uz-logo-pion-2.png

logointegro5.png

2020

Biblioteka Uniwersytecka testowała bazę Cinahl Complete. Jest to najobszerniejsza baza pełnotekstowa z zakresu pielęgniarstwa, obejmująca swoim zasięgiem również biomedycynę, bibliotekoznawstwo (z zakresu nauk o zdrowiu), medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Indeksuje ponad 5500 czasopism (w tym 1300 z dostępem pełnotekstowym) i zawiera ponad 5 milionów rekordów (z archiwami od 1937 r.).
Dostęp testowy trwał od 02 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do bazy Nursing Reference Centre. Baza zawiera oparte na dowodach informacje dotyczące kształcenia ustawicznego oraz badań z zakresu pielęgniarstwa. Udostępnia szczegółowe informacje o chorobach i dolegliwościach, treści edukacyjne przeznaczone dla pacjentów, dane laboratoryjne i diagnostyczne, przewodniki po najlepszych praktykach i in.
Dostęp testowy trwał od 02 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy MEDLINE Complete. Jest to wiodąca pełnotekstowa baza danych czasopism biomedycznych i zdrowotnych. Jest ona największym uzupełnieniem indeksu MEDLINE, dostarczającym pełny tekst dla tysięcy najważniejszych czasopism medycznych z pełnym indeksem. Jest to niezbędne narzędzie badawcze dla lekarzy, pielęgniarek, pracowników służby zdrowia i naukowców.
Dostęp testowy trwał od 02 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka UZ testowała dostęp do wybranych e-booków bazy MedOne Educationducation wydawnictwa Thieme.
Dostęp testowy trwał od 30 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do zasobów Archive Journal Collections, Thematic Collections oraz Primary Source Collections na platormie JSTOR.
Dostęp testowy trwał do 31 grudnia.


Biblioteka UZ testowała bazę MedOne Radiology wydawnictwa Thieme - jest to obszerna baza obrazowania medycznego.
Dostęp testowy trwał od 30 listopada do 31 grudnia.


27 listopada 2020 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki przy ul. Wiśniowej odbył się wernisaż wystawy online prof. Zdzisława Olejniczaka z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artysta zaprezentował 12 grafik wykonanych w technice linorytu z wykorzystaniem podkładu kolagraficznego.
Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawę można zwiedzać na stronie isw.uz.zgora.pl.


Biblioteka UZ testowała bazę Oxford Research Encyclopedias - która jest kolekcją analiz, podsumowań i artykułów z najnowszą i najrzetelniejszą informacją w wybranych obszarach.
Dostęp testowy trwał od 26 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka UZ oferowała dostęp testowy do bazy Thieme Pharmaceutical Substances – która jest kompendium około 2500 substancji wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym.
Dostęp testowy trwał od 25 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka Uniwersytecka testowała bazę University Press Scholarship Online. Jest to kolekcja obejmująca ponad 33 000 monografii z uznanej listy naukowej Oxford University Press, obejmujących zagadnienia z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, nauk ścisłych, medycyny i prawa. Możliwość skorzystania ze szkolenia.
Dostęp testowy trwał od 18 listopada do 31 grudnia.


Biblioteka Uniwersytecka testowała bazę Oxford Handbooks Online – jedną z najbardziej prestiżowych kolekcji książek naukowych, przedstawiających głęboką analizę omawianych zagadnień .
Dostęp testowy trwał od 18 listopada do 31 grudnia.


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2020 zakończony! Biblioteka Uniwersytecka wraz z Biurem Karier zaprosiła studentów i absolwentów UZ planujących lub prowadzących działalność gospodarczą na indywidualne spotkania w Regionalnym Ośrodku Informacji Normalizacyjnej i Patentowej. 


