uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2022

Rysunki i obiekty

23.06.2022

andrzej_markiewicz-_plakat.jpg
Rysunki i obiekty
Andrzej Markiewicz
Wernisaż wystawy 23.06.2022r
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej
Al. Wojska Polskiego 71, 
Zielona Góra
Wystawa czynna do 31.01.2023r
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana



Artysta zaprezentował wielowarstwowe rysunki i obiekty wykonane w technikach mieszanych, w których nadrzędną rolę odgrywa kondensacja form, czyli łączenie technik graficznych z rysunkiem tworzącym rodzaj pisma i kresek, które w jego pracach tworzą unikalną materię podkreślając wyrazistość przedmiotu, postaci czy formy. Dodatkowo na obrzeżach lub we wnętrzu prac rysunkowych umieszcza własne teksty przy pomocy których opowiada historie odnoszące się do rzeczywistości, czasu i okoliczności w jakich powstał obraz. W swoich działaniach artystycznych wykorzystuje technikę Collageˈu, xero i druku cyfrowego. Korzysta z zadrukowanych podłoży takich jak kartki kalendarza, stare dokumenty i grafiki cyfrowe, które ze swoją już zadrukowaną historią pozwalają na dokonanie skrótów myślowych i syntezy tworząc jednocześnie niezwykły ładunek emocjonalny przeznaczony dla wnikliwego odbiorcy.

Credo
Istotą mojej twórczości jest kondensacja form polegająca na syntetyzowaniu i generalizowaniu doświadczeń, przeżyć, wrażeń – aż do punktu, w którym zaczynają one mówić nie o swej własnej odrębności, o swoim odrębnym istnieniu, ale stają się znakami ogólnych idei; przytaczając słowa Leszeka Brogowskiego:„ … pozwala dokonać przejścia od widzenia do poznania, albo jeszcze lepiej: pomaga uczynić widzenie rozumniejszym.”
Zabiegi te zbliżają powstałe prace, choć tworzone przy pomocy innego języka do dyskursu filozoficznego – pytania o byt, o to, co ogólne, co jednostkowe, do badania opozycji materialne – niematerialne, fizyczne – duchowe. Przemyślenia dotyczące problemu konstruowania postawy artystycznej wobec sytuacji i zjawisk z otaczającego świata….. spointuję słowami prof. Henryka Hoffmana: „Sztuka to nie nauka, a dociekanie istoty przekazu artystycznego bywa najtrudniejsze do słownej interpretacji. No bo jak tu opowiedzieć symfonię Bacha, albo objaśnić, nie banalizując artystycznego przesłania, np. wiersz Szymborskiej pt. ,,Dworzec”, lub wyeksplikować precyzyjnie szczególny klimat obrazków Nikifora? Zupełnie też nie jest możliwe przekonujące wykazanie związku dzieła sztuki z jakimś praktycznym jego zastosowaniem”

Biogram

Andrzej Markiewicz - ur.22.07.1956 roku w Skarżysku – Kamiennej.
Studia wyższe w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 1986 roku uzyskał dyplom magistra wychowania plastycznego w pracowni malarstwa i rysunku prof. Mieczysława Hermana oraz pracowni grafiki prof. Stanisława Góreckiego.
Zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową , malarstwem. Twórczość swą prezentował na wielu wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Bańska Bystrzyca, Czeskie Budziejowice, Warszawa, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom) a także wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Grecja, USA, Japonia, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Profesor, Dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu. 2019 roku laureat Radomskiej Nagrody Kulturalnej.

Prace w zbiorach:
Państwowe Muzeum na Majdanku.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.
Muzeum Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Muzeum Narodowe w Kielcach.
Indiana River Community College,Virginia, Florida – USA.
Nagrody i wyróżnienia/między innymi/:
Nagroda Kwartalnika Krytyki Artystycznej „POKAZ” I Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Częstochowa – II Nagroda regulaminowa. Przedwiośnie 24, Kielce – Grand Prix , Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
28 Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki – I Nagroda, Rzeszów, BWA,
IX Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Częstochowa – wyróżnienie honorowe,
6. Międzynarodowy konkurs na rysunek im. M.E.Andiollego – II Nagroda, Nałęczów,
7. Międzynarodowy konkurs na rysunek im. M.E.Andiollego – wyróżnienie honorowe.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18