uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2018

20 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się wykład pt. „Wprowadzenie do design thinking”.


14 grudnia 2018 r. w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się otwarcie wystawy dr hab. Marka Sibinskýego z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach. Artysta zaprezentował prace z cyklu Uncertainty wykonane w technikach eksperymentalnych i serigrafii. Wystawie towarzyszył wykład pt. „ International Serigraphy Symposium Ostrava” zakończony panelem dyskusyjnym dla studentów.


Indeksowanie czasopism naukowych w bazie Scopus


5 grudnia w Biblioteki UZ odbyła się dyskusja na temat literatury lubuskiej i jej twórców. Moderatorzy: Eugeniusz Kurzawa, Mirosława Szott.


3 grudnia 2018 r. w Bibliotece UZ odbyło się spotkanie członków Forum Poradnictwa Zawodowego Województwa Lubuskiego.


16 listopada 2018 r. w sali konferencyjnej Biblioteki UZ odbyło się szkolenie z pisania wniosku w ramach konkursów Opus 16, Preludium 16, Sonata 14. Szkolenie prowadziła dr Marta Buchalska - koordynator dyscyplin w dziale Nauk Ścisłych i Technicznych Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.


Biblioteka Uniwersytecka zakończyła testowanie bazy Legal Source, która zawiera pełne teksty najbardziej znanych czasopism naukowych z zakresu prawa. Baza jest autorytatywnym źródłem informacji odnośnie bieżących studiów, myśli i kierunków w dziedzinie prawodawstwa. Zawiera ponad 1.100 czasopism pełnotekstowych, opracowanych przez specjalistów, szczegółowe dane bibliograficzne artykułów z wielu innych czasopism prawniczych, roczników, statutów, publikacji uniwersyteckich i dokumentów rządowych oraz ponad 320 przeglądów prawnych.
Dostęp testowy trwał od 27 września do 15 listopada.


Zakończył się dostęp testowy do bazy MEDLINE®Complete - która jest najobszerniejszą, dostępną bazą pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.200 czasopism indeksowanych w MEDLINE.
MEDLINE Complete z archiwami artykułów pełnotekstowych od 1865 r. zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. Baza indeksuje ponad 5.600 czasopism medycznych i biomedycznych według tezaurusa medycznego MeSH (Medical Subject Headings). MEDLINE®Complete zawiera 10 czasopism JAMA z 1-miesięcznym okresem karencji: JAMA: Journal of the American Medical Association, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery.
Dostęp testowy trwał od 27 września do 15 listopada.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do bazy DynaMed Plus z zakresu medycyny opartej na dowodach, przeznaczonej dla uczelni medycznych, specjalistycznych bibliotek medycznych, szpitali, lekarzy i specjalistów pracujących w służbie zdrowia. Jest pomocą przy podejmowaniu decyzji klinicznych i zawiera obiektywne analizy sporządzane przez światowej klasy specjalistów i ekspertów, którzy dokonują systematycznych przeglądów wszystkich nowo opublikowanych artykułów i badań naukowych w celu zweryfikowania ich jakości, aby zapewnić dostęp do najbardziej aktualnych i wiarygodnych dowodów klinicznych. Zawartość bazy jest uaktualniana kilka razy dziennie. Baza jest dostępna na urządzeniach mobilnych i zawiera: opisy przypadków i rekomendacje, ilustracje i zdjęcia, wyselekcjonowaną zawartość Micromedex® Clinical Knowledge Suite, przeglądy ekspertów oraz specjalistyczną tematykę. DynaMed Plus umożliwia dostęp do tysięcy ilustracji i zdjęć dołączonych do opisów medycznych z możliwością ich przeszukiwania.
Krótki przewodnik po bazie DynaMed Plus
Dostęp testowy trwał od 27 września do 15 listopada.