Biblioteka UZ zaprosiła na WEBINARIUM Writefull – narzędzie do korekty tekstów naukowych
Writefull został specjalnie zaprojektowany dla pracowników naukowych i studentów wyższych uczelni do korekty tekstów naukowych w języku angielskim. Writefull różni się od innych podobnych narzędzi tym, że wykorzystuje modele językowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) i nieustannie „uczy się” na podstawie tekstów milionów artykułów z naukowych czasopism. Writefull poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę. Główne parametry i kluczowe cechy Writefull zostały omówione podczas webinarium z udziałem twórców platformy oraz ekspertów z zakresu sztucznej inteligencji i lingwistyki stosowanej.
Webinarium odbyło się 9 listopada 2020 (poniedziałek). 


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy Emerald o zasięgu europejskim. Baza umożliwia dostęp do pełnotekstowych czasopism głównie z zakresu zarządzania i marketingu.
Dostęp testowy trwał od 05 października do 04 listopada.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do Serwisu Flipster(R), który zapewnia dostęp do e-wydań popularnych, różnojęzycznych czasopism i ułatwia ich czytanie na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
Dostęp testowy trwał od 27 maja do 25 sierpnia


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do ponad 32 000 tytułów książek na platformie JSTOR.
Dostęp testowy trwał do 31 sierpnia.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy Applied Science & Technology Source Ultimate, która obejmuje pełne spektrum nauk stosowanych oraz informatyki i zawiera ponad 1.300 stale wydawanych czasopism pełnotekstowych, monografie i książki, jak również kolekcje materiałów konferencyjnych. Baza indeksuje ponad 4.000 czasopism i publikacji specjalistycznych i zawiera specjalistyczny tezaurus dziedzinowy. Tematyka bazy obejmuje: akustykę, astronautykę, chemię, geologię, inżynierię i materiały biomedyczne, komputerowe bazy danych i oprogramowanie, lotnictwo, matematykę stosowaną, maszynoznawstwo, metalurgię, mineralogię, nowe technologie, robotykę, sieci neuronowe i optyczne, sztuczną inteligencję, technologie informacyjne i komunikacyjne, teorię i systemy komputerowe, źródła energii i badania, technologię żywności, technologię morską i wiele innych dziedzin.
Dostęp testowy trwał od 10 czerwca do 10 sierpnia.


Biblioteka UZ testowała bazę Sociology Source Ultimate, która jest najobszerniejszą bazą z zakresu socjologii, zapewniającą użytkownikom bogactwo informacji obejmujących szerokie spektrum studiów socjologicznych. Baza indeksuje czasopisma, książki, monografie, materiały konferencyjne i inne źródła oraz zawiera przeszukiwalne cytowania naukowe. Zawartość bazy obejmuje różne dyscypliny socjologii i dziedziny pokrewne tj.: demografia, studia etniczne i rasowe, studia z zakresu tożsamości płciowej, praca w opiece społecznej, antropologia społeczno-kulturalna małżeństwo i rodzina, socjologia polityczna, religia, rozwój społeczny, psychologia społeczna, struktura społeczna, historia społeczna, badania socjologiczne, teoria socjologii, nadużywanie środków odurzających i inne uzależnienia, przemoc, aborcja, sądownictwo karne i wiele innych zagadnień.
Dostęp testowy trwał od 10 czerwca do 10 sierpnia.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy Humanities Source Ultimate, która jest nieocenionym źródłem informacji dla studentów, naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich zainteresowanych wszystkimi aspektami nauk humanistycznych, literaturą, rozwojem myśli naukowej i twórczej. Baza indeksuje ponad 3.700 czasopism i zawiera pełny tekst blisko 2.000 czasopism, spośród których ponad 1.600 to stale wydawane czasopisma.
Dostęp testowy trwał od 10 czerwca do 10 sierpnia.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do bazy Global Health. Jest to to baza poświęcona zagadnieniom z zakresu medycyny i zdrowia publicznego zawierająca 3,1 miliona rekordów oraz ponad 100.000 artykułów. Publikacje indeksowane w bazie Global Health pochodzą z ponad 7.300 czasopism, a także książek, materiałów konferencyjnych, raportów, patentów i innego typu dokumentów opublikowanych w ponad 100 krajach w 50 różnych językach. Baza Global Health w 40% zawiera unikatowe materiały niedostępne w innych bazach danych. Baza jest uaktualniana co tydzień.
Dostęp testowy trwał od 17 kwietnia do 17 lipca


