uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2021

Dostęp czasowy do czasopism matematycznych Dostępnych na platformie Project Euclid. Projekt Euclid zarządzany przez Duke University Press oferuje Dostęp do platformy wysokiej jakości, recenzowanych czasopism naukowych, monografii i materiałów konferencyjnych z dziedziny matematyki teoretycznej i stosowanej oraz statystyki. Projekt obejmuje ponad 100 publikacji z całego świata, w tym niektóre z najbardziej wyróżniających się w swoich dziedzinach. Dostęp obejmował następujące kolekcje czasopism: Duke Mathematical Journal (DMJ), DMJ100, Wydawnictwa Nauk Matematycznych (MSP), Euclid Prime.
Dostęp czasowy trwał od 25 października do 25 grudnia.


Minister Edukacji i Nauki opublikował 21 grudnia 2021 nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Więcej informacji na stronie ministerstwa.


Dostęp czasowy do bazy Treasury of Linguistic Maps (TLM) Online, która zawiera 8000 cyfrowych archiwalnych map językowych z atlasów i publikacji naukowych. Mapy są w języku angielskim i niemieckim, a wszystkie metadane w języku angielskim umożliwiają kompleksowe wyszukiwanie, co umożliwia badanie zakresu języków w różnych okresach.
Dostęp czasowy trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Dostęp czasowy do bazy Linguistic Minorities in Europe Online, która zapewnia kompleksową dokumentację rdzennych i imigranckich mniejszości językowych w Europie, z naciskiem na perspektywy socjolingwistyczne, psycholingwistyczne i etnolingwistyczne. Linguistic Minorities in Europe (LME) Online zawiera przegląd każdego języka, artykuły naukowe, źródła podstawowe i multimedia, takie jak teksty z adnotacjami, pliki audio i wideo, mapy i zdjęcia.
Dostęp czasowy trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Dostęp czasowy do bazy Enhanced Electronic Grammars (EEG) Online - jest to zaawansowane narzędzie badawcze dla językoznawców. Baza zawiera pełne gramatyki ponad 47 języków regionalnych lub zagrożonych z całego świata, które są ze sobą powiązane, umożliwiając prowadzenie badań międzyjęzykowych. Gramatyki pochodzą z szanowanej Biblioteki Grammar Mouton i nadal są dodawane dodatkowe języki. ​​
Dostęp czasowy trwał od 15 listopada do 15 grudnia.


Dostęp czasowy do bazy Emerald, która zapewnia Dostęp do czasopism z zakresu ekonomii, zarządzania i administracji, marketingu, ale także edukacji, opieki zdrowotnej czy medycyny.
Dostęp czasowy trwał od 23 listopada do 08 grudnia.


W Międzynarodowym Dniu Studenta (17 listopada), przed wejściem do Biblioteki Uniwersyteckiej, został odsłonięty bachusik poświęcony studentom, który nosi imię ŻakUZ Jubilatus. W uroczystości wzięli udział: rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski i prorektor ds. studenckich – prof. Barbara Literska, studenci i pracownicy UZ. Autorem figurki jest zielonogórski artysta-rzeźbiarz – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego – Robert Tomak, który również był obecny podczas uroczystości.


1 października 2021 roku w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej wernisaż wystawy prof. Adama Romaniuka reprezentującego katowickie środowisko artystyczne. Artysta pokazał grafiki z cyklu ALTER EGO wykonane w technice druku cyfrowego. Honorowy patronat nad wystawą objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawa ALTER EGO została wpisana do kalendarza obchodów jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego i towarzyszy 30-leciu Instytutu Sztuk Wizualnych. Wystawa była otwarta do 30 listopada.


Cykl jesiennych webinariów Elsevier 2021 (28 września – 16 listopada 2021). Szkolenia obejmowały bazy ScienceDirect i Scopus.


Dostęp czasowy do bazy EMIS, która dostarcza i agreguje wysokiej jakości informacje, dane, raporty, analizy oraz prognozy z ponad 170 krajów i 250 sektorów gospodarczych.
Dostęp czasowy trwał od 02 listopada do 15 listopada.


19 listopada 2021 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki wystawa LITHO prof. Piotra Panasiewicza z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Artysta zaprezentował prace wykonane w technice litografii. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany.


W Bibliotece UZ wystawa plakatów pt. „Własność intelektualna. Twórz i chroń”. Wyeksponowane prace pochodziły ze zbiorów Urzędu Patentowego RP i zostały nagrodzone w konkursach na najlepszy plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej.


Z okazji jubileuszu dwudziestolecia naszej Uczelni Dział Zbiorów Specjalnych przedstawił wystawę plakatów pt. "Skarby Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego", które obrazowały wybrane dzieła z bogatej kolekcji starodruków, kartografii oraz grafiki. Ze względu na swą różnorodność kolekcje te bywają nazywane "silva rerum", a ze względu na wartość zabytkową "cymeliami". Prezentowaliśmy przykłady najstarszych w zbiorach starodruków, wydanych w XVI i XVII wieku, o tematyce religijnej i historycznej. Na wystawie znajdowała się także karta tytułowa Statutu Bractwa Kurkowego, działającego od XVI wieku w Zielonej Górze, dokument spisany gotykiem w zielonogórskim ratuszu w końcu XVII wieku. Dawną ikonografię reprezentowała także rycina "Kołacz królewski" przedstawiająca alegorię I rozbioru Polski. Na "las różności" składają się zabytki piśmiennicze reprezentujące dziedzictwo europejskie, narodowe i regionalne: na wystawie - mapa Ameryki Północnej z XVII wieku oraz wykonany w technice kolorowanego miedziorytu plan XVI-wiecznego Świebodzina. Autorem plakatów i komentarzy był Krzysztof Benyskiewicz.


W Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego wystawa ŻARTOGRAFY I KOLORY prof. Stanisława Wieczorka reprezentującego warszawskie środowisko artystyczne. Prace zostały wykonane w technice druku cyfrowego. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wystawa Żartografy i kolory została wpisana do kalendarza obchodów Jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego i towarzyszy 30-leciu Instytutu Sztuk Wizualnych. Wystawa była otwarta do 5 listopada.


25-31 października 2021 Tydzień Otwartej Nauki organizowany w tym roku pod hasłem: „It Matters How We Open Knowledge: Building Structural Equity”. Temat ten jest związany z rekomendacjami UNESCO stanowiącymi przełomowy krok w kierunku ustanowienia globalnych celów, podstaw i standardów otwartej nauki. Zgodnie z wytycznymi otwarta nauka powinna uwzględniać różnorodność wiedzy, praktyk, metod, języków, tematów i wyników badań, odpowiadając na potrzeby całej społeczności naukowej, jak i osób i instytucji spoza akademii. Wszystkie najważniejsze informacje o otwartej nauce w Polsce i na świecie oraz o najcenniejszych zasobach Open Access znaleźć można w Bazie Wiedzy o Otwartej Nauce na portalu Uwolnij Naukę.


16 listopada w Sali Multimedialnej Biblioteki UZ spotkanie z poetką Marią Fraszewską.
Od zmierzchu do wschodu słońca na kamienicy przy ulicy Brackiej w Krakowie wyświetlane są wiersze zwane „murkami”. Poetka zebrała swoje „murki” i umieściła je w tomiku zatytułowanym „Płonące języczki”. Ukazały się zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Podczas spotkania autorka omówiła nie tylko swoją twórczość, ale i międzynarodowy projekt Emultipoetry, którego ukoronowaniem są wiersze wyświetlane na murach Krakowa oraz Warszawy. Poetka wydała również tomiki wierszy pt.: „Wio w snach” oraz „Z wiatrem”. Jest reprezentantką nurtu tzw. poezji lingwistycznej. Wiersze Marii Fraszewskiej znalazły się także w obszernej antologii „murków” wydanej pod redakcją Michała Zabłockiego. Spotkanie zostało zorganizowane staraniem Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, działającym przy Bibliotece UZ.


13 października bieżącego roku w holu Biblioteki Uniwersyteckiej otwarto wystawę poświęconą 60 – leciu Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, przygotowaną przez bibliotekarzy. Wystawa przedstawiała stuletnią historię Zarządu Głównego ZLP, sylwetki pisarzy i poetów zielonogórskiego Oddziału oraz ich różnorodną oraz bogatą twórczość. Ekspozycja towarzyszyła konferencji literacko-naukowej zatytułowanej : „Literatura osadnicza jako narracja założycielska Ziemi Lubuskiej” w której wzięło udział wielu znakomitych gości. Ukoronowaniem uroczystych obchodów było spotkanie w Muzeum Ziemi Lubuskiej połączone z wręczeniem nagród i odznaczeń państwowych. Jedną z nagród „Winiarka 2021” w kategorii grupowej zdobyła Oficyna Wydawnicza UZ.


Dostęp czasowy do ebooków o anatomii na platformie MedOne.
Bezpośrednie linki: Gilroy et al., Atlas of Anatomy, Gilroy, Anatomia: niezbędny podręcznik Baker i wsp.,, Anatomy for Dental Medicine, THIEME Atlas anatomii, tom. 1: Ogólna anatomia i układ mięśniowo-szkieletowy, THIEME Atlas anatomii, tom. 2: Narządy wewnętrzne, THIEME Atlas anatomii, tom. 3: głowa, szyja i neuroanatomia.
Dostęp czasowy trwał od 01 października do 31 października.


W Bibliotece UZ szkolenie z zarządzania danymi badawczymi organizowanym przez ICM w ramach projektu Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych.


Dostęp czasowy do bazy AccessMedicine wydawnictwa McGraw-Hill
AccessMedicine jest interaktywną platformą zaprojektowaną w celu realizacji kompleksowego programu nauczania na uczelniach medycznych oraz wspierania studentów, stażystów, asystentów i pielęgniarek w ich codziennych czynnościach klinicznych. AccessMedicine to zarówno zasób wiedzy jak i narzędzie diagnostyczne. Zawiera testy do samooceny, materiały dydaktyczne, filmy instruktażowe, a także kompleksową bibliotekę podręczników, w tym między innymi: Harrison’s Online; The Color Atlas of Family Medicine; CURRENT Medical Diagnosis & Treatment; Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine; Hurst’s The Heart; LANGE Basic & Clinical Science Library; Principles and Practice of Hospital Medicine; Schwartz’s Principles of Surgery; Tintinalli’s Emergency Medicine; Williams Obstetrics.
Access Emergency Medicine jest interaktywną platformą pomagającą w nauczaniu zasad medycyny ratunkowej, począwszy od problemów ortopedycznych, przez neurologiczne, pomoc psychiatryczną i powypadkową. Access Emergency Medicine to na bieżąco aktualizowany, kompleksowy zasób wiedzy z obszaru medycyny ratunkowej, który pozwala na szybkie przeprowadzenie diagnozy i uzyskanie odpowiedzi i wskazówek w odniesieniu do leczenia szerokiego spektrum dolegliwości napotykanych w oddziałach SOR, od nagłych przypadków neurologicznych i pediatrycznych, po zatrucia i urazy.
Dostęp czasowy trwał od 23 września do 22 października.


