uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2023

Dostęp czasowy do czasopisma „Gender and Language”.  Czasopismo prezentuje badania nad analizą społeczną płci w domenach dyskursu, które obejmują instytucje, media, politykę i codzienne interakcje.
Dostęp czasowy trwał do 31 grudnia.


Gale Research Complete to duża, multidyscyplinarna grupa baz danych, która zaspokaja potrzeby pracowników akademickich na wszystkich poziomach. Wśród wielu godnych uwagi tytułów, Gale Research Complete zawiera pełnotekstowy The Economist bez embarga, jak również recenzowane czasopisma, miliony pozycji z zakresu krytyki literackiej i dzieł literackich, ponad 1700 tytułów eBooków opublikowanych przez Gale, bazę danych Business Focussed oraz ponad 400 kolekcji unikalnych źródeł pierwotnych.
Dostęp czasowy trwał do 31 grudnia.


Dostęp czasowy do kolekcji książek elektronicznych znajdujących się na platformie e-booków Taylor & Francis.
Kolekcja obejmuje ponad 125 tysięcy książek z zakresu nauk ścisłych, technologii, medycyny oraz nauk humanistycznych i społecznych, takich wydawców jak CRC Press, Routledge, Psychology Press i Focal Press.
Dostęp czasowy trwał od 01 października do 31 grudnia.


Otwarcie wystawy prof. Marka Basiula z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołajka Kopernika w Toruniu odbyło się 27 października 2023r. Artysta zaprezentował miniatury graficzne, ekslibrisy i druki transferowe wykonane w technice linorytu. W swoich pracach wykorzystuje tematy biblijne i mitologiczne, które w połączeniu z warsztatowym misterium i oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi składają się na mistrzowski odbiór graficznego dzieła.
Marek Basiul zrealizował ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brał udział w około 250 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, za które otrzymał około 30 nagród i wyróżnień.
Wystawę można było zwiedzać od 27 października do 29 grudnia.


15 grudnia 2023 r. odbyło się Dyktando z Języka Niemieckiego, organizowane przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.


14 grudnia, o godz. 17.00 w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty dr Marcina Fabjańskiego pt.: "Odczarować mindfulness - o nieporozumieniach wokół jednego z najmodniejszych pojęć używanych w doradztwie i coachingu".


Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii wraz z Biblioteką Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej po raz kolejny wsparli organizację wydarzenia, z cyklu HR Meet Up. 13 grudnia dyskutowano z ekspertami: dr Piotrem Baranowskim (Uniwersytet Zielonogórski, No Pranga Consulting), Aliną Sejwą (Hr Apator Rector), Jackiem Frątczakiem (przedsiębiorcą i przyjacielem CPTT UZ) o rozstaniach i powrotach w miejscu pracy. Wydarzeniebyło adresowane do wszystkich zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, pracą etatową, pracowników działów HR oraz przedsiębiorców i osoby z otoczenia biznesu.


12 grudnia odbyło się spotkanie autorskie z twórcami powieści „29 podejrzanych” - studentami II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej pod kierunkiem prof. Moniki Kaczor. Spotkanie poprowadził dr Janusz Łastowiecki, a fragmenty książki czytała Anna Stasiak z Lubuskiego Teatru.

„29 podejrzanych” to wciągający kryminał, który wrzuci Cię w wir tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Śledź losy 29 bohaterów, związanych z intrygującym morderstwem, gdzie każdy z nich skrywa swoje własne mroczne sekrety. Czy oskarżenia okażą się słuszne? Przygotuj się na emocjonującą podróż przez intrygujący labirynt zdrad, kłamstw i niespodzianek. Przekonaj się, kto stoi za tym zbrodniczym spiskiem!


Wykorzystania sztucznej inteligencji w badaniach naukowych - 11 grudnia, seminarium dla doktorantów szkół doktorskich.