Biblioteka UZ oferowała bezpłatny dostęp do ponad 3000 książek, czasopism, audiobooków i filmów z zakresu ekonomii, finansów, marketingu, prawa, zasobów ludzkich na platformie ODILO.
Dostęp testowy trwał do 30 czerwca


Oferowaliśmy skorzystanie z dostępu testowego do OnArchitecture - jest to unikalna kolekcja filmów video stworzonych, aby wspierać edukację na studiach architektonicznych, projektowych oraz pokrewnych związanych ze wzornictwem, urbanistyką i szeroko pojętą sztuką. Zawartość OnArchitecture obejmuje video-wywiady z wybitnymi architektami z całego świata, którzy opowiadają o swojej pracy, procesie tworzenia projektu oraz roli ich pracy we współczesnym społeczeństwie, oraz audiowizualne zapisy budynków i instalacji architektonicznych. Baza obejmuje: 400 pozycji (i jej zawartość stale rośnie). Kolekcja dodatkowo zawiera aktualne dane biograficzne architektów i projektantów, których prace są przedstawiane.
Dostęp testowy trwał od 28 kwietnia do 30 czerwca.


Biblioteka UZ proponowała dostęp testowy do Art & Architecture Source - jest to obszerna baza pełnotekstowa w zakresu architektury i sztuki, obejmująca szeroki wachlarz tematów związanych ze sztuką, od architektury i projektowania architektonicznego aż po sztukę użytkową i komercyjną. Zawiera pełne teksty ponad 700 czasopism naukowych i 200 książek oraz szczegółowe indeksy i abstrakty wiodących czasopism naukowych, popularno-naukowych i publikacji branżowych, kolekcję ponad 63.000 obrazów z bazy Picture Desk i innych źródeł, wiele publikacji nie tylko w języku angielskim, ale i francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i holenderskim, podcasty z wiodących muzeów dotyczące artystów i ich prac i wiele innych źródeł.
Tematyka bazy obejmuje: architekturę i historię architektury, projektowanie wnętrz, projektowanie terenów zielonych, wzornictwo przemysłowe, sztukę i historię sztuki, fotografię, grafikę, sztukę współczesną, archeologię, projektowanie kostiumów, rękodzieło, sztukę użytkową i sztukę ludową, sztukę i produkcję filmową i telewizyjną, muzealnictwo, malarstwo, sztukę drukarską, rzeźbę, projektowanie mody, materiały video i wiele innych.
Dostęp testowy trwał od 28 kwietnia do 30 czerwca.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała skorzystanie z dostępu testowego do biblioteki cyfrowej Loeb Classical Library. To obszerna kolekcja wysokiej jakości wydań i angielskich przekładów starożytnych tekstów greckich i łacińskich. Tłumaczenia "Loeba" słyną z przystępności i eleganckiego, wycyzelowanego języka, a wydania często uważane są za standardowe. Towarzyszy im mocno zredukowany aparat krytyczny, dający wgląd w najistotniejsze wersje tekstu.
Dostęp był aktywny do 30 czerwca z sieci UZ oraz spoza sieci z autoryzacją.


IEEE Xplore oferował otwarty dostęp do artykułów i badań na temat COVID-19.
Dostęp testowy trwał od 14 kwietnia do 30 czerwca


Biblioteka UZ oferowała możliwość skorzystania z 75 000 eBooków wolnych od DRM dostępnych na stronie DE GRUYTER.
Dostęp testowy trwał od 14 kwietnia do 30 czerwca