Dostęp czasowy do serwisu Bloomsbury Cultural History, który jest bogatym źródłem informacji o społecznych, politycznych i naukowych aspektach historii kultury od czasów antycznych aż do dziś.
Dostęp czasowy trwał od 19 lipca do 23 sierpnia.


Dostęp czasowy do biblioteki Bloomsbury Fairchild Books, która oferowała treści obejmujące pełne spektrum tematów w modzie, w tym budownictwo, drapowanie, zarządzanie biznesem modowym, historię, ilustracje, dziennikarstwo, marketing, promocję, teorię, tworzenie wzorów, stylizacje, rozwój produktów, tekstylia i nie tylko.
Dostęp czasowy trwał od 19 lipca do 23 sierpnia.


W Bibliotece UZ wirtualne szkolenia organizowane przez ICM UW „Jak korzystać z Repozytorium Otwartych Danych RepOD?”. Szkolenie odbyło się 27 lipca 2021 r. Podczas szkolenia przedstawione zostały najważniejsze funkcje repozytorium, w szczególności przechowywanie i publiczne uDostępnianie danych badawczych. Omówione zostały takie zagadnienia jak metadane, trwałe identyfikatory, możliwość łączenia zbiorów danych z publikacjami, embargo, wersjonowanie czy wybór licencji. Szkolenie kierowane było do pracowników naukowych, bibliotekarzy akademickich i wszystkich zainteresowanych korzystaniem z repozytorium. 
Repozytorium Otwartych Danych RepOD to repozytorium ogólnego przeznaczenia, korzystać mogą z niego wszyscy polscy badacze, bezpłatnie i niezależnie od afiliacji instytucjonalnej. Nowa wersja serwisu uruchomiona została w ramach projektu Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych.


Dostęp czasowy do międzynarodowej e-prasy w formie elektronicznej na platformie PressReader. PressReader to także międzynarodowa e-prasa na telefonie (system operacyjny: Android lub iOS): PressReader App. Więcej informacji o PressReader. Instrukcja PressReader AppPressReader App.
Dostęp czasowy trwał od 21 czerwca do 5 lipca.


Dostęp czasowy do zasobów ASME Digital Collection, która jest organizacją non-profit skupiającą specjalistów w zakresie inżynierii mechanicznej i prowadzącą działalność edukacyjną, certyfikacyjną i normalizacyjną. Oprócz inżynierii mechanicznej ASME (American Society of Mechanical Engineers) obejmuje szeroki zakres dyscyplin inżynierskich.
Dostęp czasowy trwał od 4 czerwca do 4 lipca.


W dniu 30 czerwca 2021 r. Uniwersytet Zielonogórski przystąpił do Open Geospatial Consortium i reprezentowany jest przez dr hab. inż. Annę Bazan-Krzywoszańską prof. UZ – Kierownika Ogólnouczelnianego Laboratorium Analiz Geoprzestrzennych.

OGC to międzynarodowe konsorcjum zrzeszające ponad 500 członków reprezentujących jednostki naukowo-badawcze i uczelnie oraz instytucje prywatne i publiczne z całego świata. Głównym jego celem jest wypracowanie nowych standardów związanych z zapisem, prezentacją, dostępnością i wymianą zbiorów danych przestrzennych. Dyskusje na powyższe tematy odbywają się w specjalistycznych grupach, które mają wpływ na rozwijane kluczowe standardy w nowych obszarach takich jak: GIS, ML, AI, IoT, czy Digital Twins, w dziedzinach związanych między innymi ze: Smart Cities, rolnictwem, obronnością, transportem, aktywnością gospodarczą itp. OGC umożliwia wymianę doświadczeń w ramach członkostwa i nawiązanie współpracy w zakresie standaryzacji danych i usług geoprzestrzennych. Członkostwo w stowarzyszeniu daje również możliwość uczestniczenia w projektach testowych (OGC testbeds), w których tworzone standardy podlegają praktycznej weryfikacji w rzeczywistych warunkach projektowych.

