uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2022

Wyodrębnienie znaku

18.03.2022

plakat1.jpg

Wyodrębnienie znku
Zbynek Janáček
Wernisaż wystawy 18.03.2022r
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej
Al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra
Wystawa czynna do 15.05.2022r
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana

Artysta, który jest miłośnikiem i kolekcjonerem książek, dostrzegając kulturotwórczą rolę biblioteki uniwersyteckiej w środowisku akademickim, wystawę Wyodrębnienie znaku dedykuje właśnie bibliotece, która nie tylko popularyzuje działalność naukową i artystyczną, ale przede wszystkim oferuje atrakcyjne miejsce z bogatym programem ze sfery działań artystycznych. Wystawa składa się 5 cykli: Boksi i druki”, „Art.”, „… O szlachetnymi i pięknym I. – III.”, “Beauty is Final Stage of Spiritual” i “Cmy” W prezentowanych cyklach artysta zastosował techniki mieszane: sitodruk, pleksi, szkło, włókno kokosowe, szkło lustrzane, ogień i astralon.

Biogram
Zbynèk Janáček jest członkiem Stowarzyszenia Grafików Czeskich Hollar w Pradze, Stowarzyszenia ART Praha, Stowarzyszenia Q w Brnie, Umelècká beseda, Praga oraz jest członkiem Klubu Konkretystów KK3 ze wsparciem asystentów prof. Dariusza Gajewskiego i dr Jakuba Cikały. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach. Od 1991 r. prowadził zajęcia w Uniwersytecie Ostrawskim na stanowisku adiunkta w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. W 1998 r. przeprowadził przewód habilitacyjny w dziedzinie Sztuki plastyczne w Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu. Do 2015 r. Dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego (Czechy). Obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach.

Zbynèk Janáček jest cenionym pedagogiem i wybitnym artystą grafikiem, doskonale znanym w europejskim środowisku graficznym. Jego aktywność koncentruje się głównie w obszarze grafiki warsztatowej. Jego wcześniejsze prace powstawały w technice linorytu kolorowego. Obecnie zajmuje się serigrafią, drukiem cyfrowym oraz wideo.

Jest prof. wizytującym na uczelniach Artystycznych w Polsce m. in. prowadził zajęcia ze studentami ASP w Katowicach w Zakładzie Grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu czy na ASP we Wrocławiu.

Zorganizował wiele wystaw indywidualnych w Pradze, Ołomuńcu, Uherskim Hradiszczu, Hranicach na Morawie, Hawierzowie, Opawie, Krakowie i Ostrawie. Od 1994 r. brał udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentacjach twórczości graficznej za granicą (Polska, Niemcy, Słowacja, Kanada, Brazylia, Włochy, Indie, Chorwacja, Rosja, Kostaryka, Węgry, Korea, Grecja i wielu innych krajach). Brał udział w wystawach czeskiej grafiki 2. połowy XX w (Galeria Mánes). Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Vladimíra Boudníka, Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Kraków 2013 w Stambule, uczestnik Międzynarodowego Triennale Grafiki w Warszawie „Imprint” w 2014 r. oraz wielu wystaw w Czechach i za granicą. Źródło.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18