Dostęp czasowy do bazy Education Source Ultimate.
Baza Education Source Ultimate stanowi obszerne źródło informacji na temat zagadnień związanych z edukacją. Zawiera pełne teksty blisko 2.500 czasopism oraz ponad 500 monografii i książek, w tym ponad 1.000 aktywnych czasopism pełnotekstowych, a także raporty, roczniki statystyczne, testy edukacyjne, materiały konferencyjne i wiele innych. Education Source Ultimate zawiera również indeksy i abstrakty dla ponad 3.500 czasopism. Baza jest istotnym źródłem informacji w programach badań naukowych, w procesie kształcenia studentów i tworzeniu programów nauczania.
Baza to kompendium wiedzy o edukacji na każdym szczeblu, od wczesnego dzieciństwa do szkolnictwa wyższego, a także edukacji wielojęzycznej, edukacji zdrowotnej i metod testowania używanych w procesie dydaktycznym. Tematyka bazy obejmuje również: edukację dorosłych, pedagogikę porównawczą, edukację podyplomową, nauczanie zdalne, technologię edukacyjną, nauczanie początkowe, szkolnictwo wyższe, materiały instruktażowe, edukację religijną, edukację wielokulturową, relacje między nauczycielem a rodzicami, szkolną administrację, politykę edukacyjną, problemy społeczne, edukację specjalną, metody nauczania, edukację nauczycieli, szkolnictwo zawodowe i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 09 października do 08 grudnia.


Olimpiady Wiedzy o Mediach (etap okręgowy) 8 grudnia 2023.


28 - 29 listopada - Międzynarodowa konferencja naukowa pt:. "Ciało między sacrum a profanum".
Konferencja pod patronatem Jego Magnificencji prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.


23  listopada w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się wykład otwarty dr Tomasza Femiaka (Uniwersytet Opolski) pt:. "Metoda sokratyczna z punktu widzenia psychologii homeryckiej".


Dostęp czasowy do bazy MLA International Bibliography with Full Text.
Baza jest pełnotekstową wersją bazy bibliograficznej MLA. Tematyka bazy obejmuje: literaturę, języki współczesne, językoznawstwo, folklor, teorię literatury i krytykę literacką, sztukę dramatyczną jak również historyczne aspekty drukarstwa i działalności wydawniczej. Baza zawiera również informacje na temat retoryki i kompozycji, historii, teorii i praktyki nauki języka i literatury. Baza zawiera również bazę MLA Directory of Periodicals, w której użytkownicy znajdą informacje o blisko 6.000 czasopism o książek, z których pochodzą rekordy bibliograficzne zawarte w bazie, oraz MLA Thesaurus, własny tezaurus stowarzyszenia MLA, używający deskryptorów dla każdego rekordu w bibliografii i przeszukiwalny katalog wybitnych autorów z hiperłączami do krótkich przypisów.
Dostęp czasowy trwał od 09 października do 08 grudnia.


24 listopada Bibliotekę UZ odwiedzili uczniowie szkół średnich. Goście przybyli do nas z I LO im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie na „Noc Anglistów” i przy okazji skorzystali z oprowadzania po bibliotece w języku angielskim. Nasza Bibliotekarka, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim, Pani Natalia Haczek przeprowadziła grupy przez wszystkie piętra pokazując zbiory i zakamarki biblioteki oraz zdradziła tajniki studiowania filologii angielskiej. Uczniowie dowiedzieli się o bogatych zasobach biblioteki, które obejmują nie tylko zbiory drukowane, ale również liczne bazy danych online. Ponadto młodzież miała możliwość obejrzeć nasze skarby z Działu Zbiorów Specjalnych.


30 listopada w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Tomasz Turowski (Uniwersytet Zielonogórski) wygłosił wykład pt: 
"Arystoteles i bioetyka?"


23 listopada szkolenie EBSCO pt:.Wyszukiwarka naukowa EBSCO Discovery Service, czyli miliony wartościowych źródeł na wyciągnięcie ręki". Podczas szkolenia została zaprezentowana nowa odsłona wyszukiwarki naukowej EDS z punktu widzenia użytkownika. 


22 listopada w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. wykład otwarty dra hab. Jarosława Macały, prof. UZ pt. „Muzyka pop i geopolityka”, który jest częścią cyklu „Spotkanie z nauką”.