Biblioteka zacheca do korzystania z narzędzia InCites Benchmarking & Analytics. Jest to narzędzie wspierające wszelkiego rodzaju prace analityczne, wykorzystujące dane z Web of Science Core Collection. Korzystanie z narzędzia wymaga zalogowania - rejstracji na Web of Science. Przewodnik po InCites Benchmarking & Analytics


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do bazy PsycARTICLES, która jest uznanym źródłem pełnotekstowym artykułów recenzowanych naukowo z dziedziny psychologii. Baza zawiera ponad 199,130 pełnych tekstów artykułów z ponad 110 czasopism publikowanych przez stowarzyszenie American Psychological Association (APA) i należące do niego wydawnictwo Educational Publishing Foundation (EPF) oraz organizacje stowarzyszone, jak Canadian Psychological Association (CPA) i Hogrefe Publishing Group. Zawiera artykuły z czasopism, recenzje książek i listy do redakcji począwszy od 1894 roku do dnia dzisiejszego. Większość czasopism to wiodące publikacje znajdujące się na listach rankingowych 10 najważniejszych czasopism w danej kategorii nauk społecznych. Baza używa do indeksowania własnego tezaurusa terminów psychologicznych Thesaurus of Psychological Index Terms ®.
Dostęp testowy trwał od 01 października do 31 października.


Weekendowy Szlak Naukowy
Celem akcji Weekendowy Szlak Naukowy 22-27 października 2018 była promocja uczelni wyższych, innowacyjnych firm oraz instytucji zajmujących się szeroko rozumianą nauką, a także podkreślenie roli, jaką w rozwoju lubuskiej nauki odgrywają środki unijne, w tym Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020. W tej edycji Biblioteka Uniwersytecka promowała otwartą wiedzę.


Tydzień Otwartej Nauki 2018 - Tworzymy rzetelne podstawy otwartej wiedzy
Temat nawiązywał do systemu naukowego w okresie przejściowym. Promował prowadzone w uniwersytetach oraz instytucjach naukowych działania na rzecz rozwoju otwartych praktyk i polityk, a także systemów dla globalnej i zróżnicowanej społeczności świata. Honorowym patronem Tygodnia Otwartej Nauki był prof. dr hab. Giorgi Melikidze - Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.


W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się warsztaty poświęcone publikowaniu prac naukowych w otwartym dostępie, skierowane do pracowników, doktorantów i studentów. Celem warsztatów było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat praw autorskich i wolnych licencji w nauce, w szczególności w kontekście publikacji naukowych i danych badawczych, promowanie wśród uczestników idei Open Access, zachęcenie do otwartości w ich pracy naukowej, promowanie wśród uczestników wiedzy na temat otwartości w nauce, tak aby po szkoleniu samodzielnie mogli doskonalić uzyskane umiejętności.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego wśród najważniejszych inwestycji województwa lubuskiego.


W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, 23 października odbyło się szkolenie poświęcone narzędziu SciVal. Pozwala ono analizować dane zawarte w bazie Scopus, oferuje szybki i łatwy dostęp do wyników badań z ponad 8500 instytucji badawczych z 220 krajów na całym świecie. Umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki.


23 października w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się szkolenie poświęcone bazie SCOPUS, skierowane do pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów.


W dniach 18-19 października w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się II międzynarodowa konferencja naukowa - FIGURY SWOJSKOŚCI I OBCOŚCI WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA W LITERATURZE I KULTURZE POPULARNEJ KRAJÓW SŁOWIAŃSKICH organizowana w ramach cyklu NAJNOWSZA SŁOWIAŃSKA LITERATURA I KULTURA POPULARNA.


W piątek 12 października 2018 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ odbyło się otwarcie wystawy Jana Drozda, asystenta z Katedry Grafiki i Rysunku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach. Artysta zaprezentował serigrafie z cyklu Degustacja.
Jan Drozd jest absolwentem Uniwersytetu w Ostrawie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych, Studio Animacji. Zajmuje się malarstwem, grafiką i animacją. Jako muzyk realizuje projekty autorskie Tamali i Všehomír. Wystawie będzie towarzyszył wykład Jan Drozd. Referat odautorski. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, kustosz dyplomowany. Wystawę można było zwiedzać do końca grudnia 2018 r. 


