uz-logo-pion-2.png

logointegro5.png

2022

26 października, aula Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - wykład otwarty, dr Tomasz Mazur (Uniwersytet Warszawski) pt:. "Teoria poznania a duchowość w stoicyzmie".


Biblioteka UZ zachęca do korzystania z zasobów Biblioteki Nauki. Serwis udostępnia pełne teksty publikacji naukowych wraz z metadanymi. Jest prowadzony przez ICM UW we współpracy z wydawcami oraz bazami indeksującymi.
Zasoby czasopism pochodzą z baz:

• AGRO (czasopisma z dziedziny nauk rolniczych i przyrodniczych),
• BazTech (czasopisma z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i ścisłych),
• CEJSH (czasopisma z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych i sztuki),
• DML-PL (czasopisma z zakresu matematyki),
• PSJD (czasopisma z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu).


Na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki dostępny jest komunikat dotyczący krajowego programu otwartego publikowania w czasopismach wydawanych przez firmę Elsevier.
Wydawnictwo zdecydowało o utrzymaniu w 2022 r. działania programu publikowania otwartego bez opłaty za publikowanie dla autorów (program A). Publikowanie odbywa się na zasadach obowiązujących w latach ubiegłych, chociaż wciąż trwają ustalenia dot. warunków finansowania przez MEiN oraz zakresu licencji i puli artykułów na 2022 r. Elsevier zapewnia, że nie będzie wymagane od autorów czy instytucji refinansowanie artykułów objętych programem, niezależnie od wyników tych negocjacji. Szczegóły komunikatu. Więcej na temat programów publikowania otwartego Elsevier na stronie WBN.


Dostęp czasowy do bazy Nutrition Reference Center. Jest to baza przeznaczona dla specjalistów i studentów zajmujących się żywieniem oraz dietetyką. Baza zawiera praktyczne wskazówki przydatne do określenia odpowiedniej diety dla osób z różnymi schorzeniami, ocenę dotychczasowych nawyków żywieniowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia, instrukcje dla pacjentów, czynniki kulturowe czy społeczne wpływające na sposób odżywiania. Artykuły zostały napisane przez uznanych specjalistów w dziedzinie żywienia.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.


Dostęp czasowy do bazy Rehabilitation & Sports Medicine Source. Jest to referencyjna baza danych, stworzona na potrzeby pracowników naukowych oraz praktyków w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Baza indeksuje ponad 200 czasopism i zapewnia dostęp do ponad 150 pełnotekstowych czasopism poświęconych medycynie sportowej i rehabilitacji. Baza zawiera również 40 pełnotekstowych książek. Tematyka bazy obejmuje zagadnienia z zakresu medycyny sportowej i rehabilitacji, o tematyce obejmującej m.in. ortopedię, fizjologię, odżywianie, ćwiczenia sportowe i terapię.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.


Dostęp czasowy do bazy SPORTDiscus with Full Text, która jest najobszerniejszym autorytatywnym źródłem informacji z zakresu sportu i medycyny sportowej i zawiera ponad 650 pełnotekstowych czasopism. Zawartość bazy obejmuje również książki, monografie, rozdziały książek i materiały konferencyjne. Zakres tematyczny bazy obejmuje takie zagadnienia jak specjalności kliniczne, ortopedia, zdrowie fizyczne, edukacja, fizjoterapia, żywienie, studia trenerskie, kinezjologia, wychowanie fizyczne, psychologia w sporcie i inne. SPORTDiscus with Full Text jest nieodzownym narzędziem badawczym w zakresie literatury we wszystkich dziedzinach sportu i medycyny sportowej.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.


Dostęp czasowy do bazy MLA International Bibliography with Full Text. Jest to pełnotekstowa wersja bazy bibliograficznej MLA International Bibliography, wydawana jest przez Modern Language Association (MLA) i zawiera elektroniczną wersję bibliografii oraz zapewnia użytkownikom dostęp do pełnego tekstu do blisko 1,000 pełnotekstowych czasopism. Część bibliograficzna bazy sięga lat 1920-tych i zawiera ponad 2.8 miliona rekordów bibliograficznych. Tematyka bazy obejmuje: literaturę, języki współczesne, językoznawstwo, folklor, teorię literatury i krytykę literacką, sztukę dramatyczną jak również historyczne aspekty drukarstwa i działalności wydawniczej. Baza zawiera informacje na temat retoryki i kompozycji, historii, teorii i praktyki nauki języka i literatury. Baza zawiera również bazę MLA Directory of Periodicals, w której użytkownicy znajdą informacje o blisko 6,000 czasopism, z których pochodzą rekordy bibliograficzne zawarte w bazie, oraz MLA Thesaurus, własny tezaurus stowarzyszenia MLA, używający deskryptorów dla każdego rekordu w bibliografii i przeszukiwalny katalog wybitnych autorów z hiperłączami do krótkich przypisów.
Dostęp czasowy trwał od 21 listopada do 21 grudnia.


24 listopada 2022 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty prof. dr hab. Roberta Piłata " Dialektyka i paradoksy tożsamości". Wykład odbył się w ramach cyklu FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI prowadzonego przez INSTYTUT FILOZOFII UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO.