OGC oferuje dostęp do najnowszych danych między innymi z zakresu: monitoringu powodziowego, planowania przestrzennego, informacji dotyczących zagrożeń sejsmicznych, kontroli plonów, nawodnienia, zagrożenia chorobami a nawet strat spowodowanych działalnością człowieka czy zwierząt. To także możliwość wykorzystania zbiorów danych w celach dydaktycznych, prowadzenia projektów badawczych, pisania prac dyplomowych i doktorskich czy możliwość aplikowania o projekty i granty w konkursach międzynarodowych i krajowych. Polskę w ramach konsorcjum oprócz Uniwersytetu Zielonogórskiego reprezentuje Państwowy Instytut Geologiczny, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Członkostwo w OGC doskonale wpisuje się w zaangażowanie naszej Uczelni w Sieć Naukowych Analiz Geoprzestrzennych, dzięki któremu uzyskaliśmy dostęp do Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych CENAGIS. Od grudnia 2020 r. członkiem Rady Sieci, reprezentującym Uniwersytet Zielonogórski jest dr hab. inż. Anna Bazan-Krzywoszańska prof. UZ.

Więcej informacji na temat Open Geospatial Consortium znajduje się na stronie: www.ogc.org.

Z dostępu do zasobów i projektów OGC mogą korzystać pracownicy Uniwersytetu.
Po dane dostępowe należy zwrócić się do Biblioteki UZ: informatycy@bu.uz.zgora.pl


Dostęp czasowy do platformy JoVE (Journal of Visualized Experiments) która jest bazą video-artykułów w dziedzinie nauk ścisłych, medycyny i inżynierii. Artykuły w JoVE są przedstawione w formie filmów z nagranym przebiegiem eksperymentu, a także z ich opisem w postaci tekstu, wykazem materiałów użytych w eksperymentach i bibliografii.
W ramach testu Dostępny jest JoVE Unlimited który obejmuje:

  • JoVE Journal: recenzowane czasopismo z artykułami opublikowanymi w formacie wideo i tekstowym.
  • JoVE Encyclopedia of Experiments: Video encyklopedia zaawansowanych eksperymentów badawczych.
  • JoVE Science Education: biblioteka filmów ilustrujących metody badawcze, zastosowanie koncepcji i przykłady z życia wzięte.
  • JoVE Lab Manual: zasoby wideo ukierunkowane na program nauczania dla laboratoriów z instrukcjami krok po kroku.
  • JoVE Core: podręczniki wideo, które wprowadzają w życie podstawowe pojęcia i metody.

Dostęp czasowy trwał od 31 marca do 30 czerwca.


25 czerwca 2021 r. w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wernisaż wystawy Maryny Mazur pt. „Nic się nie dzieje”. Na wystawie pod tytułem "Nic się nie dzieje" zaprezentowane zostały najnowsze prace Maryny Mazur, obejmujące kilka cykli graficznych, m.in.: Nie wypełniać, Novapangea, instalacja Czego bała się Róża? i obiekty: Historia lubi się powtarzać, Mechanizmy obronne. Tytuł wystawy równoważy znaczenie podjętych tematów, dotykających wielu aktualnych obszarów naszej rzeczywistości.


W czwartek 24 czerwca ostatnie, organizowane przed wakacjami, szkolenia biblioteczne online. Spotkania odbyły się na platformie Google Meet. 

  • O WYSZUKIWANU KSIĄŻEK POTRZEBNYCH PRZY PISANIU PRAC -  Na temat strategii i możliwości wyszukiwania publikacji naukowych w źródłach i zasobach oferowanych przez BUZ, w naukowych bazach danych i ogólnoDostępnych źródłach informacji naukowej (tradycyjnych i elektronicznych), a także inne podpowiedzi przydatne przy pisaniu prac zaliczeniowych i naukowych.
  • BIBLIOGRAFIA I PRZYPISY BEZ PROBLEMÓW - O podstawowych zasadach tworzenia przypisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej dla poszczególnych rodzajów materiałów (książki, czasopisma/ gazety, dokumenty elektroniczne, akty prawne czy materiały archiwalne) wykorzystanych przy pisaniu pracy zaliczeniowej lub naukowej.

Czasowy Dostęp do czasopism matematycznych wydawnictwa MSP (Mathematical Sciences Publishers):

  • Algebra & Number Theory (msp.org/ant)
  • Algebraic & Geometric Topology (msp.org/agt)
  • Analysis & PDE (msp.org/apde)
  • Annals of K-Theory (msp.org/akt)
  • Communications in Applied Mathematics and Computational Science (msp.org/camcos)
  • Geometry & Topology (msp.org/gt)
  • Involve, a Journal of Mathematics (msp.org/involve)
  • Innovations in Incidence Geometry — Algebraic, Topological and Combinatorial (msp.org/iig)
  • Moscow Journal of Combinatorics and Number Theory (msp.org/moscow)
  • Pure & Applied Analysis (msp.org/paa)
  • Tunisian Journal of Mathematics (msp.org/tunis)

Dostęp czasowy trwał od 21 kwietnia do 21 czerwca.


Dostęp czasowy do platformy AccessEngineering, która jest referencyjną bazą wiedzy zapewniającą Dostęp do kolekcji autorytatywnych, regularnie aktualizowanych treści, narzędzi analitycznych oraz funkcjonalności zaprojektowanych do obsługi wirtualnej, aktywnej nauki, zapewniających pracownikom dydaktycznym, studentom oraz naukowcom-inżynierom wsparcie w obszarach nauczania oraz rozwiązywania współczesnych problemów szeroko pojętej inżynierii.
Baza zapewnia Dostęp do:

  • Ponad 700 książek pokrywających wszystkie specjalności inżynierskie,
  • Ponad 1000 filmów instruktażowych przedstawiających wypracowane rozwiązania problemów inżynierskich,
  • Arkuszy kalkulacyjnych zawierających osadzone dane i formuły, pozwalające na usprawnienie złożonych obliczeń.
  • Narzędzi wyszukiwania/filtrowania treści
  • Komentarzy do ponad 90 standardów technicznych
  • Narzędzia DataVis ™ służącego do wizualizacji danych, stworzonego w celu nauczania o właściwościach materiałów.
  • Ponad 4 300 interaktywnych wykresów i tabel do pobrania, służących do analizy danych.

