uz-logo-pion-2.png

logointegro5.png

2012

GRAFIKA BEZUŻYTECZNA

20.04.2012

strent.jpg
GRAFIKA BEZUŻYTECZNA

Rafał Strent
Wernisaż wystawy 20.04.2012 r.
Wykład towarzyszący pt. „Rafał Strent”

Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki
ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra
Wystawa czynna do 30.06.2012 r.
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana






Credo
Fragment artystycznego credo:

“W moim pojęciu sztuka jest zjawiskiem starym jak świat i jak świat różnorodnym. Wiążę ją z kulturą, która jest zaprzeczeniem barbarzyństwa, ta zaś wywodzi się z kultywacji, a wcześniej z kultu. Dlatego kategorycznie nie godzę się na taką jej definicję, która dziki gwałt pozwala umieścić w polu ekspresji artystycznej. Pożar Rzymu mógł mieć sens estetyczny tylko w chorej głowie. Dla-tego wolę, by sztuka była choć trochę elitarna, by nie musiała wciąż szukać języka - by sama była językiem. Byśmy dzięki niej mogli porozumiewać się w sprawach, których inaczej wyrazić się nie da. Ten elitaryzm nie jest dziedzictwem krwi, ale funkcją wrażliwości. Dopóki rodzą się ludzie, któ-rym nie jest obojętny kolor, kształt i kompozycja, którzy tych środków (właściwie technicznych) umieją użyć do ujawnienia, co im tam w duszy gra; dopóki są też inni, łasi na te frykasy dla oczu o dla duszy - dopóty jesteśmy silniejsi od barbarzyńców. Nie dajmy sobie wmówić, że sztuka naszych czasów musi być brutalna i wulgarna. Nie musi! To wcale nie jest sztuka, ale medialny wybryk po-wstały dla rozgłosu. Dlatego warto pamiętać, że ten rozgłos także ma charakter medialny: dziesię-ciosekundowy. Aby echo trwało dłużej, trzeba wzmagać środki - aż do absurdu, aż do zdziczenia. Czy warto?”

Biogram
Rafał Strent - urodzony w 1943 r. w Łucku na Wołyniu. W roku 1972 ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja; aneks z grafiki ar-tystycznej u prof. Haliny Chrostowskiej. Obecnie prof. zwyczajny w macierzystej uczelni, prze-wodniczący Sekcji Sztuki Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej, były członek Komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, członek kapituły Nagrody im C. K. Norwida etc.

Przewodniczący NSZZ Solidarność w warszawskiej ASP do roku 1990, w latach 1990 - 1996 - dziekan Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, a w okresie1999 - 2002 - prezes Zarządu Głównego ZPAP etc.
Autor ponad 60 wystaw malarstwa, grafiki i rysunku w kraju i poza granicami, uczestnik ok. 300 wystaw zbiorowych, laureat nagród i wyróżnień artystycznych m.in. w Luksemburgu (Musee 2000), Międzynarodowego Biennale Grafiki w Sofii, Międzynarodowego Biennale Grafiki w Wiedniu, Międzynarodowego Grand Prix Sztuki Współczesnej w Monte Carlo, nagrody za działal-ność twórczą Ministra Kultury RP etc.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zaczął edukację od elektroniki. Pracował w cegielni, na budowie i u ogrodnika. Produkował radiostacje do czołgów i urządzenia radarowe, naprawiał elektrowozy i telewizory, grał w zespole jazzowym i oświetlał scenę w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Pokrętną drogą dotarł do sztu-ki, w której poczuł się jak w domu. Malarstwo, grafika i rysunek to dość dużo aby wyrazić “drżący blaskami kosmos” (Gombrowicz - Dzienniki).
!970 - Pokonkursowe wystawy w Warszawie i Krakowie (2 x I nagroda za grafikę).
1971 - Wystawa grafiki studenckiej w Parmie (Włochy); wyróżnienie za malarstwo w Luksemburgu
1972 - Wystawy indywidualne w Bogatyni i Dzierżoniowie, potem grupowe: Warszawa, Lublin, Puławy i pokonkursowe: Sofia, Wiedeń.
1973 - Wystawa indywidualna w Warszawie, ponadto zbiorowe: Kraków, Piastów, Warka, Opole, Łódź, Poznań (nagroda) i wielokrotnie Warszawa.
1974 - Wystawy zbiorowe: Alger, Paryż, Warszawa, Szczecin, Amsterdam, Sopot, Wrocław, Rabat.
Za radą prof. Haliny Chrostowskiej starannie notował wszystkie sukcesy, udział w konkursach, wystawach, działania organizacyjne w ZPAP. Oto bardzo skrócony spis miejscowości, gdzie poka-zywał swoje prace: Warszawa, Tunis, Ursus, Łódź, Kopenhaga, Nevres, Mediolan, Luanda, Mapu-to, Epinal, Kraków, Barcelona, Pamplona, Sofia, Praga, Clermont-Ferrand, Ałma Ata, Sopot, Pecs, Toruń, Kecskemeth, Blois, Grasse, Madryt, Poznań, Toruń, Kilonia, Gdańsk, Szczecin, Barcelona, Kopenhaga,Wrocław, Buenos Aires, Ułan Bator, Słupsk, Nakskov, Sztokholm, Turku, Monte Carlo, Berlin, Cieszyn, Ankara, Istambuł, Norrkoeping, Duesseldorf, Londyn, Sopot, Szczecin, Caracas, Hamburg, Edmonton, Radom, Monte Carlo, Lizbona, Porto, Paryż, Nowy Jork, Evora, Kalisz, Ka-ir, Alger, Haga, Koszalin, Chiba, Nara, Fukuoka, Okinawa, Hawana, Sztokholm, Olsztyn - itd. aż do końca 1981 roku, kiedy lepiej było nie notować swoich zaangażowań

[----][Dziennik Ustaw nr 20, poz. 99 art. 2 p. 2].

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18