17 listopada 2022 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty dr hab. Adrianny Grabizny, prof. UZ pt. Ile płci? Filozoficzne aspekty tożsamości płciowej. Wykład odbył się w ramach cyklu FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI prowadzonego przez INSTYTUT FILOZOFII UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO.
Cykl wykładów jest częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań” finansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”. W jego ramach realizowane będą w kolejnych semestrach również otwarte wykłady, poświęcone tematyce tożsamości lokalnej oraz perspektywie zastosowań badań humanistycznych, zwłaszcza filozoficznych. Ponadto zostanie zorganizowany konkurs filozoficzny dla szkół średnich oraz zostanie przygotowana i opublikowana książka przybliżająca problematykę prezentowanych wykładów otwartych. Kierownikiem projektu był dr Paweł Walczak z Instytutu Filozofii UZ.


15 grudnia 2022 r., w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty dr Jana Surmana, z Instytutu Masaryka i Archiwum Czeskiej Akademii Nauk pt. Tłumaczenie, cyrkulacja, historyzacja. W poszukiwaniu nowych perspektyw historii filozofii narodowych. Pojęcia tłumaczenia czy cyrkulacji stały się nieodzowną częścią nowej historiografii nauki. W moim wykładzie będę próbował zastosować je do historii filozofii XIX i XX w., szczególnie do filozofii polskiej. Przy okazji przedstawię kilka pomysłów, jak pojęcie "polskiej filozofii" można zoperacjonalizować i zhistoryzować uciekając od nacjonalistycznych stereotypów i uproszczeń, wpisując jej lokalność w ramy transnarodowe i globalne. Jest to kolejny z cyklu wykładów pod hasłem FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI realizowanych przez Instytut Filozofii UZ.


16 grudnia 2022 roku w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej spotkanie autorskie, które poprowadził dr Janusz Łastowiecki. 


Wykład w ramach cyklu FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI. Tym razem prof. dr hab. Robert Piłat (UKSW) mówił o Dialektyce i paradoksie tożsamości. Słowo „tożsamość” jest dziś na wielu ustach: tożsamość narodowa, tożsamość religijna, seksualna, klasowa, środowiskowa, zawodowa. Zauważa się często, jak trudno jest współczesnemu człowiekowi wybrać dominującą tożsamość i trzymać się jej, podejmując czyny i wybory w jej duchu. Tożsamość stała się płynna; dostosowuje się do dynamicznego świata. Jednak płynna świadomość wywołuje lęk, a ten prowadzi do rozkwitu ruchów tożsamościowych szukających większego bezpieczeństwa przez nadekspresję, separowanie się od innych, kultywowanie silnych i niezmiennych przekonań. Od starożytnych czasów istnieje jednak inna myśl: tożsamość osiąga się przez samowiedzę, a nie przez utożsamianie się z grupami, sprawami, ideami. Dążenie do samowiedzy jest wprawdzie pełne trudności, a nawet jaskrawych paradoksów, nie wymyka się jednak całkowicie refleksji.


8 grudnia 2022 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty dr hab. Magdaleny Środy, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego pt. Jaka tożsamość po humanizmie?. Tematem wykładu było, po pierwsze - omówienie filozoficznych, społecznych, moralnych i ekologicznych przyczyn wyjścia z antropocentrycznego humanizmu, po drugie - próby opisania nowej koncepcji podmiotowości w ramach posthumanizmu (m.in.Foucault, Butler, Braidotii). Jest to kolejny z cyklu wykładów pod hasłem FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI realizowanych przez Instytut Filozofii UZ.


W ramach ósmej już edycji Dni Języków Obcych na Uniwersytecie Zielonogórskim, w dniach 5 i 6 grudnia br. międzynarodowa konferencja naukowa Nadmiar, przesyt, transgresja, która została objęta honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego. Organizatorami wydarzenia, podobnie jak w poprzednich latach, był Instytut Neofilologii oraz Instytut Filologii Germańskiej. W konferencji wzięło udział 27 uczestników reprezentujących polskie i włoskie ośrodki akademickie (uniwersytety z Genui, Padwy, Mediolanu, Neapolu i Kalabrii, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski, Akademię Muzyczną w Gdańsku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademię Nauk Stosowanych w Pile), Stowarzyszenie Dante Alighieri we Wrocławiu, a także niezależny badacz z USA.


Cykl wykładów FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI. Wykłady miały charakter otwarty.


Dostęp czasowy do bazy Energy & Power Source. Jest to wiodąca pełnotekstowa baza danych treści związanych z energią i energetyką. Zasób zapewnia dostęp do najlepszych czasopism i magazynów poświęconych zagadnieniom związanym z ropą naftową, gazem ziemnym, energią elektryczną, węglem, energetyką jądrową i energią odnawialną. Zawartość bazy obejmuje ponad 380 pełnotekstowych czasopism, informację bibliograficzną dla ponad 900 publikacji. Dzięki Energy & Power Source użytkownicy mają dostęp do ważnych informacji z wielu wiodących w branży czasopism naukowych, magazynów, książek, monografii, publikacji branżowych i innych cennych źródeł.
Dostęp czasowy trwał od 17 października do 16 grudnia.


Dostęp do bazy medycznej Taylor & Francis.
Dostęp czasowy trwał od 14 listopada do 14 grudnia.


