uz-logo-pion-2.png

logointegro5.png

2019

Biblioteka UZ testowała bazę MLA International Bibliography with Full Text, która jest pełnotekstową wersją bazy bibliograficznej MLA International Bibliography. Baza jest wydawana przez Modern Language Association (MLA) i zawiera elektroniczną wersję bibliografii oraz zapewnia użytkownikom dostęp do pełnego tekstu do blisko 1.000 pełnotekstowych czasopism. Część bibliograficzna bazy sięga lat 1920-tych i zawiera ponad 2.8 miliona rekordów bibliograficznych. Tematyka bazy obejmuje: literaturę, języki współczesne, językoznawstwo, folklor, teorię literatury i krytykę literacką, sztukę dramatyczną jak również historyczne aspekty drukarstwa i działalności wydawniczej. MLA International Bibliography zawiera również informacje na temat retoryki i kompozycji, historii, teorii i praktyki nauki języka i literatury.
Dostęp testowy trwał do 14 grudnia.


Biblioteka UZ testowała bazę Environment Complete. Baza obejmuje następujące dziedziny: rolnictwo, ekosystemy, ekologię, energię, odnawialne źródła energii, zasoby naturalne, gospodarkę wodną, geografię, zanieczyszczenie środowiska i gospodarkę odpadami, technologie ochrony środowiska, prawo, politykę państwa, efekty społeczne, planowanie miast i wiele innych zagadnień. Environment Complete zawiera ponad 200 monografii pełnotekstowych, jak np.: Encyclopedia of World Environmental History (3 woluminy), Advances in Water Treatment & Environmental Management i inne.
Dostęp testowy trwał do 14 grudnia.


Biblioteka UZ testowała dostęp do bazy Sustainability Reference Center - jest to obszerna pełnotekstowa baza danych zawierająca informacje dotyczące zagadnień i wyzwań związanych w ochroną środowiska, naszego wpływu na zmiany klimatu i zrównoważonego rozwoju, który odpowiada na obecne potrzeby ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości do zaspokojenia swoich potrzeb. Tematyka bazy obejmuje informacje z zakresu m.in.: społecznej odpowiedzialności biznesu, zarządzania środowiskowego (zarządzania proekologicznego), problemów i inicjatyw związanych z ochroną środowiska, ISO 14000, certyfikat systemu zarządzania środowiskiem i ochrony środowiska, systemu oceny wielokryterialnej budynków LEED ­(z ang. Leadership in Energy and Environmental Design), recyklingu, energii odnawialnej, ochrony zasobów, przedsiębiorczości społecznej, zrównoważonych praktyk biznesowych, redukcji odpadów.
Dostęp testowy trwał do 14 grudnia.


3 grudnia w bibliotece UZ odbyły się warsztaty edukacyjne pt. "M jak Marka". W programie wydarzenia:

  • „Czym jest marka i jak się ją tworzy” – wykład otwarty
  • „Jak zbudować markę krok po kroku” – warsztaty

Warsztaty edukacyjne poprowadziła Marta Jaskulska, praktyk marketingu i właścicielka agencji strategicznej Brand Logic. Szczegółowe informacje.


Biblioteka testowała dostęp do pakietów czasopism Medical Library; Expert Review; Expert Opinions; Mental Health & Social Care; Psychology; Sport, Leisure & Tourism. „User Guide
Dostęp testowy trwał do 3 grudnia.


Biblioteka uniwersytecka testowała dostęp do bazy Academic Research Source. Jest to multidyscyplinarna baza danych, oferująca użytkownikom dostęp do zbioru ponad 180.000 książek elektronicznych oraz 5.000 pełnotekstowych czasopism. Tematyka bazy obejmuje między innymi: nauki medyczne, nauki przyrodnicze, psychologię, nauki humanistyczne, nauki stosowane, nauki społeczne, edukację, matematykę, pomoce w nauce języków, słowniki i leksykony, nauki polityczne, ochronę środowiska, prawo, krytykę literacką, biznes i ekonomię, chemię, informatykę, inżynierię. Baza zawiera ponad 350 polskich czasopism dostępnych w pełnym tekście z zakresu ekonomii, biznesu, rolnictwa, technologii, historii, nauk ścisłych, medycyny, nauk społecznych, humanistyki. Wyszukiwanie w bazie można prowadzić w osobnych podzbiorach, dostępnych pod poniższymi linkami:
- Academic Research Source eJournals - czasopisma
- Academic Research Source eBooks - książki elektroniczne
Dostęp testowy trwał do 2 grudnia.