Dostęp czasowy trwał od 18 maja do 17 czerwca.


Czasowy Dostęp do baz medycznych wydawnictwa Wolters Kluwer:

  • Acland’s Video Atlas of Human Anatomy – baza przeznaczona jest dla studentów, którzy nie mają Dostępu do prosektorium, zapewnia poznanie prawdziwego ludzkiego ciała i zrozumienie mechaniki ruchu ciała.
  • Bates Visual Guide to Physical Examination – Pozwala zapoznać się z technikami badania fizykalnego od stóp do głów oraz opartego na systemach, które są wprowadzeniem do medycyny klinicznej.
  • LWW Health Library – Medical Education – jest źródłem sprawdzonych treści z zakresu edukacji medycznej, nauk o zdrowiu i medycyny klinicznej, przeznaczonym dla studentów, wykładowców i klinicystów. Zapewnia interaktywny Dostęp online do podstawowych podręczników (min. Moore: Clinically Oriented Anatomy), filmów z procedurami, ilustracji, studiów przypadków i banków quizów specjalnie dostosowanych do poszczególnych specjalności.
  • LWW Health Library – Clerkship Collection – kolekcja przeznaczona dla studentów ostatnich lat studiów medycznych oraz rezydentów.
  • LWW Health Library – Pharmacy Collection - kolekcja przeznaczona dla studentów i wykładowców farmacji, oraz medycyny (farmakologia kliniczna).
  • GIDEON – Global Infectious Diseases and Epidemiology Online Network, unikalne źródło poświęcone wykrywaniu, zapobieganiu i edukacji w zakresie chorób zakaźnych, jest idealne dla każdego, kto zajmuje się tą szybko rozwijającą się dziedziną, w tym klinicystów, edukatorów, decydentów, farmaceutów i badaczy . To multimedialne źródło zawiera aktualne informacje i narzędzia wizualne do diagnozowania chorób i śledzenia najnowszych trendów w epidemiologii i leczeniu.

Dostęp czasowy trwał od 12 kwietnia do 11 czerwca.


8 czerwca w Bibliotece UZ szkolenie pracowników UZ „Jak założyć Profil Autora w PBN oraz jak połączyć go z systemami POLon i ORCID”. W czasie spotkania opowiedzieliśmy także jak uzupełnić własny profil ORCID danymi z uczelnianej bazy SKEP oraz z bazy CrossRef. Szkolenie odbyło się na platformie Google Meet.


Dostęp czasowy do bazę Criminal Justice Abstracts with Full Text. Baza jest wiodącą pełnotekstową bazą danych dla badań nad wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych i kryminologii. Zawiera setki najlepszych czasopism i magazynów obejmujących wszystkie powiązane tematy, w tym nauki kryminalistyczne, więziennictwo, policję, prawo karne i dochodzenie.
Dostęp czasowy trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Dostęp czasowy do bazy International Security & Counter-Terrorism Reference Center (ISCTRC) która obejmuje obszerne źródła publicznie Dostępnej informacji i jest przeznaczona dla analityków, specjalistów zajmujących się zarządzaniem ryzykiem oraz studentów. Baza zawiera ponad 2.500 pełnotekstowych publikacji, kilkaset tysięcy wyselekcjonowanych artykułów, serwisów i raportów informacyjnych (w tym Stratfor Analysis, Stratfor Forecasts, and Stratfor Geopolitical Diary), streszczeń książek, najczęściej zadawanych pytań oraz własnych opracowań naświetlających zagadnienia terroryzmu i bezpieczeństwa. Baza łączy pogłębione analizy naukowe z komentarzami ekspertów z różnych organizacji, agencji i wydawnictw oraz bieżące przeglądy rozwoju wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, politycznym, wojskowym, ekonomicznym, społecznym i technicznym. Baza zawiera ponadto kolekcję ponad 10.800 zdjęć, map i flag.
Dostęp czasowy trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Dostęp czasowy do bazy Index to Legal Periodicals & Books Full Text, która jest doskonałym źródłem informacji dla prawników, nauczycieli, przedsiębiorców, bibliotekarzy prawniczych i studentów. Baza oferuje Dostęp do pełnego tekstu do najważniejszych informacji prawnych w języku angielskim: artykułów naukowych, sympozjów, przeglądów jurysdykcyjnych, orzeczeń sądowych, książek, recenzji książek i innych.
Dostęp czasowy trwał od 08 kwietnia do 08 czerwca.


Dostęp czasowy do bazy MedOne Education. Baza zawiera 115 e-podręczników przeznaczonych specjalnie dla studentów pierwszych semestrów studiów medycznych oraz narzędzia szkoleniowe.
Dostęp czasowy trwał od 09 kwietnia do 31 maja.


