoń, sylweta domku z kominem i dymkiem, żyletka, okulary, oczy z łezką itd.”.Niezależnie od przesłania, od stosowania znaków i symboli, plakaty Mai Wolnej dzięki oszczędności formy plastycznej są wizualnie bardzo sugestywne.
Skrzypczak Małgorzata

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18