W dniach 22-24 listopada 2019 r. już po raz czwarty, na terenie województwa lubuskiego, odbył się „Weekendowy Szlak Naukowy”. Wśród partnerów wydarzenia była Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, do której zaprosiliśmy na spotkania i wystawy w piątek oraz w sobotę.


Piątek, 22.11.2019 r.,Biblioteczny szlak naukowy. Projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych przygotowany przez Bibliotekę Uniwersytecką oraz Instytut Historii UZ z cyklu: „Historia magistra vitae est”. W jego ramach wykład popularnonaukowy „Początki Wikingów w Europie” wygłosił dr Maciej Lubik.


Warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół z wykorzystaniem zasobów nowoczesnej biblioteki naukowej „Biblioteka - tu znajdziesz wszystko”. Wystawy:

  • Nieskończona podróż. Wystawa malarstwa Stanisława Ryszarda Kortyki z okazji 50-lecia pracy twórczej profesora (galeria, parter)
  • Festiwal Green Town of Jazz. Wystawa plakatów festiwalowych z lat 2004 -2019 oraz prac konkursowych z roku 2019. Okazją do wystawy jest 15-lecie Festiwalu Green Town of Jazz organizowanego przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe (wypożyczalnia, parter)
  • Wędrówką jedną życie jest człowieka… Z Sulechowa do Sztokholmu wędrówka Olgi Tokarczuk (Mediateka, 1. piętro)
  • Okruchy przeszłości. Historia niepodległości w drukach unikatowych. Wystawa uwidacznia wiek polskiej niepodległości poprzez prezentację druków ulotnych oraz przedwojennych albumów i dzieł polskich pisarzy z okresu międzywojnia (Czytelnia Zbiorów Specjalnych, 4. piętro)


18 listopada w Bibliotece UZ odbyło się otwarcie wystawy obrazów prof. Stanisława Ryszarda Kortyki pt. "Nieskończona podróż. Obrazy z lat 1980 - 2019. 50 lat pracy twórczej 1969 - 2019". Wystawa była czynna do 15 stycznia 2020. 


W dniu 12 listopada w Bibliotece UZ odbył się XV Green Town of Jazz, którego organizatorem było Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe.


13 listopada 2019 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się obrady interdyscyplinarnej konferencji naukowej Ziemia Lubuska w latach 1950-1975 zorganizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Zielonej Górze.


25 października 2019 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wernisaż wystawy prof. Dariusza Kacy z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artysta zaprezentował prace z cyklu Modularne wszechświaty wykonane w technice linorytu. Wystawie towarzyszył wykład pt. „Myśli podczas wycinania matrycy”. Kuratorzy wystawy: dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany i prof. Andrzej Bobrowski. Wystawę można było zwiedzać do 15.01.2020 r. 


Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego gościła wystawę Malarstwo Dyplomy 2019 z Zakładu Malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wernisaż wystawy odbył się we wtorek 8 października. Kuratorzy wystawy: prof. Magdalena Gryska, dr Jarosław Jeschke, dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawę można było zwiedzać od 30.09. do 22.10. 2019 r.


Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier
W ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 działa program pilotażowy publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych. Program ma dwie części: A i B. Program A obejmuje publikację określonej liczby artykułów otwartych, które zostaną w całości sfinansowane z krajowej opłaty licencyjnej: 500 artykułów w roku 2019, 1000 artykułów w roku 2020 i 1500 artykułów w roku 2021. Program B obejmuje publikację dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 30% w roku 2019, 20% w roku 2020 i 10% w roku 2021. Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access (lista zweryfikowana przez Elsevier w sierpniu 2019). Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019 MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie. W konsekwencji 2 września został uruchomiony tylko program A, w ramach którego mogą być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku. Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 będzie zależał do selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW. O tym, kto może skorzystać z programu, w których czasopismach można publikować, jakie artykuły są objęte programem, kiedy i jak je zgłaszać i jak będą weryfikowane szczegółowo informuje komunikat Wirtualnej Biblioteki Nauki. Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres elsevier.com/support oraz do WBN na adres wbn.icm.edu.pl. Informacja o polskim programie jest także dostępna na stronie Elsevier.