Dostęp czasowy do biblioteki cyfrowej Loeb Classical Library. To obszerna kolekcja wysokiej jakości wydań i angielskich przekładów starożytnych tekstów greckich i łacińskich. Tłumaczenia "Loeba" słyną z przystępności i eleganckiego, wycyzelowanego języka, a wydania często uważane są za standardowe. Towarzyszy im mocno zredukowany aparat krytyczny, dający wgląd w najistotniejsze wersje tekstu.
Dostęp czasowy trwał od 31 marca do 30 maja.


Dostęp czasowy do bazy czasopism American Society of Nephrology (ASN), baza zawiera artykuły poświęcone badaniom nad chorobami nerek.
Dostęp czasowy trwał od 26 marca do 25 maja.


W każdą środę maja odbyły się szkolenia biblioteczne online. Spotkania odbywały się na platformie Google Meet.

  • BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC – O tym, jak działa i co oferuje Biblioteka UZ (także w trakcie pandemii), o tym, do czego służy konto czytelnicze, jak korzystać z katalogu bibliotecznego i jak wypożyczyć książki (lub otrzymać skany ich fragmentów).
  • O WYSZUKIWANU KSIĄŻEK POTRZEBNYCH PRZY PISANIU PRAC – Na temat strategii i możliwości wyszukiwania publikacji naukowych w źródłach i zasobach oferowanych przez BUZ, w naukowych bazach danych i ogólnoDostępnych źródłach informacji naukowej (tradycyjnych i elektronicznych), a także inne podpowiedzi przydatne przy pisaniu prac zaliczeniowych i naukowych.
  • BIBLIOGRAFIA I PRZYPISY BEZ PROBLEMÓW – O podstawowych zasadach tworzenia przypisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej dla poszczególnych rodzajów materiałów (książki, czasopisma/ gazety, dokumenty elektroniczne, akty prawne czy materiały archiwalne) wykorzystanych przy pisaniu pracy zaliczeniowej lub naukowej.
  • ZOTERO
  • MENDELEY


Dostęp czasowy do bazy Legal Source. Baza zapewnia Dostęp do różnorodnych publikacji, o międzynarodowym zasięgu: artykułów naukowych, materiałów z konferencji i sympozjów, dokumentów jurysdykcyjnych, decyzji sądowych, aktów prawnych, książek, recenzji książek i wiele innych. Jest doskonałym źródło informacji dla prawników, nauczycieli akademickich, przedsiębiorców, bibliotekarzy, studentów prawa, praktykantów adwokackich oraz wszystkich osób zajmujących się prawem.
Dostęp czasowy trwał od 16 marca do 15 maja


Czasowy Dostęp do atlasów medycznych na platformie OVID :

  • Visible Body - Atlas anatomii człowieka, wielokrotnie nagradzane narzędzie do wizualizacji i uczenia się anatomii w 3D. Atlas Dostępny jest w siedmiu językach, zawiera ponad 5000 dokładnych pod względem medycznym struktur anatomicznych obejmujących anatomię ogólnoustrojową, anatomię regionalną, przekroje i działania mięśni w celu interakcji i zbadania systemów ludzkiego ciała. Film instruktażowy
  • VisualDx® - umożliwia szybkie przeszukiwanie ponad 40000 obrazów objawów chorób lub wytycznych dotyczących terapii, postępowania i nie tylko - pomagając użytkownikom w tworzeniu diagnozowania różnicowego w celu rozpoznania jednostki chorobowej. Angażuje studentów, rezydentów i lekarzy za pomocą najlepszego narzędzia do diagnostyki różnicowej w medycynie, aby zwiększyć dokładność diagnostyczną, ułatwić podejmowanie decyzji terapeutycznych i poprawić bezpieczeństwo pacjentów. Film instruktażowy

Dostęp czasowy trwał od 12 kwietnia do 12 maja.


W Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej od 4 maja br. wystawa pt. Różnorodność. Na wystawie można było zobaczyć prace znakomitych współczesnych grafików ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej z kolekcji Artoteki Grafiki. Tytuł nawiązuje do tematyki prac, prezentowanych stylów i technik graficznych. Na wystawie znalazły się m.in. prace Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Grabowskiego, Izabelli Gustowskiej, Janiny Kraupe, Wojciecha Müllera, Ryszarda Otręby, Andrzeja Pawłowskiego, Jana Pamuły, Marcina Surzyckiego, Stanisława Wieczorka oraz innych, znakomitych grafików kilku pokoleń. Jest to tylko skromny wybór z dużej kolekcji Artoteki Grafiki – jednej z wielu kolekcji ogromnego zasobu ikonograficznego zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej, który liczy 12,5 tys. dzieł i zawiera m.in. akwarele, rysunki, grafikę współczesną, regionalną i reprintową. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis.