Możliwość skorzystania z dwóch bezpłatnych kolekcji na temat COVID 19 utworzonych w Cochrane Library.


Możliwość skorzystania z bezpłatnego dostępu do zbioru ponad 5000 artykułów, rozdziałów książek i wpisów w najważniejszych publikacjach na platformie Wiley OnLine Library, udostępnionych w celu wsparcia globalnych wysiłków w zakresie diagnozy, leczenia, zapobiegania i dalszych badań nad COVID-19.


Możliwość skorzystania z bezpłatnych treści opartych na dowodach, aktualnej epidemiologii, ostatnich wpisów na blogach ekspertów klinicznych EBSCO oraz linków do ważnych zasobów zewnętrznych.


COVID-19 - Taylor & Francis Group W miarę rozprzestrzeniania się COVID-19 na całym świecie, przedstawiciele wydawnictwa Taylor & Francis Group umożliwili dostęp do istotnych badań, dla ekspertów, którzy pracują nad zwalczaniem wirusa, za pośrednictwem strony. Dodatkowo firma F1000Research stworzyła dedykowaną platformę do szybkiego rozpowszechniania najnowszych badań związanych z koronawirusem, w tym wstępnych wersji artykułów, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopismach naukowych, udostępniając te informacje publicznie, by inni mogli skutecznie reagować. Prace te dostępne są na stronie.


Bezpłatne webinaria - wydawca czasopism „Bentham Science” (czasopisma z wysokim Impact Factor z dziedzin: medycznych, biomedycznych, farmaceutycznych i inżynierii chemicznej), oferuje możliwość odwiedzenia strony „Academic Training - diffusionediting.com” z bezpłatnymi webinariami na tematy min. pisania prac naukowych oraz badań medycznych.


American Urological Association oferuje możliwość skorzystania z artykułów w wolnym dostępie w bazie American Urological Association.


Programy publikowania otwartego w ramach licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki
Na stronie internetowej Wirtualnej Biblioteki Nauki pojawiły się szczegółowe informacje dotyczące programów publikowania otwartego w ramach licencji WBN w latach 2020 i 2022.


Encyclopædia Britannica Academic Edition
Możliwość korzystania z zasobów elektronicznych – Encyclopædia Britannica Academic Edition.
Jest to jedno z najstarszych, najbardziej znanych i renomowanych kompendiów wiedzy. Dostępne są artykuły z encyklopedii, artykuły z czasopism naukowych, różnorodne materiały źródłowe, fotografie, kalendarium historyczne, cytaty, multimedia oraz wiele innych unikatowych materiałów i narzędzi przydatnych w pracy naukowej. Wśród zasobów dostępny jest także World Atlas - interaktywne źródło tysięcy map, flag, statystyk, artykułów dotyczących geografii świata. Z Britannica Academic oraz innych zasobów elektronicznych dostępnych w Bibliotece UZ można korzystać z komputerów domowych po zalogowaniu się według odpowiedniej instrukcji.


Jak pracować w domu? Podpowiadamy!
Drodzy Czytelnicy, będziemy tu przypominać i podpowiadać o zasobach elektronicznych, z których możecie korzystać z własnych domowych komputerów. Prestiżowe wydawnictwa oferują wiele wartościowych e-materiałów, warto z nich skorzystać! Czytaj dalej


Łatwiejszy dostęp do zasobów elektronicznych!
Drodzy Czytelnicy, dostawcy baz danych przygotowali ułatwienia w korzystaniu z treści elektronicznych spoza sieci uniwersyteckiej.
Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są w komunikacie Wirtualnej Biblioteki Nauki.
Przypominamy, że instrukcje korzystania z usługi W3cache/proxy znajdują się na stronie Centrum Komputerowego.


Studenci z Erasmusa odwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką


Wydawnictwo BRILL
W geście solidarności z narodem ukraińskim wydawnictwo BRILL udostępnia publikacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą, Krymu, międzynarodowych praw człowieka i inne o podobnej tematyce. Zasoby będą dostępne bezpłatnie przynajmniej do końca roku na dedykowanej stronie internetowej.


20 października 2022 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty dr hab. Tomasza Mroza, Prof. UZ "Co badają historycy filozofii polskiej? Jest to pierwszy wykład z cyklu wykładów pod hasłem FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI realizowanych przez Instytut Filozofii UZ.


Wrześniowe webinaria grupy Clarivate. W planie były między innymi szkolenia na temat znaczenia indywidualnych profili badaczy, klasyfikacji cytowań w Web of Science oraz bazy patentów Derwent Innovations Index.


Dostęp czasowy do bazy Legal Source. Baza zapewnia dostęp do różnorodnych publikacji, o międzynarodowym zasięgu: artykułów naukowych, materiałów z konferencji i sympozjów, dokumentów jurysdykcyjnych, decyzji sądowych, aktów prawnych, książek, recenzji książek i wiele innych. Jest doskonałym źródło informacji dla prawników, nauczycieli akademickich, przedsiębiorców, bibliotekarzy, studentów prawa, praktykantów adwokackich oraz wszystkich osób zajmujących się prawem.
Dostęp czasowy będzie trwał od 10 października do 10 grudnia.


