Czerń i biel – kolor i z powrotem
Henryk Ożóg
Wernisaż wystawy 14.10.2022
Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki
ul. Wiśniowa 10, Zielona Góra
Wystawa czynna do 25.11.2022r
Kurator wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana;
Kurator wystawy prof. Andrzej Bobrowski
Prezentowane prace zostały wykonane w technice mezzotinty, suchej igły i karborundu. Kuratorzy wystawy dr Janina Wallis, starsza kustosz dyplomowana i Andrzej Bobrowski.
Credo
Grafikę warsztatową uprawiam od kilkudziesięciu lat. Ta znakomita dyscyplina w artystyczna w zdecydowanym stopniu zawłaszczyła moje życie prywatne, zawodowe. Nie czuję się w związku z tą sytuacją źle, nie jestem rozgoryczony a co najważniejsze nie będę miał nic przeciwko temu, aby ten stan trwał nadal.
Biogram
Henryk Ożóg - ur. 11.01.1956 r. w Wysokiej k/ Wadowic. 1976 - 1981 studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1981 r. w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Mieczysława Wejmana. W latach 2002-2008 prodziekan Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. 2008- 2014 Kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej. Od 2002 r. prowadzi Pracownię Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Uprawia Grafikę i Malarstwo. Udział w ponad 350 wystawach w kraju i za granicą. Zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych.
14 października 2022 r. w Galerii Grafiki odbyło się otwarcie wystawy prof. Henryka Ożoga z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki z Krakowa. Artysta zaprezentował prace z cyklu Czerń i biel – kolor i z powrotem wykonane w technice druku wklęsłego, a zwłaszcza mezzotinty, suchej igły i karborundu. Są to prace z różnych cykli. Cezura czasowa obejmuje lata 2005-2022.
Na szczególną uwagę zasługuje cykl grafik przedstawiający męski profil inspirowany fotografią współczesnego artysty NEO Raucha. Cykl ten artysta wciąż rozwija i zaprezentował go na wystawie. Prace ukazują realistyczne profile spiżowych głów symbolizujące trwałość i patos mające wymiar wręcz totalitarny, ale bez aspektów politycznych.
Grafiki prof. Henryka Ożoga to mistrzowskie opanowanie warsztatu graficznego, które przedkłada się na zaskakujące efekty wizualne i formalne, widoczne zwłaszcza w przejściach tonalnych prezentowanych grafik, a znakomicie zakomponowana przestrzeń stanowi intelektualny przekaz dla wrażliwego odbiorcy.
Finisaż wystawy z udziałem artysty i panelem dyskusyjnym dla studentów odbył się 18 listopada 2022 r. w Bibliotece Sztuki. Spotkaniu towarzyszył mały jubileusz „100. Wystawa” w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki.
Pragnę podkreślić, iż Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki rozpoczęła działalność w marcu 2002 roku wystawą prof. Andrzeja Bobrowskiego, Jana Berdyszaka i dr Jacka Papli. Profesor Andrzej Bobrowski był inicjatorem powstania Galerii Grafiki, natomiast opieka merytoryczna leżała w gestii prof. Jana Berdyszaka. Kierownikiem i kuratorem galerii od 23 lat jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wyrażam również szczególną wdzięczność mgr Ewie Adaszyńskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, starszej kustosz dyplomowanej za wieloletnie zaangażowanie w działalność galerii i członkostwo w Radzie Programowej.
W galerii Grafiki w ramach programu Artoteki Grafiki gościliśmy najwybitniejszych polskich grafików: Jerzego Grabowskiego, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Berdyszaka, Ryszarda Otrębę, Janinę Kraupe, Jana Pamułę, Izabelę Gustowską czy Wojciecha Mullera oraz artystów młodszego i najmłodszego pokolenia, w tym również wybitnych artystów i pedagogów z Instytutu Sztuk Wizualnych m. in. prof. Andrzeja Bobrowskiego i prof. Piotra Szurka, którzy przez 22 lata wchodzili w skład Rady Programowej Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki.
Dzięki inicjatywie prof. Andrzeja Bobrowskiego Galeria Grafiki nawiązała kontakty z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach i gościła uznanych artystów czeskich prof. Marka Sybinskiego i prof. Zbynka Janáčka, których sztuka jest znana i doceniana w europejskim środowisku graficznym.
Warto wspomnieć, iż wystawom towarzyszyły również wykłady i spotkania z wybitnymi teoretykami polskiej sztuki współczesnej. W ramach programu Artoteki Grafiki gościliśmy Piotra Rypsona z wykładem n. t. poezji konkretnej, dr Michała Fostowicza, naszego pedagoga, wybitnego specjalistę twórczości Williama Blakeʹa, prof. Izabellę Gustowską, prof. Wojciecha Müllera i in. Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki współpracuje ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i uczestniczy w cyklicznych edycjach tej Międzynarodowej imprezy artystycznej, która promuje wiedzę o najnowszych zjawiskach współczesnej grafiki światowej.
W 2018 r. w ramach wystawy towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Grafiki, Kraków 2018 Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej zorganizowała wystawę wybitnych artystów krakowskich „Jadwiga Kaim Otręba i Ryszard Otręba – Grafika”. Honorowy patronat nad wystawą objął Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Giorgi Melikidze. Wystawę zaszczyciła swoją obecnością Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie dr Anna Marta Raczek-Karcz.
Na uwagę zasługuje także fakt, iż wystawa prof. Henryka Ożoga cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego jak i osób zainteresowanych z zewnątrz oraz instytucji artystycznych miasta i regionu. Kuratorami wystawy byli dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany i prof. Andrzej Bobrowski.
Janina Wallis