W dniach 11-12 października w Bibliotece UZ odbyła się II konferencja z cyklu "Moralność - Współdziałanie - Niezależność" zatytułowana "Obszary niezależności. Kontekst aksjologiczny, etyczny i antropologiczny", zorganizowana przez Instytut Filozofii.


W Bibliotece Uniwersyteckiej zaprezentowano wystawę pt. „Ks. Franz Stock - bohater francusko-niemieckiego dialogu”, zorganizowaną przez Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ. Otwarcie wystawy odbyło się 10.10.2018 r. Słowo wstępne wygłosiła Margreth Dennmark.


8 października 2018 r. w Bibliotece UZ odbył się wernisaż wystawy „Dyplomy 2018”. Jest to kolejna edycja prac absolwentów Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ. Ekspozycję można zwiedzać od 19.09 do 15.11.2018 r. w godz. 9.00 - 19.00.


W czwartek 20.09.2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyła się XXXII Letnia Szkoła Młodych Pedagogów - "Kultura szkoły: Czym ona jest? Jak ją badać i o niej pisać?".


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy IOP Publishing. W ramach testu dostępne były wszystkie czasopisma IOP od roku 1874 po bieżące publikacje w roku 2018, jest to około 70 czasopism bieżących i 40 archiwalnych. Pełna lista czasopism dostępnych podczas testu.
Dostęp testowy trwał od 20 lipca do 10 października.


W dniu 14 czerwca 2018 r. w Bibliotece UZ odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Stalinizm jako system determinujący życie (indywidualne i publiczne) na Środkowym Nadodrzu w latach 1945-1956. Spojrzenie interdyscyplinarne. Organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Uniwersytet Zielonogórski.


4 czerwca 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyła się prezentacja multimedialna pt: "Komeda między muzyką a kinem". Tematem spotkania była twórczość Krzysztofa Komedy, wybitnej postaci w historii polskiego jazzu, muzyki i kina. Spotkanie poprowadził Andrzej Winiszewski.


25 maja 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się wernisaż wystawy „Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba – grafika”. Ekspozycja jest częścią Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2018. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład pt. "Racjonalne metody projektowania komunikacji wizualnej".
Wystawę można było zwiedzać od 25.05. do 31.08.2018 r.


Biblioteka Uniwersytecka testowała bazę Business Source Ultimate - jest to najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowa z zakresu nauk ekonomicznych i biznesu. Umożliwia śledzenie światowych trendów i aktualnie podejmowanych tematów biznesowych. Tysiące pełnotekstowych czasopism wydawanych w języku angielskim i w językach lokalnych na terenie Ameryki Północnej, Afryki, Azji, Oceanii, Europy, Ameryki Łacińskiej sprawia, że Business Source Ultimate zapewnia dostęp do lokalnych wiadomości na temat biznesu na niespotykaną wcześniej skalę. Business Source Ultimate zawiera również studia przypadków, raporty ekonomiczne, raporty na temat krajów, analizy SWOT, profile przedsiębiorstw, wywiady z doświadczonymi przedsiębiorcami i analitykami. Tematyka bazy obejmuje: księgowość, administrację, bankowość, ekonomię, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie, marketing i sprzedaż.
Dostęp testowy trwał od 1 marca do 31 maja.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do bazy De Gruyter. Wydawnictwo oferuje ponad 900 czasopism obejmujących wszystkie dziedziny badań naukowych.
Dostęp testowy trwał od 1 marca do 31 maja.


Biblioteka Uniwersytecka testowała bazę Academic Search Ultimate - jest to najobszerniejsza, najpopularniejsza, wielodziedzinowa pełnotekstowa baza publikacji naukowych. Zawiera tysiące pełnych tekstów czasopism wydawanych w języku angielskim i w językach lokalnych na terenie Ameryki Północnej, Afryki, Azji, Oceanii, Europy, Ameryki Łacińskiej w niespotykanym do tej pory zasięgu globalnym. Wiele czasopism indeksowanych jest w wiodących indeksach cytowań.
Dostęp testowy trwał od 1 marca do 31 maja.