16 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w Bibliotece Uniwersyteckiej zostały wręczone nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równościowej. Nagroda pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego. Czy płeć ma znaczenie? O społeczności akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego z perspektywy płci – dr Krzysztof Lisowski z Zespołu Badawczego ds. Równego Traktowania.


15 listopada odbyło się Drugie Seminarium Naukowe Studentów Psychologii zatytułowane „W poszukiwaniu odpowiedzi - wyzwania w prowadzeniu badań naukowych w obszarze psychologii". Seminarium połączone było z uroczystością wręczenia Nagrody Dyrektora Instytutu Psychologii za najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2022/2023.


9 listopada, aula Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. Paweł Łuków (Uniwersytet Warszawski)
wygłosił wykład "Etyki stosowane i praktyczność etyki".


7 listopada 2023 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyła się dyskusja panelowa organizowana w związku z publikacją tomu „W obliczu Zagłady. Rząd RP na uchodźstwie wobec Żydów 1939–1945”, organizowana przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.


6 listopada w Bibliotece UZ odbył się wykład pt: "Dyplomacja jako droga kariery. Teraźniejszość i przyszłość", prelegentem był Sergiusz Wolski, który pochodzi z Zielonej Góry i jest zawodowym dyplomatą. Obecnie pracuje w centrali Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w Brukseli, w Departamencie Afryki. W latach 2019-2023 był Kierownikiem Sekcji Politycznej, Prasowej i Informacyjnej w Delegaturze Unii Europejskiej na Madagaskarze i Komorach. W latach 2009-2019 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zarówno w centrali Ministerstwa w Warszawie, jak i za granicą (w Ambasadzie RP w Londynie i w Ambasadzie RP w Kenii).


W dniach 19 -20 października w Bibliotece UZ odbyła się IX konferencja z cyklu Język – obyczaj – wspólnota pt: "Słowo – forma, treść, użycie". Program konferencji


12 października w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - wykład otwarty dr Michala Rigel (Uniwersytet Hradec Kralove) pt:. "The Ethics of Sex Robots".


W dniu 11 października w Auli Biblioteki Uniwersyteckiej odbyło sie Naukowo-Praktyczne Seminarium z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego, którego celem było szerzenie wiedzy, umiejętności i pozytywnych postaw w zakresie: dbania o zdrowie psychiczne i wspierania psychiatryczno-psychologicznego osób w kryzysie.


3 października gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kożuchowie. Siódmoklasiści zapoznali się z księgozbiorem Biblioteki Uniwersyteckiej oraz systemem zwrotów i wypożyczeń bibliotecznych. Poznali również zbiory znajdujące się w mediatece oraz tajniki sztuki introligatorskiej. Wycieczka bardzo spodobała się dzieciom, które wyraziły chęć odwiedzenia nas podczas Tygodnia Bibliotek. Czekamy na was!


Dnia 2 października w ramach "Orientation Week" bibliotekę uniwersytecką odwiedzili studenci programu Erasmus+.

W dniu 26 września odbyła się debata pod hasłem: Obce? Nasze? Niczyje? 
Panelistami w debacie byli: prof. Olgierd Kiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Marta Małkus z Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Sławomir Pastuszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Moderatorem w dyskusji będzie dr Wolfgang Brylla z Instytutu Filologii Germańskiej UZ. Debata odbyła się w ramach zadania: „Historia i dziedzictwo mniejszości niemieckiej – działalność badawcza” i jest finansowana z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.


22 września odbyła się OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ALZHEIMEROWSKA - Wybrane aspekty w opiece osób starszych zależnych. Choroby otępienne wyzwaniem dla teorii i praktyki społecznej, organizowana przez Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera.


Sekcja Archiwów Instytucji Naukowych i Kulturalnych Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego, zorganizowało seminarium szkoleniowe „Problemy wartościowania dokumentacji – teoria i praktyka. A co z wartością archiwisty?” Termin: 13 – 15 września 2023 r.