Znajdziesz mnie w Bibliotece UZ - Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021
Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Po czasie ścisłej izolacji zbliża się powoli moment otwarcia instytucji kultury i nauki. Biblioteka to jednak nie tylko realna przestrzeń, ale także środowisko cyfrowe, w którym spotykaliśmy się z Czytelnikami w ciągu ostatnich miesięcy. Korzystaliśmy ze stron internetowych biblioteki, portali społecznościowych, komunikatorów. Dzięki technologiom informacyjnym nasi Czytelnicy mogli i wciąż mogą znaleźć u nas to, czego potrzebują do efektywnej nauki. Bogate zasoby elektroniczne zapewniają komfort pracy poza kampusem i poza budynkiem biblioteki.
W Tygodniu Bibliotek przygotowaliśmy dla Was kolejne spotkania online, licząc, że już wkrótce spotkamy się z Czytelnikami w realnym gmachu naszej biblioteki. W tym cykl ciekawych szkoleń i spotkań online (na platformie Google Meet), które pojawiają się w naszej ofercie po raz pierwszy! Program Tygodnia Bibliotek


Dostęp czasowy do bazy Central & Eastern European Academic Source (CEEAS) jest to baza zawierająca pełne teksty czasopism naukowych publikowanych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. CEEAS zawiera zasoby naukowe z takich dziedzin jak ekonomia, historia, humanistyka, prawo czy STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Baza zawiera w sumie blisko 2,000 tytułów, z czego poand 360 to czasopisma w języku polskim.
Dostęp czasowy trwał od 08 lutego do 07 maja.


Dostęp czasowy do Bloomsbury Design Library - zasobów elektronicznych zawierających materiały edukacyjne z zakresu sztuki projektowania oraz rękodzieła obejmujące okres od roku 1500 p.n.e. do czasów współczesnych.
Dostęp czasowy trwał od 30 marca do 30 kwietnia


Dostęp czasowy do platformy Human Kinetics Library, renomowanego wydawnictwa z zakresu nauk o kulturze fizycznej. Zawartość to ponad 150 e-booków w języku angielskim oraz 200 materiałów wideo (m.in. demonstracje ćwiczeń).
Dostęp czasowy trwał od 30 marca do 30 kwietnia


W kwietniu w każdą środę odbywały się szkolenia biblioteczne online. Spotkania odbywały się na platformie Google Meet.

  • BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC - O tym, jak działa i co oferuje Biblioteka UZ (także w trakcie pandemii), o tym, do czego służy konto czytelnicze, jak korzystać z katalogu bibliotecznego i jak wypożyczyć książki (lub otrzymać skany ich fragmentów).
  • O WYSZUKIWANU KSIĄŻEK POTRZEBNYCH PRZY PISANIU PRAC - Na temat strategii i możliwości wyszukiwania publikacji naukowych w źródłach i zasobach oferowanych przez BUZ, w naukowych bazach danych i ogólnoDostępnych źródłach informacji naukowej (tradycyjnych i elektronicznych), a także inne podpowiedzi przydatne przy pisaniu prac zaliczeniowych i naukowych.
  • BIBLIOGRAFIA I PRZYPISY BEZ PROBLEMÓW – O podstawowych zasadach tworzenia przypisów bibliograficznych i bibliografii załącznikowej dla poszczególnych rodzajów materiałów (książki, czasopisma/ gazety, dokumenty elektroniczne, akty prawne czy materiały archiwalne) wykorzystanych przy pisaniu pracy zaliczeniowej lub naukowej.

26 kwietnia - Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Co w trawIe Piszczy?
Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzony był z inicjatywy i pod auspicjami World Intellectual Property Organization (WIPO). Zapowiedzi bezpłatnych wydarzeń online i więcej informacji na stronie Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej


Dostęp czasowy do kolekcji książek elektronicznych znajdujących się na platformie e-booków Taylor & Francis. Kolekcja obejmuje ponad 125 tysięcy książek z zakresu nauk ścisłych, technologii, medycyny oraz nauk humanistycznych i społecznych, takich wydawców jak CRC Press, Routledge, Psychology Press i Focal Press.
Dostęp czasowy trwał od 12 lutego do 12 kwietnia.


Dostęp czasowy do serwisu Notoria OnLine. Serwis dostarcza danych o sprawozdaniach finansowych spółek notowanych na GPW, NewConect i Catalyst oraz danych dotyczących obligacji i funduszy inwestycyjnych.
Dostęp czasowy trwał od 16 lutego do 31 marca.


Dostęp czasowy do bazy MedOne ComSci, która jest bogatą kolekcją materiałów związanych z komunikacją werbalną, audiologią, otolaryngologią oraz patologiami wymowy. Baza składa się z 46 e-booków, e-czasopism, materiałów audio, oraz z ponad 9 tys. materiałów multimedialnych.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 31 marca.


Dostęp czasowy do bazy MedOne Spine, która zawiera 80 e-booków, ponad 23 tyś. materiałów multimedialnych (w tym filmów z zabiegów chirurgicznych) oraz innych zbiorów dotyczących medycznych aspektów leczenia problemów związanych z kręgosłupem.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 31 marca.


Dostęp czasowy do bazy MedOne Neurosurgery, która oferuje Dostęp do 165 pełnotekstowych podręczników, w tym „Handbook of Neurosurgery” Greenberga, 5 tytułów czasopism, ogromnego zbioru ilustracji, materiałów wideo oraz bazy pytań czasowych.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 31 marca.


Dostęp czasowy do bazy MedOne Otolaryngology, która jest obszernym narzędziem zawierającym zagadnienia z dziedziny otolaryngologii. Można w niej znaleźć prawie 200 e-booków, 5 pełnotekstowych czasopism, bogatą kolekcję zdjęć i materiałów wideo.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 31 marca.