21 - 23 maja 2018 r. w auli Biblioteki Uniwersyteckiej odbyła się V Konferencja naukowa, z cyklu JĘZYK –OBYCZAJ –WSPÓLNOTA, Dyskursy w przeszłości. Dyskursy o przeszłości. Organizatorem konferencji był Zakład Historii i Pragmatyki Języka Polskiego UZ oraz Katedra Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do Emerald Insight, bazy wysokiej jakości elektronicznych czasopism dostępnych w 13 tematycznych kolekcjach: księgowości, finansów i zagadnień prawnych, ekonomii i polityki socjalnej, zarządzania edukacją, zarządzania opieką zdrowotną, zarządzania informacją i wiedzą, innowacji i przedsiębiorstw, biznesu międzynarodowego, zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością, zarządzania logistyką, zarządzania wydajnością.
Dostęp testowy trwał od 16 kwietnia do 18 maja.


16.05.2018 r. o godz. 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się XI Dyktando Uniwersyteckie "Złap byka za rogi".


10 maja 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckej odbyło się spotkanie z panią Zofią Mąkosą, autorką książki "Wendyjska winnica. Cierpkie grona" i laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017.


9 maja 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyła się prezentacja Andrzeja Winiszewskiego - dziennikarza muzycznego, pt. "Historia dźwięku" – od wałków Edisona do plików komputerowych. Jak nagrywano i wydawano... 100-lecie fonografii".


Tydzień Bibliotek 8 -15 maja 2018. (Do)wolność czytania


W piątek 27 kwietnia 2018 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki odbyło się otwarcie wystawy Marka Lalko zatytułowanej „Odcisk".


25 kwietnia br. w Bibliotece Uniwersyteckiej gościliśmy przedstawicieli uczelni partnerskich UZ z Bośni i Hercegowiny, Serbii, Rosji, Ukrainy oraz Wietnamu. Rektorzy, nauczyciele akademiccy oraz pracownicy biur współpracy z zagranicą uczelni partnerskich pojawili się na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach trwającego International Staff Training Week.


Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w darze zbiór książek z prywatnego księgozbioru profesora Bogusława Banaszaka. Kolekcję stanowią aktualne, zróżnicowane tematycznie książki z dziedziny prawa konstytucyjnego, karnego i cywilnego. Każdy egzemplarz otrzymał pieczęć upamiętniającą darczyńcę.


19 kwietnia 2018 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się rozstrzygnięcie "Konkursu na Wawrzynową Recenzję". Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Literaturoznawców UZ.


W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 kwietnia 2018 roku odbyło się III Uczelniane Forum Jakości Kształcenia zorganizowane przez Uczelnianą Radę ds. Jakości Kształcenia.


17 kwietnia 2018 roku w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się konferencja naukowa „Ze srebrnego ekranu na papier. Ślady sztuki filmowej w literaturze pięknej”. Organizatorem konferencji był Zakład Teorii Literatury i Krytyki Literackiej w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.


11 kwietnia 2018 r. w Bibliotece UZ odbyła się konferencja "Rewitalizacja społeczna. Mentalne i systemowe uwarunkowania" zorganizowana przez Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii, Instytut Socjologii, Pracownię Rewitalizacji Społecznej.


28 marca 2018 roku o godz. 15:00 w auli Biblioteki Uniwersyteckiej odbyła się debata "Pacjent w systemie ochrony zdrowia. Relacja pacjent-lekarz-płatnik." zorganizowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich wspólnie z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.


23 marca 2018 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki, ul. Wiśniowa 10, odbyło się otwarcie wystawy Ol’gi Moravcovej, artystki z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, zatytułowanej "Przejście". Wystawie towarzyszył wykład pt. "Rozkład i proces".


Z okazji obchodów Międzynarodowych Dni Frankofonii, 22 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się pokaz polsko-francuskiego filmu Z dala od orkiestry oraz spotkanie z jego reżyserem Rafaelem Lewandowskim.