Dostęp czasowy do bazy Index to Legal Periodicals & Books Full Text, która jest doskonałym źródłem informacji dla prawników, nauczycieli, przedsiębiorców, bibliotekarzy prawniczych i studentów. Baza oferuje dostęp do pełnego tekstu do najważniejszych informacji prawnych w języku angielskim: artykułów naukowych, sympozjów, przeglądów jurysdykcyjnych, orzeczeń sądowych, książek, recenzji książek i innych.
Dostęp czasowy trwał od 10 października do 10 grudnia.


Dostęp czasowy do bazy Criminal Justice Abstracts with Full Text. Baza jest wiodącą pełnotekstową bazą danych dla badań nad wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych i kryminologii. Zawiera setki najlepszych czasopism i magazynów obejmujących wszystkie powiązane tematy, w tym nauki kryminalistyczne, więziennictwo, policję, prawo karne i dochodzenie.
Dostęp czasowy trwał od 10 października do 10 grudnia.


27 października 2022 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Bogdan Trocha z Instytutu Filologii Polskiej UZ wygłosił wykład popularno-naukowy pt. "Tożsamość narracyjna w odniesieniu do tekstu kultury popularnej". Wykład jest otwarty.
Cykl wykładów w bieżącym semestrze nosił tytuł Filozofia wobec problemu tożsamości i jest częścią projektu Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań, realizowanego w Instytucie Filozofii UZ, finansowanego ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”. Projektem kierował dr Paweł Walczak.


W środę, 26 października br. spotkanie z Dagmarą Lassotą, trenerką pamięci, pt. Jak się lepiej koncentrować? W auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego zebrało się spore grono uczestników, którzy z zaciekawieniem wysłuchali wykładu energetycznej trenerki pamięci i koncentracji uwagi. Organizatorem wydarzenia było Biuro Promocji UZ.


Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu
W dniach 24-30 października 2022 Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu (ang. Open Access Week), który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej" (ang. #OpenForClimateJustice). Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu jest obchodzony przez osoby, instytucje i organizacje na całym świecie i stanowi nieocenioną okazję do rozmów na temat otwartej nauki w badaniach nad klimatem i działaniach na rzecz sprawiedliwości klimatycznej.

Inicjatywa ma charakter społecznościowy, każdy może wziąć w niej udział, organizując wydarzenie, spotkanie czy kampanię informacyjną. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń zaplanowanych przez OpenAIRE oraz z informacjami na temat wydarzeń organizowanych w Polsce, które znaleźć można na stronie Uwolnij Naukę i na świecie.

Czym właściwie jest sprawiedliwość klimatyczna? Na czym może polegać idea sprawiedliwości w kontekście zmian klimatu i działań na rzecz ochrony przyrody? Jeżeli chcecie pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, polecamy publikację "Za pięć dwunasta. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk" wydaną przez Uniwersytet Jagielloński Biblioteka Jagiellońska. Publikacja jest dostępna w otwartym dostępie na licencji CC-BY-SA 4.0. Wystarczy wejść na stronę. Sprawdź jakie publikacje dotyczące „Sprawiedliwości klimatycznej” możesz znaleźć w katalogu Biblioteki UZ!
Integralną częścią Otwartej Nauki jest Nauka Obywatelska (ang. Citizen Science). Przygotowaliśmy listę projektów Nauki Obywatelskiej. Zachęcamy do uczestnictwa w ciekawych i przełomowych badaniach naukowych. Możesz rozpocząć nowy projekt lub zapisać się jako wolontariusz!


17 października w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego międzynarodowe warsztaty dla doktorantów filozofii naszej uczelni z Instytutu Filozofii, we współpracy z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu w Hradcu Králové.


Dostęp czasowy do bazy Humanities Source Ultimate, która jest nieocenionym źródłem informacji dla studentów, naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich zainteresowanych wszystkimi aspektami nauk humanistycznych, literaturą, rozwojem myśli naukowej i twórczej. Baza indeksuje ponad 3.700 czasopism i zawiera pełny tekst blisko 2.000 czasopism, spośród których ponad 1.600 to stale wydawane czasopisma. Baza udostępnia pełne teksty i dane bibliograficzne takich publikacji jak: artykuły, wywiady, bibliografie, teksty literackie (poezja, proza i dramat), recenzje książek, przedstawień baletowych, programów tanecznych, filmów, przedstawień operowych, musicali, spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych i wiele więcej. Kolekcja zawiera również unikalny tezaurus haseł przedmiotowych. Tematyka bazy obejmuje: archeologię, regionalistykę, sztukę, studia klasyczne, komunikację społeczną, taniec, film, folklor, studia nad kulturową i społeczną rolą płci, historię, dziennikarstwo, językoznawstwo, krytykę literacką i społeczną, literaturę, muzykę, sztuki teatralne, przedstawienia i koncerty, filozofię, religię i teologię i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 06 czerwca do 05 sierpnia.


Dostęp czasowy do bazy RIPM Retrospective Index to Music Periodicals with Full Text. Jest to unikalna kolekcja czasopism muzycznych z zakresu historii muzyki i kultury w okresie od 1760 do 1966 roku, od Beethovena do Bartoka, od Berlioza do Berga, od Schuberta do Szostakowicza.
Dostęp czasowy trwał od 06 czerwca do 05 sierpnia.