Biblioteka UZ oferowała możliwość skorzystania z otwartego dostępu do bazy DynaMed.
DynaMed - to narządzie z zakresu medycyny opartej na dowodach, wspomagające podejmowanie decyzji klinicznych. Zapewnia szybki dostęp do przeglądów i rekomendacji, epidemiologii, diagnostyki, prognoz, kierunków leczenia dotyczących licznych schorzeń i chorób, symptomów, informacji o lekach, ich dawkowania, interakcji z innymi lekami. Baza zawiera m.in. opisy przypadków i rekomendacje, ilustracje i zdjęcia, wyselekcjonowaną zawartość Micromedex® Clinical Knowledge Suite, przeglądy ekspertów oraz specjalistyczną tematykę. DynaMed umożliwia również dostęp do tysięcy ilustracji i zdjęć dołączonych do opisów medycznych z możliwością ich przeszukiwania.
Dostęp testowy trwał od 02 kwietnia do 30 czerwca


Wydawnictwo Oxford University Press oferowało korzystanie z kompleksowego zbioru badań odnoszących się do COVID-19, innych koronawirusów oraz powiązanych tematów, udostępnionych bezpłatnie na czas trwania epidemii, aby wesprzeć naukowców, lekarzy czy pracowników służby zdrowia w radzeniu sobie z kryzysem. Kolekcja zawiera artykuły czasopism, rozdziały książek i podręczników, a także treści z Oxford Medicine Online, w tym Oxford Textbook of Medicine. Publikacje umieszczone są na ogólnodostępnej stronie COVID-19 research.


Biblioteka UZ oferowała możliwość skorzystania z bazy danych Coronavirus na platformie Proquest.


Biblioteka UZ oferowała testowy dostęp do następujących baz wydawnictwa Oxford University Press:

  • Oxford Clinical Psychology
  • Oxford Dictionaries - baza e-słowników
  • Electronic Enlightenment
  • Premium Collection on Oxford Reference

Dostęp testowy trwał od 07 kwietnia do 06 czerwca


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała największą na świecie kolekcję czasopism, e-booków, rozpraw, wiadomości, materiałów wideo i źródeł pierwotnych znajdującą się na platformie ProQuest One Academic. ProQuest One Academic sklada się z czterech wielodyscyplinarnych baz: ProQuest Central (treści we wszystkich głównych obszarach tematycznych, w tym w biznesie, zdrowiu i medycynie, naukach społecznych, sztuce i naukach humanistycznych, edukacji, nauce, inżynierii i religii), Academic Complete (potężna baza e-booków), Academic Video Online (największa kolekcja filmów edukacyjnych przeznaczonych dla studentów, wykładowców i pracowników naukowych) i ProQuest Dissertations & Theses Global (największa cyfrowa kolekcja prac dyplomowych z 4 milionami rozpraw).
Dostęp testowy trwał od 24 marca do 31 maja.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała bazę Nursing Education in Video: Third Edition. Edukacja pielęgniarska w wideo: wydanie trzecie jest to aktualna kolekcja filmów demonstracyjnych i szkoleniowych, które mają pomóc w doskonaleniu umiejętności klinicznych. Baza zapewnia dostęp do kompletnej kolekcji Medcom zawierającej ponad 300 pełnometrażowych filmów szkoleniowych dla pielęgniarek.
Dostęp testowy trwał od 24 marca do 31 maja.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego testowała dostęp do Arcadian Library Online – baza oferuje materiały prezentujące wspólne dziedzictwo kulturowe Europy i Bliskiego Wschodu na przestrzeni tysiącleci.
Dostęp testowy trwał od 30 marca do 31 maja.


Zapraszamy do dostępu testowego do Screen Studies – obszernej platformy cyfrowej poświęconej sztuce i ludziom filmu.
Dostęp testowy trwał od 30 marca do 31 maja.


Biblioteka UZ oferowała dostęp testowy do Drama Online – bazy różnorodnych materiałów, w tym audio i wideo, poświęconych sztuce teatru.
Dostęp testowy trwał od 30 marca do 31 maja.


Testowaliśmy bazę Theology & Religion Online – są to bogate zasoby poświęcone teologii, studiom biblijnym i religioznawstwu.
Dostęp testowy trwał od 30 marca do 31 maja.