Biblioteka testowała dostęp do czasopism elektronicznych z kolekcji medycznej wydawnictwa Thieme.
Dostęp testowy trwał do 31 sierpnia.


Biblioteka UZ testowała dostęp do bazy JSTOR - elektronicznego pełnotekstowego archiwum wiodących czasopism naukowych, zarówno z nauk humanistycznych, społecznych oraz ścisłych.
Dostęp testowy trwał do 09 sierpnia.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do Journal of Visualized Experiments (JoVE). Od 2006 roku JoVE wydało ponad 10.000+ publikacji, do których wizualizacje HD video zostały przygotowane w laboratoriach najlepszych instytucji badawczych (m.in. Harvard University, University of Oxford, University of Cambridge, Karolinska Institute etc.) i dostarczone online milionom naukowcom, nauczycielom oraz studentom w ponad 1.000+ instytucjach na całym świecie. JoVE znajduje się w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji (poz. 7831), zdobywając 30 punktów z listy A. Video Journal to magazyn 13 sekcji mających na celu zwiększenie produktywności badań naukowych. Science Education to baza 8 sekcji przeznaczonych do pracy ze studentami podczas zajęć.
Dostęp testowy trwał do 09 lipca.


Biblioteka Uniwersytecka w czerwcu testowała bazę Medicines Complete, która jest kolekcją elektronicznych publikacji wielu wydawców: Pharmaceutical Press, Royal Pharmaceutical Society of Great Britain (współ-wydawca British National Formulary), American Pharmacists Association (współ-wydawca Pharmaceutical Excipients), British Medical Association (współ-wydawca British National Formulary), National Prescribing Centre (wydawca MeReC Bulletin), American Society of Health-System Pharmacists (wydawca AHFS Drug Information. Kolekcja zawiera stale aktualizowane źródła informacji z dziedziny farmacji i farmakologii. Kolekcja przedstawia wszystkie zasoby na jednej wspólnej platformie jako zintegrowaną całość, jednocześnie pozwalając użytkownikom na dowolny wybór źródeł zgodnie z preferencjami. Narzędzie wyszukiwawcze dostępne na platformie pozwala na przeszukiwanie wielu tysięcy monografii farmakologicznych, umożliwiając dostęp do obiektywnej, potwierdzonej w badaniach klinicznych informacji.
Dostęp testowy trwał do 24 czerwca.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała dostęp do bazy Routledge Handbooks Online - nieocenionego źródła informacji, zapewniającego dostęp do publikacji wydawnictwa Routledge oraz CRC Press z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, edukacji, psychologii, inżynierii oraz budownictwa. Baza zawiera ponad 50 000 rozdziałów z ponad 1 800 publikacji przeznaczonych zarówno dla pracowników naukowych jak i studentów.
Dostęp testowy trwał do 6 czerwca.


Elsevier i polskie konsorcjum szkół wyższych osiągnęły porozumienie dotyczące krajowej umowy licencyjnej zapewniającej dostęp do kluczowych badań naukowych, jednocześnie przybliżając cele Otwartego Dostępu w Polsce.
Nowa, podpisana 31 maja, trzyletnia licencja krajowa opiera się na dogłębnej analizie polskich wymogów w zakresie dostępu do badań, wyborów wydawniczych kraju oraz na skupieniu się na jakości badań. Umożliwia ona ponad 500 uniwersytetom i instytucjom badawczym w całym kraju dostęp do:

  • Science Direct, wiodącej platformy Elsevier z recenzowaną literaturą naukową,
  • SciVal, narzędzia do analizy osiągnięć naukowych,
  • Scopus Elsevier, największej bibliograficznej bazy abstraktów oraz danych o cytowaniach recenzowanej literatury naukowej.