20 marca w Galerii Biblioteki UZ odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem. Rafał Gawin - ur. 1984 r., poeta, krytyk literacki, redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego "Arterie", pracuje w Domu Literatury w Łodzi. Książki poetyckie jego autorstwa: Przymiarki (2009), Wycieczki osobiste / code of change (2011), Zachód słońca w Kurwidołach (2016), Wiersze dla kolegów (2017).


14 marca o godz. 10.00 odbył się wykład dr Jana Choroszego oraz projekcja filmu "Śladami Vincenza" w reżyserii Waldemara Czechowskiego. Wykład towarzyszył wystawie "Dialog o losie i duszy" poświęconej twórczości Stanisława Vincenza (1888–1971).


8 marca 2018 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się spotkanie z reżyserem Lechem Mackiewiczem oraz aktorami Lubuskiego Teatru Alicją Stasiewicz, Martą Frąckowiak, Ernestem Nitą oraz Radosławem Lawendą.
Nic wielkiego: wybity ząb, bójka w parku, trochę krwi. Chłopięce czasy mają swoje prawa. Problem zaczyna się wtedy, gdy do gry wchodzą rodzice. Sterowana, kurtuazyjna rozmowa zamienia się z czasem w piekło. Yasmina Reza, autorka tekstu, ukazuje komunikacyjną śmierć świata. Czwórka dorosłych ludzi, zamiast rozwiązać problem swoich dzieci, zaczyna toczyć niekontrolowaną rozgrywkę. Tytułowy mord dokonuje się na poziomie języka. A stąd do nienawiści tylko jeden krok.
Boga mordu znamy dzisiaj głównie z filmu. To Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz i John S. Reilly zagrali właśnie rodziców w Rzezi Romana Polańskiego. Reżyser Chinatown i Pianisty zauważył w tekście Rezy potencjał kinowy. Film podzielił widownię. Nie wytrzymał może próby ekranu. Wracamy więc z tekstem do pierwotnej przestrzeni, w której widziała swój tekst Reza. Spektakl dla Lubuskiego Teatru przygotował Lech Mackiewicz.


5 marca 2018 roku w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się otwarcie wystawy dr. hab. Jarosława Łukasika zatytułowanej „We wnętrzu/Inside”.


2 marca 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej, po raz czwarty odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przedsięwzięciu patronowali: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Sławomir Kufel.


2 marca 2018 roku pracownicy Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej wzięli udział w seminarium pt. Patent na sukces – strategia zarządzania własnością intelektualną. Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.


W dniach 14 - 26 lutego 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się Walentynkowy bookcrossing - akcja wymiany książki o tematyce romantycznej.


EBSCO Information Services oferuje w ramach licencji krajowej pakiet 14 baz danych, który zapewnia dostęp online do pełnych tekstów ponad 12.500 aktywnych czasopism naukowych oraz rekordów bibliograficznych i abstraktów z blisko 18.000 czasopism naukowych. Pakiet baz obejmuje szeroki zakres dziedzinowy: nauki ścisłe, techniczne, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, biznes oraz nauki medyczne i biomedyczne. Dzięki dominującej obecności publikacji recenzowanych naukowo użytkownicy mają dostęp do najbardziej wiarygodnych danych.


26 stycznia 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się seminarium pt. "Metodyka TRIZ – droga do innowacyjnych rozwiązań".
Seminarium zorganizowane zostało przez Bibliotekę Uniwersytecką - Regionalny Ośrodek Informacji Normalizacyjnej i Patentowej, Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii oraz Novismo Spółka z o.o.


W czwartek 18 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej odbył się wykład prof. zw. dr. hab. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie pt: “Individual differences in the foreign language classroom: From theory to practice”.


13 stycznia 2018 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Organizatorem uroczystości dla bibliotekarzy z całego województwa lubuskiego był Zarząd Okręgu SBP, Zarząd Oddziału SBP oraz Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18