Biblioteka UZ oferowała dostęp testowy do:

  • Bloomsbury Applied Visual Arts – wszechstronnego i bogatego przewodnika po sztukach wizualnych.
  • Bloomsbury Architekture Library – wszechstronna baza materiałów naukowych, zdjęć, słowników poświęconych światowej architekturze
  • Bloomsbury Collections – dostęp do książek naukowych z wielokrotnie nagradzanych kolekcji Bloomsbury, głównie z zakresu sztuki, nauk humanistycznych i społecznych
  • Bloomsbury Cultural History – kolekcja e-booków i innych materiałów z wiodących instytucji naukowych poświęcona studiom nad historią kultury
  • Bloomsbury Design Library – kolekcja zawiera kompleksowy, globalny przegląd historii, teorii i praktyki rzemiosła i projektowania od czasów prehistorycznych po współczesność
  • Bloomsbury Education and Childhood Studies – baza oferuje materiały naukowe dotyczące edukacji dzieci na całym świecie
  • Bloomsbury Encyclopedia of Philosophers – baza dotyczy ponad 8 tys. myślicieli z Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemiec, Holandii i Bliskiego Wschodu; zawiera krytyczne biografie osób, które zapisały się w historii intelektualnej świata
  • Bloomsbury Fashion Video Archive – prawie 3 000 spektakularnych pokazów mody prezentowanych w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Mediolanie przez 460 międzynarodowych projektantów w latach 1979-2003. Każde wideo zawiera obszerne indeksowanie i napisy, aby umożliwić przeszukiwanie materiałów
  • Bloomsbury Food Library – obszerny zbiór materiałów z całego świata na temat żywności i obszarów z nią związanych
  • Bloomsbury Medieval Studies – baza oferuje wysokiej jakości treści dotyczące świata w średniowieczu, w tym wizualne źródła pierwotne i obrazy unikatowych obiektów
  • Bloomsbury Popular Music – unikatowego źródła wiedzy i analiz muzyki popularnej w kontekście globalnym.

Dostęp testowy trwał od 30 marca do 31 maja.


Firma Wolters Kluwer, wydawca bazy klinicznej Uptodate która została wprowadzona w życie w celu wsparcia personelu medycznego w różnych krajach, aby poradzić sobie z sytuacją kryzysową w Covid-19 oferowała bezpłatne, indywidualne, pełne licencje dla pracowników służby zdrowia w Polsce. 
Dostęp testowy trwał od 03 kwietnia do 31 maja


Biblioteka UZ testowała dostęp do bazy eBook Subscription Harvard Business Review Press Collection , która oferuje dostęp do pełnego katalogu książek elektronicznych wydawnictwa Harvard Business Review Press. Zawartość kolekcji to ponad 600 e-Booków, pośród których czytelnicy znajdą ponad 400 monografii, nowo wydane e-booki, prace seminaryjne i ponad 150 kompilacji artykułów z serii HBR Classics. Kolekcja eBooków Harvard Business Review Press zapewnia dostęp do pozycji z zakresu: komunikacja biznesowa, rozwój kariery, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, ekonomia, przedsiębiorczość, finanse, zasoby ludzkie i zarządzanie personelem, przywództwo i zarządzanie, marketing, zachowania organizacyjne, sukces osobisty, rozwój umiejętności, planowanie strategiczne.
Dostęp testowy trwał od 03 kwietnia do 31 maja


Biblioteka UZ testowała bazę Macmillan Explorers. Macmillan Explorers zapewnia dostęp do e-podręczników akademickich wysokiej jakości. Są to przede wszystkim zasoby z zakresu historii, literatury, nauk politycznych i pracy socjalnej oraz informatyki. Aby skorzystać z zasobów, należało zarejestrować się na stronie www.macmillanexplorers.com/register-email-domain przy użyciu adresu mailowego z domeną UZ (hasło można ustalić dowolnie).
Dostęp testowy trwał od 03 kwietnia do 31 maja