Licencja obejmuje 1819 czasopism, w tym 1638 czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz 181 czasopism archiwalnych. Ponadto w zakres licencji wchodzi wszystkie 19 czasopism z grupy Cell (nowość w licencji krajowej od 2019 r.) oraz 4 czasopisma z grupy Lancet.
Z licencji zostało wyłączone 7 podkolekcji tematycznych wybranych na podstawie statystyk wykorzystania i kosztów.
Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek zakupione w latach 2015 i 2016: 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015. Więcej informacji oraz katalogi dostępnych w licencji czasopism i książek – na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki


31 maja 2019 r. w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wernisaż wystawy prof. Jacka Szewczyka z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artysta zaprezentował prace z cyklu grafiki i rysunki. Wystawie towarzyszył wykład z prezentacją pt. „Inspiracje”. Kuratorzy wystawy: dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany i prof. Andrzej Bobrowski.
Wystawa czynna do 15 września 2019 r. Wystawę można zwiedzać w godz. 9.00 - 15.00. Serdecznie zapraszamy.


W piątek 17 maja 2019 r. w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wernisaż wystawy wykładowców Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Katedry Grafiki Artystycznej: Andrzeja Bobrowskiego, Krzysztofa Balcerowiaka, Stefana Ficnera, Jarosława Janasa, Doroty Jonkajtis, Kajetana Karczewskiego, Macieja Kuraka, Agnieszki Maćkowiak, Maryny Mazur, Witolda Modrzejewskiego, Grzegorza Nowickiego, Maxa Skorwidera, Piotra Szurka, Michała Tatarkiewicza i Radka Włodarskiego. Zaproszeni artyści przedstawili prace wykonane w różnych technikach graficznych w odwołaniu do twórczości awangardowej grupy Bunt (1918 - 1921).


XVI Ogónopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2019 r.
W dniach 8 - 15 maja Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprosiła do udziału w wydarzeniach przygotowanych z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Jego XVI edycja przebiegła pod hasłem #biblioteka. Współczesne biblioteki, choć mocno zakorzenione w tradycji, nie boją się zmian, korzystają z nowoczesnych technologii, są otwarte na innowacje. Hasztag jest symbolem miejsca, jakie zajmują dziś biblioteki w świecie cyfrowym, jest znakiem zmian i nowych usług proponowanych użytkownikom.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała dostęp do bazy MEDLINE®Complete - najobszerniejszej dostępnej bazy pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.200 czasopism indeksowanych w MEDLINE.
MEDLINE Complete z archiwami artykułów pełnotekstowych począwszy od 1865 r. zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. Baza indeksuje ponad 5.600 czasopism medycznych i biomedycznych według tezaurusa medycznego MeSH (Medical Subject Headings). MEDLINE®Complete zawiera 10 czasopism JAMA z 1-miesięcznym okresem karencji: JAMA: Journal of the American Medical Association, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery.
Dostęp testowy trwał do 30 kwietnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała bazę DynaMed Plus - jest to baza z zakresu medycyny opartej na dowodach, przeznaczoną dla uczelni medycznych, specjalistycznych bibliotek medycznych, szpitali, lekarzy i specjalistów pracujących w służbie zdrowia. Jest pomocą przy podejmowaniu decyzji klinicznych i zawiera obiektywne analizy sporządzane przez światowej klasy specjalistów i ekspertów, którzy dokonują systematycznych przeglądów wszystkich nowo opublikowanych artykułów i badań naukowych w celu zweryfikowania ich jakości, aby zapewnić dostęp do najbardziej aktualnych i wiarygodnych dowodów klinicznych. Zawartość bazy jest uaktualniana kilka razy dziennie. Baza jest dostępna na urządzeniach mobilnych i zawiera: opisy przypadków i rekomendacje, ilustracje i zdjęcia, wyselekcjonowaną zawartość Micromedex® Clinical Knowledge Suite, przeglądy ekspertów oraz specjalistyczną tematykę. DynaMed Plus umożliwia dostęp do tysięcy ilustracji i zdjęć dołączonych do opisów medycznych z możliwością ich przeszukiwania.
Dostęp testowy trwał do 30 kwietnia.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała dostęp do największej na świecie kolekcji czasopism, e-booków, rozpraw, wiadomości, materiałów wideo i źródeł pierwotnych znajdującej się na platformie ProQuest One Academic.
ProQuest One Academic sklada się z czterech wielodyscyplinarnych baz: ProQuest Central (treści we wszystkich głównych obszarach tematycznych, w tym w biznesie, zdrowiu i medycynie, naukach społecznych, sztuce i naukach humanistycznych, edukacji, nauce, inżynierii i religii), Academic Complete (potężna baza e-booków), Academic Video Online (największa kolekcja filmów edukacyjnych przeznaczonych dla studentów, wykładowców i pracowników naukowych) i ProQuest Dissertations & Theses Global (największa cyfrowa kolekcja prac dyplomowych z 4 milionami rozpraw).
Dostęp testowy trwał do 19 kwietnia.