Dostęp czasowy do Macmillan Skills for Study. Baza oferuje interaktywne i spersonalizowane rozwiązania, które pomagają studentom doskonalić umiejętności efektywnego uczenia się. Aby skorzystać z zasobów, należy zarejestrować się na stronie https://www.skillsforstudy.com/login/email przy użyciu adresu mailowego z domeną UZ (hasło można ustalić dowolnie).
Dostęp czasowy trwał od 25 lutego do 20 marca


Dostęp czasowy do bazy Macmillan Explorers. Macmillan Explorers zapewnia Dostęp do e-podręczników akademickich wysokiej jakości. Są to przede wszystkim zasoby z zakresu historii, literatury, nauk politycznych i pracy socjalnej oraz informatyki. Aby skorzystać z zasobów, należy zarejestrować się na stronie www.macmillanexplorers.com/register-email-domain przy użyciu adresu mailowego z domeną UZ (hasło można ustalić dowolnie).
Dostęp czasowy trwał od 25 lutego do 20 marca


Dostęp czasowy do czasopism American Society for Microbiology. Czasopisma ASM są renomowanymi publikacjami naukowymi z dziedziny mikrobiologii, dostarczającymi aktualnych informacji na temat podstawowych i klinicznych badań mikrobiologicznych. Linki do czasopism: ASM Journals, ASM Science.
Dostęp czasowy trwał od 08 lutego do 19 marca.


Dostęp do serwisu Cite them right na platformie Macmillan. Cite them right jest to serwis ułatwiający prawidłowe cytowanie publikacji naukowych oraz przygotowanie bibliografii załącznikowej. Najważniejszym zadaniem serwisu Cite them right jest przedstawienie studentom przygotowującym prace dyplomowe najważniejszych zagadnień związanych z korzystaniem z różnych źródeł informacji w poszanowaniu praw autorskich oraz zasad tworzenia publikacji naukowej. Poradnik korzystania z serwisu
Dostęp czasowy trwał od 08 lutego do 09 marca.


Dostęp czasowy do narzędzia Writefull służącego do korekty tekstów naukowych pisanych w języku angielskim. Sugerowane przez oprogramowanie poprawki opierają się na rzeczywistym zastosowaniu danego słowa czy struktury gramatycznej, zależnym od kontekstu, a nie na ustalonym zestawie reguł gramatycznych. Writefull wykorzystuje modele językowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) i nieustannie „uczy się” na podstawie tekstów milionów artykułów z naukowych czasopism. Writefull poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę, sugeruje poprawki w strukturze zdań w tekstach naukowych, sugeruje brakujące elementy cytowania i proponuje słownictwo charakterystyczne dla danej dyscypliny, co jest szczególnie ważne dla pomyślnej publikacji w międzynarodowych czasopism.
Oprogramowanie działa jako wtyczka do programu MS Word (wersje od 2016 r.). Wymaga zainstalowania wtyczki, Dostępu do internetu i rejestracji przy użyciu adresu mailowego w domenie uczelni @*.uz.zgora.pl. Szczegółowe instrukcje: Writefull for Insititution i Writefull for Word.
Dostęp czasowy trwał od 11 stycznia do 10 lutego.


W dniu 18 lutego w Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz firma EBSCO przeprowadziła dla pracowników i studentów uniwersytetu zielonogórskiego szkolenie z efektywnego wyszukiwania materiałów naukowych Dostępnych w BUZ. Szkolenie zaczęło się od prezentacji Power Point, podczas której omówimy Dostępne zasoby, w szczególności bazę Academic Research Source, która stanowi bogate źródło czasopism naukowych oraz blisko 200.000 e-książek. Następnie przeszliśmy do wyszukiwania na kilku praktycznych przykładach. Opowiedzieliśmy o wyszukiwarce naukowej EDS, która umożliwia odkrywanie docelowo wszystkich źródeł Dostępnych w bibliotece. Wyszukiwarkę naukową EDS porównamy z wyszukiwarką Google Scholar dla bardziej efektywnej pracy. Po szkoleniu uczestnicy wiedzą między innymi jak wyszukiwać, jak znaleźć pełny tekst, jak korzystać z e-książek EBSCO, jak pobierać artykuły, jakie korzyści płyną z posiadania indywidualnego konta Moje EBSCOhost.


Logowanie do programu WebEx
Około 10 minut przed rozpoczęciem spotkania należy kliknąć link sesji dostępny w potwierdzeniu rejestracji i postępować zgodnie z pojawiającymi się komunikatami. Przy korzystaniu z narzędzia WebEx po raz pierwszy, system zostanie pobrany na Twój komputer. Istotne jest podłączenie opcji audio, aby móc usłyszeć prowadzącą. 


Dostęp czasowy do kolekcji Oxford Medicine Online, oferującejącą dostęp do renomowanych tytułów medycznych. W skład kolekcji wchodzą uznane publikacje: Oxford Handbook of Clinical Medicine czy Oxford Textbook of Medicine.
Dostęp czasowy trwał od 30 listopada do 31 stycznia.


W czasie zagrożenia koronavirusem Covid-19 Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego udostępnia wystawę prof. Ryszarda Woźniaka online. Publiczny wernisaż planowany był na 15.01.2021.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18