Wydawnictwo Cambridge University Press w ramach wspierania środowiska akademickiego podczas pandemii koronawirusa oferowało wszystkim uczelniom akademickim czasowy bezpłatny dostęp do kolekcji ponad 700 podręczników oraz pakietów Cambridge Companions, Cambriddge Histories i Cambridge Elements. Dostęp do tych zasobów był aktywny do końca maja.
Dostęp testowy trwał od 17 marca do 31 maja


Drodzy Czytelnicy, jak co roku, na początku maja, obchodziliśmy Tydzień Bibliotek 8 - 15 maja 2020. Choć warunki naszej pracy bardzo się zmieniły, przygotowaliśmy dla Was wielką Paczkę Prezentów. A nawet kilka Paczek! Zapraszamy Was do korzystania z naszych usług online. Paczka Dostępów , Paczka Otwartej Nauki, Paczka Nauki Obywatelskiej , Paczka Filmów, Paczka Na Ratunek , Paczka Szkoleń , Paczka Dla Biznesu, Paczka Lektur, Paczka Sztuki, Paczka Białych Kruków, Paczka Fotografii z ZBC, Paczka Relaksu, Paczka na przyszłość, Paczka na Rok Tyrmanda.


Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego i wydawnictwo Wolters Kluwer oferowali testowy dostęp do wirtualnych atlasów anatomicznych i czasopism ze wszystkich dziedzin medycyny:

  • Acland’s Anatomy - zawiera ponad 300 filmów realistycznie przedstawiających budowę ludzkiego ciała. Każdy film jest opatrzony komentarzem dr. Aclanda. Dostępna jest także transkrypcja komentarzy. Atlas może być wykorzystywany jako uzupełnienie w trakcie wykładów lub ćwiczeń, również jako materiał powtórkowy. Można go przeszukiwać, zawiera pytania powtórkowe, dzięki którym studenci mogą poznać poziom swojej wiedzy.
  • Visible Body - Narzędzie do wizualizacji 3D ludzkiego ciała, pozwala na wirtualną sekcję, Interaktywny atlas pozwalający na powiększanie i obracanie modeli oraz animacje ułatwiające zrozumienia pracy mięśni, blisko pół tysiąca modeli anatomicznych, manownictwo angielskie i łacińskie, prawidłowa wymowa mianownictwa w języku angielskim, definicje wraz z krótkim opisem oraz liczne testy, anatomia patologiczna – dodatkowe informacje kliniczne, filmy obrazujące podstawowe procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie człowieka.
  • Dostęp do atlasu 3D obejmuje następujące moduły: Human Anatomy Atlas, Muscle Premium, Skeleton Premium, Physiology Animations, Heart & Circulatory Premium.
  • Bates Visual Guide for Physical Examination with OSCE Clinical Skills: to videoprzewodnik zawierający ponad 8 godzin filmów, które pomagają w nauce przeprowadzania prawidłowego badania fizykalnego oraz gromadzenia informacji medycznej. Pomaga także w przygotowaniu do egzaminów OSCE (Objective Structured Clinical Examination).
  • Baza GIDEON. To unikatowa baza dedykowana do wykrywania, zapobiegania i edukacji w zakresie chorób zakaźnych. Obejmuje wszystkie choroby zakaźne, w każdym karaju. Aktualizowana codziennie o informacje o najnowszych epidemiach (w tym COVID-19). Idealna dla każdego, kto zajmuje się zdrowiem publicznym i chorobami zakaźnymi - klinicystów, wykładowców, mikrobiologów i wielu innych. Baza zawiera także wizualne narzędzia do diagnozowania chorób i śledzenia najnowszych trendów w epidemiologii i leczeniu.
  • Kolekcja czasopism Lippincott Williams & Wilkins jest to prestiżowa kolekcja czasopism z zakresu nauk medycznych, pielęgniarstwa i biotechnologii. Dostępnych jest ponad 250 czasopism z różnych specjalizacji medycznych.

Dostęp testowy trwał od 24 marca do 23 maja.