29 lipca 2022 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki wernisaż wystawy prof. Marka Zajki, Kierownika Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta zaprezentował prace z cyklu Mutacje wykonane w technice wklęsłodruku.
Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany.


Informujemy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki dnia 22 lipca 2021 r. opublikowało nowy wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Komunikat Ministra Edukacji i Nauki oraz wykaz wydawnictw można znaleźć pod załączonym linkiem.


18 lipca wizyta władz National University of Kyiv na Uniwerystecie Zielonogórskim.


Bezpłatny dostęp do bazy CINAHL Ultimate, która jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajdują się pełne teksty do ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku.
Dostęp czasowy trwał od 16 maja do 14 lipca.


Bezpłatny dostęp do bazy MEDLINE Ultimate. Jest to najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2,800 czasopism indeksowanych w MEDLINE, z czego ponad 1.650 to aktywne czasopisma pełnotekstowe non-open access. MEDLINE®Ultimate jest autorytatywnym narzędziem badawczym w zakresie literatury medycznej i zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. W bazie wykorzystywany jest tezaurus medyczny MeSH (Medical Subject Headings).
Dostęp czasowy trwał od 16 maja do 14 lipca.


Dostęp czasowy do platformy online SciFlow dla pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. SciFlow oferuje 300 szablonów czasopism, szybkie formatowanie pracy dyplomowej lub innego tekstu naukowego oraz możliwość dodania własnego szablonu obowiązującego na uczelni. Platforma m.in. obsługuje ponad 8000 stylów cytowania oraz umożliwia współpracę autorów nad jednym tekstem.
Dostęp czasowy trwał od 06 czerwca do 06 lipca.


Dostęp czasowy do Bloomsbury Music & Sound. Jest to pierwszy zasób cyfrowy, który zapewnia studentom i badaczom międzykulturowe i interdyscyplinarne treści naukowe w badaniu dźwięku. Obszary tematyczne obejmują sztukę, estetykę, architekturę, muzykę współczesną, historię, filozofię, technologię i kulturoznawstwo oraz literaturę teorii dźwiękowej i słuchowej, metodologii i praktyki.
Dostęp czasowy trwał od 20 maja do 30 czerwca.


28 czerwca 2022 firma Clarivate opublikowała wskaźniki Journal Impact Factor (JIF) za rok 2021. Opierają się one się na danych z bazy Web of Science Core Collection, która jest największą na świecie bazą cytowań w wysokiej jakości czasopismach, książkach i materiałach konferencyjnych.  Wartości JIF publikowane są w bazie Journal Citation Reports, która zawiera ponad 21 000 czasopism z 254 kategorii badawczych i 114 krajów: 12 800 czasopism z kategorii „science”, 6 600 – „social sciences”, 3 000 – „arts and humanities”. Wskaźniki JIF za rok 2021 oraz za poprzednie lata sprawdzić można w bazie Journal Citation Reports. Dostęp do bazy możliwy jest z komputerów sieci uczelnianej oraz z komputerów domowych po zalogowaniu się poprzez usługę W3Cache/proxy. Baza publikacji SKEP jest systematycznie uaktualniana o nowe wartości wskaźnika JIF.


23 czerwca 2022 r. w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza, Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Artysta zaprezentował wielowarstwowe prace z cyklu Rysunki i obiekty wykonane w technikach mieszanych. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. 


Bezpłatny dostęp do ponad 115 eBooków i 13 artykułów w czasopismach opublikowanych przez DE GRUYTER & PUBLISHING PARTNERS na temat Ukrainy i Rosji. Lista dostępnych tytułów.
Dostęp czasowy trwał od 05 kwietnia do 30 czerwca.


Dostęp czasowy do biblioteki cyfrowej Drama Online – zawierającej różnorodne materiały, w tym audio i wideo, poświęconych sztuce i literaturze. Aby wybrać kolekcję i dowiedzieć się więcej na jej temat wystarczy wybrać "Kolekcje" na górnym pasku menu.
Dostęp czasowy trwał od 20 maja do 30 czerwca.


Dostęp czasowy do bazy Bloomsbury Collections, która zapewnia dostęp do kolekcji ebooków z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Zawiera ponad 8 tysięcy tytułów, w tym treści najnowszych publikacji badawczych.
Dostęp czasowy trwał od 20 maja do 30 czerwca.


14 marca 2022 r. w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki otwarcie wystawy Joanny Fuczko reprezentującej zielonogórskie środowisko artystyczne. Autorka pokazała prace z cyklu TEORIA TUPANIA wykonane w technice linorytu inspirowane światową muzyką folk. Kuratorka dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. 


Biblioteka UZ w imieniu Prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą – prof. Marcina Mrugalskiego zaprosiła na webinarium na temat zarządzania danymi badawczymi i korzystania z Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD, zorganizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski. Podczas szkolenia przedstawione zostały najważniejsze zasady i dobre praktyki zarządzania danymi, polityki instytucji finansujących badania naukowe, a także prawne aspekty udostępniania danych. Omówione zostaną także zasady korzystania z kolekcji instytucjonalnej UZ.