W piątek 12 kwietnia 2019 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Maćkowiak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka zaprezentowała cykl tematyczny "Pomiędzy" wykonany w technice linorytu. Wystawie towarzyszył wykład z prezentacją pt. „Pomiędzy – o odczuwaniu czasu” z panelem dyskusyjnym dla studentów. Kurator wystawy: dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany oraz prof. Andrzej Bobrowski.
Wystawę można zwiedzać do końca maja 2019 r.


3 kwietnia 2019 r. w Bibliotece UZ odbyła się debata "Jakość życia lubuskich seniorów" zorganizowana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich oraz Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ. Debata połączona była z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu dla lubuskich mediów.


28-29 marca 2019 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa - Polityka a sztuka. Instytucje – twórcy – działania. Współorganizatorem konferencji był Instytut Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.


23 marca 2019 r. w sali konferencyjnej Biblioteki UZ odbyła się konferencja logopedyczna zatytułowana „Interdyscyplinarność i holistyczne podejście do pacjenta”, zorganizowana przez Katedrę Patologii i Rehabilitacji Mowy na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zarząd Oddziału Lubuskiego Polskiego Związku Logopedów.


W ramach XXIII Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze, w Bibliotece UZ odbył się "ENTRACTE ARTISTIQUE/ ANTRAKT ARTYSTYCZNY". Program Dni Frankofonii na UZ.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu zorganizowali 27 lutego br. seminarium dla studentów i pracowników wydziału na temat Wykorzystanie zasobów cyfrowych w efektywnym publikowaniu prac naukowych. Szczegółowe informacje i program seminarium.


21 lutego 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej, po raz piąty odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Przedsięwzięciu patronowali: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Jarosław Dudek.


25 stycznia 2019 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ przy ul. Wiśniowej odbył się wernisaż wystawy Michała Tatarkiewicza z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autor zaprezentował cykl tematyczny Bez znieczulenia wykonany w technice druku cyfrowego. Są to plakaty autorskie o formacie 100 x 70 cm. Wystawie towarzyszył wykład z prezentacją pt. „Bez znieczulenia. Referat odautorski” z panelem dyskusyjnym dla studentów. Wykład odbył się w Bibliotece Sztuki zaraz po otwarciu wystawy. Kuratorami wystawy są dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany oraz prof. Andrzej Bobrowski.
Wystawę można zwiedzać do końca marca 2019 r.


Biblioteka Uniwersytecka testowała trzy bazy wydawnictwa De Gruyter:

  • Spark​ - zawiera książki z serii De Gruyter STEM w dziedzinie fizyki, inżynierii materiałowej, chemii i chemii przemysłowej.
  • Physic Online​ - zapewnia szczegółowe wykłady z całego programu nauczania fizyki, od elementarnych fundamentów po dalsze specjalistyczne dziedziny.
  • Nano Online - pozwala na łatwy dostęp do wyników badań naukowych ze wszystkich dziedzin aktywnych w tym zakresie - włączając w to fizykę, chemię i inżynierię materiałową, a także inżynierię i medycynę.

Dostęp testowy trwał do 17 stycznia 2019 r.


16 stycznia w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się spotkanie autorskie z dr hab. Piotrem Michałowskim, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. Rozmowa była poświęcona najnowszej książce poetyckiej Autora, zatytułowanej "Zaginiony w kreacji. Poemat z przypadku" (Wydawnictwo Forma, Szczecin 2018). Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18