Wydawca czasopism bio-medycznych KARGER do 20 kwietnia, oferował studentom dwa bezpłatne kursy online. Dzięki specjalnej ofercie "KargerLEARN @ home" można zdobyć nowe umiejętności i uzyskać certyfikat w zakresie publikacji naukowych:

  • Jak napisać skuteczny artykuł badawczy 
  • Jak przesłać artykuł do czasopisma i go opublikować

Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do baz:

  • Primal Pictures Atlas 3D „Anatomy.TV" – moduły:- 3D Atlas of Human Anatomy, 3D Human Anatomy & Physiology, 3D Real Time,
  • bazy ebooków Stat!REF - zasoby ebooków z dziedzin: Nursing, Emergency Medicine, Oncology.

Dostęp testowy trwał od 04 maja do 18 maja


Biblioteka Uniwersytecka zapraszała do zapoznania się z COVID-19 Aktualizacje i informacje - portalem informacyjnym EBSCO COVID-19 wykorzystującym zasoby zaproponowane przez bibliotekarzy i specjalistów ds. informacji.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do bazy APA PsycBOOKS, która obejmuje ponad 65.000 rozdziałów w formacie PDF z ponad 4,000 książek wydanych przez APA (American Psychological Association) i innych znanych wydawców oraz wielotomową serię encyklopedyczną APA Handbooks in Psychology. Baza zawiera również ponad 2.800 klasycznych dzieł o przełomowym znaczeniu historycznym w dziedzinie psychologii, zdigitalizowaną encyklopedię APA/Oxford University Press Encyclopedia of Psychology oraz serię APA Handbooks in Psychology.
Dostęp czasowy trwał od 17 kwietnia do 17 maja


Biblioteka Uniwersytecka oferowała kolejny dostęp czasowy do bazy APA PsycTESTS, która stanowi repozytorium testów psychologicznych. Zawiera tysiące instrumentów i testów gotowych do natychmiastowego pobrania i wykorzystywania podczas badań i w procesie dydaktycznym. APA PsycTESTS jest autorytatywnym źródłem uporządkowanej informacji na temat testów istotnych dla psychologów i specjalistów z dziedzin pokrewnych jak np.: psychiatria, zarządzanie, biznes, edukacja, nauki społeczne, neurobiologia, prawo, medycyna, opieka społeczna. Baza koncentruje się na współczesnych przypadkach używanych testów, a całkowity zakres bazy obejmuje ponad sto lat.
Dostęp czasowy trwał od 17 kwietnia do 17 maja


Biblioteka UZ zaprosiła na cykl szkoleń internetowych Akademia Web of Science i InCites, organizowanych przez Web of Science Group. Eksperci WoS pokazali krok po kroku, jak poruszać się po zasobach baz i wyszukiwać informacje, aby w pełni wykorzystać potencjał platform Web of Science i InCites.


Biblioteka UZ oferowała dostęp testowy do bazy czasopism medycznych KARGER eJournal - Complete Collection 1998-2020. Prezentacja bazy Karger.
Dostęp testowy trwał od 09 kwietnia do 08 maja


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomenduje Platformę Universality jako narzędzie do kształcenia online: https://universality.io/?locale=pl. Universality to innowacyjna platforma, dzięki której w łatwy sposób można prowadzić zajęcia ze studentami, zamieszczać na niej własne materiały oraz oceniać pracę zdalną studentów. W tej chwili na platformie znaleźć można szereg zadań z IT, trwają prace nad bezpłatnym udostępnieniem materiałów z innych dziedzin. MNiSW zachęca wszystkich do publikowania na platformie własnych treści. Universality posiada funkcjonalność komunikatora tekstowego do rozmów ze studentami, planowane jest także szybkie uruchomienie trybu wideokonferencji. Aby w pełni korzystać z platformy, należy założyć własne konto na stronie Universality: https://universality.io/users/sign_in?locale=pl


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do ENCYCLOPEDIA OF THE BIBLE AND ITS RECEPTION jest to wyjątkowa publikacja encyklopedyczna, która omawia tematy biblijne i ich dziedzictwo przez pryzmat różnych religii i kultur.
Dostęp testowy trwał od 02 marca do 31 marca.