Dostęp testowy do Kolekcji Lyella, opublikowanej przez Towarzystwo Geologiczne w Londynie. Kolekcja zawiera jeden z największych zintegrowanych zbiorów literatury naukowej o Ziemi, łącząc w jednym miejscu kluczowe czasopisma, publikacje specjalne i serie książek Towarzystwa. Kolekcja Lyella jest wyjątkowym źródłem informacji zarówno dla badaczy jak i studentów.
Dostęp czasowy trwał od 30 marca do 30 maja.


Dostęp czasowy do bazy OnArchitecture. Jest to unikatowa internetowa biblioteka filmów wideo o tematyce związanej z architekturą, wspierająca edukację architektoniczną i projektową. Kolekcja zawiera nagrania wywiadów z wpływowymi współczesnymi architektami z całego świata, którzy opowiadają o swojej pracy, procesach projektowych oraz roli architektów i architektury we współczesnym społeczeństwie. Baza zawiera treści w języku angielskim i hiszpańskim. Dodatkowo warstwa nagrań wideo w bazie OnArchitecture jest wzbogacona o istotne informacje o prezentowanych budynkach i instalacjach, takie jak specyfikacje techniczne, opisy projektów i profile firm. Baza zawiera również aktualne biografie architektów i projektantów, których prace są prezentowane. Baza oferuje dostęp do ponad 600 nagrań.
Dostęp czasowy trwał od 30 marca do 27 maja.


Dostęp czasowy do bazy Art & Architecture Source, która jest największą, pełnotekstową bazą danych o sztuce, obejmującą sztukę piękną, dekoracyjną i komercyjną, a także architekturę i projektowanie architektoniczne. Dzięki zasięgowi międzynarodowemu oferuje szczegółowe indeksowanie i streszczenia setek pełnotekstowych czasopism artystycznych, magazynów i książek oraz tysiące obrazów.
Dostęp czasowy trwał od 30 marca do 27 maja.


Dziś i jutro normalizacji - perspektywa XXI wieku”. 18 maja studenci kierunku logistyka wysłuchali wykładu dra inż. Zygmunta Niechody, doradcy prezesa PKN. Organizatorami spotkania była Biblioteka Uniwersytecka oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania.


13 maja w Salce Multimedialnej spotkanie z panią Marią Fraszewską poetką, działaczką społeczną, edukatorką, socjolożką i autorką kilku tomików poezji oraz prozy, członkinią zielonogórskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Poetka promowała swój najnowszy tomik „Płonące języczki”, złożony z wierszy wyświetlanych na fasadzie kamienicy przy ulicy Brackiej 1 w Krakowie w ramach projektu Emultipoetry. Tomik otrzymał nominację do 28. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Autorka zapowiedziała wydanie kolejnego tomiku poezji. Spotkanie z poetką odbyło się w ramach majowego Tygodnia Bibliotek i zostało zorganizowane przez koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające w Bibliotece Uniwersyteckiej.


W wypożyczalni Biblioteki UZ wystawa zatytułowana „Żyj na świecie tak, jakby świat był twoim domem”. Zobaczyć można było najnowsze książki poświęcone globalnej polityce, a także parę niespodzianek. Wystawa odbyła się w ramach majowego Tygodnia Bibliotek i została zorganizowana przez koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające w Bibliotece Uniwersyteckiej.


W dniu 9 maja spotkanie z Natalią Haczek, naszą współpracowniczką, anglistką z wykształcenia, fotografką i poetką z zamiłowania. Autorka promowała swój tomik wierszy „Głód”, który został wyróżniony nagrodą za najlepszy debiut 28. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Spotkanie z poetką odbyło się w ramach majowego Tygodnia Bibliotek i zostało zorganizowane przez koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające w Bibliotece Uniwersyteckiej.


W dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek pod hasłem "BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU" … „wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę…tu zebrana jest wiedza o wszystkim”…. Program Tygodnia Bibliotek


Dostęp czasowy do bazy CAB Abstracts with Full Text. Przygotowana we współpracy z ekspertami z CABI baza, zapewnia dostęp do światowej literatury z zakresu nauk przyrodniczych. Obejmuje tematy z zakresu stosowanych nauk przyrodniczych - od rolnictwa, środowiska i nauk weterynaryjnych, po ekonomię stosowaną, rekreację/turystykę i żywienie.
Dostęp czasowy trwał od 10 marca do 10 maja.


Dostęp czasowy do bazy Veterinary Source. Jest to kolekcja pełnotekstowych czasopism naukowych i magazynów poświęconych wszystkim aspektom opieki zdrowotnej zwierząt. Zapewniając międzynarodowy zakres, jest niezbędnym źródłem informacji dla lekarzy weterynarii, asystentów weterynaryjnych i studentów nauk weterynaryjnych.
Dostęp czasowy trwał od 10 marca do 10 maja.


Dostęp czasowy do bazy FSTA with Full Text, która jest specjalistyczną, pełnotekstową kolekcją danych obejmującą literaturę naukową i technologiczną dotyczącą żywności, napojów i żywienia. Baza powstaje we współpracy z zespołem ekspertów w ramach IFIS, organizacji non-profit, która nieustannie angażuje się w naukę i rozwój oraz cieszy się reputacją naukowej integralności, dokładności i doskonałości.
Dostęp czasowy trwał od 10 marca do 10 maja.


Na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki dostępny jest komunikat z 7 kwietnia 2022 r. o licencjach Wirtualnej Biblioteki Nauki i programach publikowania otwartego.


