uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2019

MODULARNE WSZECHŚWIATY

25.10.2019

plakat_dariusz_kaca.jpg

MODULARNE WSZECHŚWIATY

Dariusz Kaca
Wernisaż wystawy 25.10.2019 r.
Wykład towarzyszący pt. „Myśli podczas wycinania matrycy”

Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki
ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra
Wystawa czynna do 15.01.2020 r.
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana
Kurator wystawy prof. Andrzej Bobrowski

Artysta zaprezentował prace z cyklu Modularne wszechświaty wykonane w technice linorytu. 


Biogram
Dariusz Kaca
urodzony w 1960 w Kutnie. Obecnie profesor zwyczajny zatrudniony na stanowisku kierownika Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się grafiką, ksiażką artystyczną, rysunkiem i malarstwem. Prezentował prace na 37 wystawach indywidualnych oraz na 280 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie nagradzany za twórczość w dziedzinie grafiki i książki artystycznej na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach.

Udział w konferencjach i sympozjach:
IMPACT 4 International Print Conference – Berlin/Poznań, 2005.
IMPACT 5 International Print Conference – Tallin 2007. Estonia
IMPACT 6 International Print Conference – Bristol 2009. Wielka Brytania
IMPACT 8 International Print Conference – Dundee 2013. Wielka Brytania
International Program Radius Artist-in-Residence Conference – Alexandria w Egipcie, 2007 oraz w Kiel, Niemcy 2008.
1st Amman International Printmaking Symposium – Amman 2011. Jordania
Ogólnopolska Konferencja Grafików Warsztatowych – Dłużew 2011. Polska
Ist Mokuhanga International Conference – Kioto 2011. Japonia
II Mokuhanga International Conference – Tokio 2014. Japonia

Prowadził Międzynarodowy Kurs Grafiki Artystycznej w 2007, KAUS Urbino we Włoszech. Jako profesor wizytujący w ramach Programu Erasmus gościł w ESAD w Caldas da Raincha w Portugalii 01 – 06.06.2008; Universitatea De Arta Design Din w Cluj-Napoca w Rumunii 07 – 12.06.2009 oraz University of Castilla-La Mancha w Cuence, Hiszpania 03 – 07.05.2010. 
Był opiekunem dla grupy studentów łódzkej A.S.P. na sympozjum graficznym w Urbino. 14 – 31.09.2008. Prowadził Międzynarodowy Kurs Artystycznego Druku Wypukłego w ramach PATA - 2013, 2014, 2019 w łódzkiej ASP.

Pobyt rezydencjalny w ramach odbioru nagrody przyznanej na 5th Festival Printmaking in Evora, 28.07 –
10.08.2011 Evora, Portugalia.

Prace w zbiorach publicznych:
Biblioteki Narodowej w Warszawie, Tama Art University Museum w Tokio, Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, Biblioteki Uniwersyteckiej w Stanford, Archivum “Forum Book Art” w Hamburgu; CAA Printmaking Resourse Centre w Kuala Lumpur; Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu; Muzeum Regionalnego w Kutnie, The King St. Stephen Museum w Székesfehérvár, Florean Museum w Carbunari, Vilnius Centre of Graphics w Wilnie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Taller Galeria Fort w Cadaques, Silpakorn University
Library w Bangkoku, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu; Beijing Natural Culture Center w Pekinie, KAUS w Urbino, Włochy; Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Ziemi Pyzdrskiej; PEARS Archive at North Dakota State University - Fargo, Dakota Północna; Montana State University School of Art - Bozeman, Montana; Muzeum Okręgowego im. J.Chełmońskiego w Bydgoszczy; Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi - kolekcja Polska Książka Artystyczna z przełomu XX/XXI wieku; Museum of the Gallery of Drawings w Skopie; Musashino University Museum – Tokio; Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze; Permament Collection R.F.Brush Gallery St. Lawrence University - Canton, USA; Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile; China Printmaking Museum w Guanlan, Shenzen, Chiny oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Poniższy tekst jest fragmentem z recenzji dotyczącej postępowania o nadanie tytułu profesora sztuk plastycznych napisanej przez prof. Grzegorza Mazurka. Lublin, 21 sierpnia 2016.

(…) Dariusz Kaca jest perfekcjonistą, ortodoksyjnym warsztatowcem. Można zobaczyć to w każdym dziele obojętne czy jest to linoryt czy drzeworyt barwny, książka artystyczna, obiekt czy obraz (uprawia różne dyscypliny sztuki). Każdą pracę traktuje poważnie, do każdej podchodzi z wielkim pietyzmem, widać to zarówno w odbitkach (grafika) jak i w sposobie opracowania matrycy. Z ogromnym wyczuciem, dokładnością ajednocześnie swobodą posługuje się dłutem wyczarowując całą masę delikatnych, srebrzystych szarości, z dużą intuicją operuje białym akcentem, dominantą i przeciwważy, kontruje to mocną plamą czerni, np. w linorytach: Kiedy Anioł upada - linoryt 2010; Pokorny wybraniec, 2011; Modlitwa o pojawienie się Anioła, 2011; Pogromca cienia, Tam gdzie rodzą się Serafiny, 2012. Tytuły są bardzo wymowne, nie tylko dopełniają dzieło, ale dużo mówią o autorze, o jego zainteresowaniach, charakterze, psychice. Tytuł linorytu z 2012 roku W poszukiwaniu Logosu, mógłby być mottem całej twórczości Dariusza Kacy.

(...)Ewa Wojtyniak - Dębińska w wydawnictwie „Imiona własne sztuki łódzkiej” (ASP Łódź, 2009) tak napisała o tych grafikach: obrazy wszechświata i strefa duchowości, to dwa konteksty najczęściej przywoływane w twórczości Dariusza Kacy. Kwestie te mogą łączyć się ze sobą, gdy kosmiczny ład zostanie uznany jako dowód na istnienie wyższej zasady sprawczej. Prace artysty nie odzwierciedlają ulotności zjawisk natury, ani tym bardziej zmiennych losów ludzkich. Ukazują w oryginalnej, abstrakcyjno-aluzyjnej formie artystyczną interpretację nieboskłonu oraz są wyrazem poszukiwania wewnętrznej harmonii świata i zasad rządzących uniwersum. (...)

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18