Biblioteka Uniwersytecka testowała dostęp do pakietu czasopism z zakresu religii, teologii, filozofii i studiów żydowskich, wydawnictwa De Gruyter. Pakiet obejmował 41 czasopism. Lista czasopism.
Dostęp testowy trwał od 01 marca do 31 marca.


3 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Dobrze Wiedzieć - uczymy marketingu” zorganizowane przez Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz agencję marketingową Reprezentuj.


28 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej po raz szósty odbył się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zorganizowany przez Instytut Filologii Polskiej (członków Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego), a także studentów i doktorantów. Przedsięwzięciu patronowali: Prorektor ds. Studenckich UZ, Dziekan Wydziału Humanistycznego UZ oraz Lubuski Urząd Wojewódzki.


30 stycznia gościem biblioteki był Antoni Dudek, dawny członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej a obecnie profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.


Biblioteka Uniwersytecka testowała serwis Notoria OnLine. Serwis dostarcza danych o sprawozdaniach finansowych spółek notowanych na GPW, NewConect i Catalyst oraz danych dotyczących obligacji i funduszy inwestycyjnych.
Dostęp testowy trwał od 25 stycznia do 28 lutego.


21 stycznia gościliśmy w bibliotece uczniów Liceum Ogólnokształcącego ze Zgorzelca w ramach projektu edukacyjnego "Historia vitae magistra est", realizowanego we współpracy z Instytutem Historii.


Biblioteka Uniwersytecka testowała kolekcję PsycTHERAPY - jest to unikalna kolekcja materiałów wideo z zakresu psychologii, wspierająca edukację kliniczną oraz edukację w zakresie poradnictwa psychologicznego. Wyprodukowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), kolekcja PsycTHERAPY oferuje dostęp do ponad 500 nagrań sesji terapeutycznych z wykorzystaniem najnowszych technik psychoterapii. PsycTHERAPY zapewnia lekarzom, doradcom, studentom i stażystom możliwość obserwacji rzeczywistych filmów z psychoterapii. Kolekcja ta obejmuje sprawdzone metody pokazujące typowe przeszkody napotykane podczas sesji terapeutycznych. Filmom wideo towarzyszą odpowiednie transkrypty.

Kolekcja PsycTHERAPY uwzględnia praktykę ponad 140 znanych terapeutów i oferuje ponad 240 tematów psychoterapeutycznych, takich jak lęk przed uzależnieniem, fobie, problemy związane z relacjami i depresja. Tematy te są poruszane z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, w tym zintegrowanej behawioralnej opieki zdrowotnej, terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania.
Dostęp testowy trwał od 20 stycznia do 19 lutego.


20 stycznia - "Tutaj znajdziesz wszystko" projekt edukacyjny dla uczniów Szkoły Podstawowej w Górczynie.


W piątek 17 stycznia w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wernisaż wystawy OBRAZY Z UCZUĆ prof. Elżbiety Wernio reprezentującej wrocławskie środowisko artystyczne. Prof. Elżbieta Wernio jest scenografem, scenografem teatralnym, grafikiem, aranżerem przestrzeni wystawienniczych i wnętrz. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka pokazała dokumentację projektów scenograficznych, plakaty autorskie do spektakli teatralnych, kostiumy i grafiki. Kurator wystawy dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawę można było zwiedzać od 17.01 do 15.03.2020 r. 


15 stycznia - "Tutaj znajdziesz wszystko" - projekt edukacyjny dla najmłodszych z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze.


Biblioteka UZ testowała bazę Embase - wszechstronną i wielozadaniową aktualną bazę danych biomedycznych, skupiającą się na farmakologii, toksykologii, kardiologii, onkologii oraz pozostałych naukach farmaceutycznych i badaniach klinicznych. Baza Embase indeksuje międzynarodową literaturę biomedyczną od 1947 r. do dnia dzisiejszego. Szczegółowe informacje o bazie.
Dostęp testowy trwał do 15 lutego.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18