18 marca 2022 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej wystawa prof. Zbyňka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach.
Artysta prezentował prace z cyklu Wyodrębnienie znaku/ Extraction of Sign/ Extrakce znaků. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. 


10 maja webinarium pt. „Jak nie wymyślać już wymyślonego? Badanie stanu techniki z wykorzystaniem patentowych baz danych”, prowadzone przez eksperta Urzędu Patentowego.


26 kwietnia - Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Tegoroczna edycja IP Day odbyła się pod hasłem „IP and Youth: innovating for a Better Future”.

Odbyły się bezpłatne wydarzeniach online: „Grasz w ochronę? Własność Intelektualna w świecie gier” - konferencja Urzędu Patentowego RP IP Week 2022 - cykl wydarzeń tematycznych przygotowany przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych


Dostęp czasowy do Interdyscyplinarnej bazy cytowań - Scite_. Scite_ to baza pełnych tekstów naukowych i cytowań oraz narzędzie do analizy wyników badań naukowych. Zawiera 900 mln cytowań wyodrębnionych i przeanalizowanych z ponad 26 mln pełnych artykułów.
Dostęp czasowy trwał od 21 lutego do 20 marca.


11 - 13 marca 2022 r. w Biblioteka Uniwersytecka była miejscem wydarzenia zorganizowanego przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. pod nazwą "Hackathon CuVallley hack 2022". Patronem honorowym hackathonu był premier Mateusz Morawiecki, a partnerem wydarzenia - Uniwersytet Zielonogórski.


24 lutego 2022 r. ogłoszonie wyników konkursu Lubuskie Wawrzyny 2021. Miło nam poinformować, że laureatką nagrody Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro), została pani Natalia Haczek, za tomik Głód, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA), pracująca w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z nagrodzoną debiutantką.


18 stycznia 2022 r. w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej otwarcie wystawy prof. Marcina Berdyszaka z Uniwersytetu Artystycznego w PoznaniuAutor zaprezentował instalację pt. „Ślepy traf”. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis starszy kustosz dyplomowany. Wystawę można było zwiedzać od 18.01 do 28.02.2022 r.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycInfo. Baza jest wydawana przez American Psychological Association (APA), jest najobszerniejszym źródłem literatury naukowej z zakresu psychologii i zdrowia psychicznego. Zawiera ponad 4 miliony rekordów i streszczeń artykułów z czasopism naukowych, książek, rozdziałów książek i dysertacji z zakresu psychologii i dyscyplin pokrewnych począwszy od lat 1597 roku. 99% czasopism to publikacje recenzowane naukowo. Baza zawiera również informacje na temat psychologicznych aspektów związanych z takimi dziedzinami jak medycyna, psychiatria, pielęgniarstwo, socjologia, edukacja, farmakologia, technologia, lingwistyka, antropologia, biznes, prawo i inne.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy ARTSTOR. Baza oferuje szeroki zakres treści multidyscyplinarnych z najlepszych muzeów, zbiorów prywatnych, bibliotek naukowych i archiwów fotograficznych. Baza jest najobszerniejszym źródłem obrazu do użytku edukacyjnego i naukowego, które zawiera ponad 2.5 mln obrazów w wysokiej rozdzielczości, łączy media ze światowych muzeów, bibliotek i archiwów ze specjalistycznym zestawem narzędzi do nauczania i uczenia się za pomocą materiałów wizualnych.
Dostęp czasowy trwał od 25 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycArticles, która jest uznanym źródłem pełnotekstowym artykułów recenzowanych naukowo z dziedziny psychologii. Baza zawiera ponad 180.000 pełnych tekstów artykułów z ponad 110 czasopism publikowanych przez stowarzyszenie American Psychological Association (APA) i należące do niego wydawnictwo Educational Publishing Foundation (EPF) oraz organizacje stowarzyszone, jak Canadian Psychological Association (CPA) i Hogrefe Publishing Group. Baza zawiera artykuły z czasopism, recenzje książek i listy do redakcji począwszy od 1894 roku do dnia dzisiejszego.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycBOOKS, która obejmuje ponad 65.000 rozdziałów w formacie PDF z ponad 4.000 książek wydanych przez APA (American Psychological Association) i innych znanych wydawców oraz wielotomową serię encyklopedyczną APA Handbooks in Psychology. Zawiera również ponad 2.800 klasycznych dzieł o przełomowym znaczeniu historycznym w dziedzinie psychologii, zdigitalizowaną encyklopedię APA/Oxford University Press Encyclopedia of Psychology oraz serię APA Handbooks in Psychology.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycTESTS. Baza stanowi repozytorium testów psychologicznych. Zawiera tysiące instrumentów i testów gotowych do natychmiastowego pobrania i wykorzystywania podczas badań i w procesie dydaktycznym. Baza ma międzynarodowy zakres i oferuje dostęp do rosnącej liczby testów, wydawanych nie tylko w języku angielskim, ale również w 40 innych językach. 
Baza APA PsycTESTS jest autorytatywnym źródłem uporządkowanej informacji na temat testów istotnych dla psychologów i specjalistów z dziedzin pokrewnych jak np.: psychiatria, zarządzanie, biznes, edukacja, nauki społeczne, neurobiologia, prawo, medycyna, opieka społeczna. Baza koncentruje się na współczesnych przypadkach używanych testów, a całkowity zakres bazy obejmuje ponad sto lat.

Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycTHERAPY. Jest to unikalna kolekcja materiałów wideo z zakresu psychologii, wspierająca edukację kliniczną oraz edukację w zakresie poradnictwa psychologicznego. Wyprodukowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), kolekcja PsycTHERAPY oferuje dostęp do ponad 500 nagrań sesji terapeutycznych z wykorzystaniem najnowszych technik psychoterapii. PsycTHERAPY zapewnia lekarzom, doradcom, studentom i stażystom możliwość obserwacji rzeczywistych filmów z psychoterapii. Kolekcja ta obejmuje sprawdzone metody pokazujące typowe przeszkody napotykane podczas sesji terapeutycznych. Filmom wideo towarzyszą odpowiednie transkrypty.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycEXTRA. Jest to pełnotekstowa baza wydawana przez American Psychological Association (APA), będąca uzupełnieniem pozostałych baz wydawanych przez stowarzyszenie APA. Baza zawiera ponad 300.000 rekordów z zakresu tzw. „szarej literatury”, przeznaczonej dla specjalistów z dziedziny psychologii i nauk behawioralnych. Dokumenty znajdujące się w bazie obejmują: raporty badawcze, rządowe, materiały konferencyjne, serwisy informacyjne, gazety, popularne czasopisma, broszury, normy i inne. Baza używa do indeksowania własnego tezaurusa terminów psychologicznych Thesaurus of Psychological Index Terms ®.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 25 lutego.


11 lutego Światowy Dzień Chorego. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. W Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej główne obchody miały miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wzięli w nich udział: wicewojewoda lubuski dr Wojciech Perczak, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych władz samorządowych, dyrektorzy lubuskich szpitali i instytucji działających na rzecz ludzi chorych oraz duchowni. Uniwersytet Zielonogórski reprezentowali: prof. Andrzej Pieczyński – prorektor ds. rozwoju i finansów, Katarzyna Łasińska – kanclerz UZ, prof. Agnieszka Ziółkowska – dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ oraz studenci kierunków medycznych.


Biblioteka UZ oraz Springer Nature zaprosili na spotkanie on-line, które odbyło się 8 lutego 2022 roku. Pierwsza część spotkania dotyczyła strategii wydawnictwa i programu publikowania otwartego, a następnie odbyły się warsztaty na temat publikowania treści naukowych.


Dostęp czasowy do bazy MLA International Bibliography with Full Text, która jest pełnotekstową wersją bazy bibliograficznej MLA International Bibliography. Baza jest wydawana przez Modern Language Association (MLA) i zawiera elektroniczną wersję bibliografii oraz zapewnia użytkownikom dostęp do pełnego tekstu do blisko 1,000 pełnotekstowych czasopism. Część bibliograficzna bazy sięga lat 1920-tych i zawiera ponad 2.8 miliona rekordów bibliograficznych.
Dostęp czasowy trwał od 06 grudnia do 05 lutego.


Dostęp czasowy do Science of Synthesis firmy Thieme. Jest to największy zbiór ocenionych metod syntezy organicznej dostępny na całym świecie. Poradnik korzystania z SOS
Dostęp czasowy trwał od 14 lutego do 11 marca.


Dostęp czasowy do bazy Statista. Jest to jedna z największych na świecie platform oferujących statystyki i dane rynkowe. Można w niej naleźć ponad 1,5 miliona różnego rodzaju danych statystycznych, prognoz gospodarczych, raportów (dotyczących krajów, marek czy sektorów gospodarki) oraz infografik. W sumie ponad 80 tysięcy tematów pochodzących z ponad 22,5 tysięcy źródeł. Dane można pobierać w czterech popularnych formatach (pdf, xls, png, ppt). Statista daje także możliwość automatycznego tworzenia przypisów do znalezionych w bazie treści. 
Dostęp czasowy trwał od 13 grudnia 2021 do 27 stycznia.


20 stycznia w Bibliotece Uniwersyteckiej otwarte spotkanie dla studentów i pracowników UZ - Personal Branding - stwórz markę osobistąJak poruszać słowem, formą i pomysłem - czyli autoprezentacja i wystąpienia publiczne w praktyce.
Prowadząca: Katarzyna Zych - trenerka biznesu, autorka kursów i e-booków.


Dostęp czasowy do bazy Humanities Source Ultimate, która jest nieocenionym źródłem informacji dla studentów, naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich zainteresowanych wszystkimi aspektami nauk humanistycznych, literaturą, rozwojem myśli naukowej i twórczej. Baza indeksuje ponad 3.700 czasopism i zawiera pełny tekst blisko 2.000 czasopism, spośród których ponad 1.600 to stale wydawane czasopisma. Baza udostępnia pełne teksty i dane bibliograficzne takich publikacji jak: artykuły, wywiady, bibliografie, teksty literackie (poezja, proza i dramat), recenzje książek, przedstawień baletowych, programów tanecznych, filmów, przedstawień operowych, musicali, spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych i wiele więcej. Kolekcja zawiera również unikalny tezaurus haseł przedmiotowych.
Dostęp czasowy trwał od 05 listopada do 03 stycznia 2022r.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18