12 września 2023 roku w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się wydarzenie Szczerość w biznesie - Reprezentuj.com HR meet-up, które przebiegało w formie panelu dyskusyjnego. Wydarzenie było skierowane przede wszystkim do: profesjonalistów z dziedzin HR, marketing i employer branding, właścicieli firm, przedstawicieli biznesu. Spotkanie zwieńczyła długa dyskusja z publicznością o tym, jak teorię przekuć na praktykę, a najcenniejszym elementem tej części była wymiana doświadczeń zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców."


Dostęp czasowy do bazy CINAHL Ultimate, która jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajdują się pełne teksty do ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku.

Dostęp czasowy trwał od 19 czerwca do 18 sierpnia.


Uprzejmie informujemy, że na stronie MEiN ukazał się nowy Komunikat Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Na liście ministerialnej znalazły się następujące czasopisma wydawane na  Uniwersytecie Zielonogórskim:

  • Civil and Environmental Engieneering Reports – 70 pkt.
  • Discussiones Mathematicae. General Algebra and Applications – 20 pkt.
  • Discussiones Mathematicae. Graph Theory – 100 pkt.
  • Dyskurs Prawniczy i Administracyjny – 100 pkt.
  • Dyskursy Młodych Andragogów – 100 pkt.
  • Filologia Polska. Roczniki Naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego – 20 pkt.
  • In Gremium. Studia nad historią, kulturą i polityką – 70 pkt.
  • International Journal of Applied Mathematics and Computer Science – 140 pkt.
  • International Journal of Applied Mechanics and Engineering – 40 pkt.
  • International Journal of Slavic Studies Transgressive, Pragmatic and Speculative Horizons of Popular Literature and Culture – 40 pkt.
  • International Studies of Sparrows – 40 pkt.
  • Management – 70 pkt.
  • Przegląd Narodowościowy. Review of Nationalitiies – 70 pkt. 
  • Rocznik Lubuski – 40 pkt.
  • Studia Zachodnie – 20 pkt.

Całość komunikatu dostępna na stronie Ministerstwa.


Dostęp czasowy do bazy Biblioplanet, która oferuje ponad 70 000 wiarygodnych, wysokiej jakości ebooków z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Dostęp czasowy będzie trwał od 07 lipca do 06 sierpnia.


Dostęp czasowy do bazy MLA International Bibliography with Full Text. Jest to pełnotekstowa wersja bazy bibliograficznej MLA International Bibliography, wydawana jest przez Modern Language Association (MLA) i zawiera elektroniczną wersję bibliografii oraz zapewnia użytkownikom dostęp do pełnego tekstu do blisko 1,000 pełnotekstowych czasopism. Część bibliograficzna bazy sięga lat 1920-tych i zawiera ponad 2.8 miliona rekordów bibliograficznych. Tematyka bazy obejmuje: literaturę, języki współczesne, językoznawstwo, folklor, teorię literatury i krytykę literacką, sztukę dramatyczną jak również historyczne aspekty drukarstwa i działalności wydawniczej. Baza zawiera informacje na temat retoryki i kompozycji, historii, teorii i praktyki nauki języka i literatury. Baza zawiera również bazę MLA Directory of Periodicals, w której użytkownicy znajdą informacje o blisko 6,000 czasopism, z których pochodzą rekordy bibliograficzne zawarte w bazie, oraz MLA Thesaurus, własny tezaurus stowarzyszenia MLA, używający deskryptorów dla każdego rekordu w bibliografii i przeszukiwalny katalog wybitnych autorów z hiperłączami do krótkich przypisów.
Dostęp czasowy trwał od 10 maja do 08 lipca.


Wskaźniki Journal Impact Factor za 2022 są już dostępne
Uprzejmie informujemy, że 28 czerwca 2023 opublikowana została nowa edycja Journal Citation Reports ze wskaźnikiem Journal Impact Factor za rok 2022. 
W bazie JCR znajduje się ponad 21 500 czasopism z ponad 250 dyscyplin naukowych. Od tego roku baza uwzględnia wszystkie czasopisma indeksowane w Web of Science Core Collection, w tym także tytuły znajdujące się w Arts & Humanities Citation Index (AHCI) oraz Emerging Sources Citation Index (ESCI).
Tegoroczna edycja JCR wprowadza zmianę w prezentacji samego wskaźnika - z wartości podawanej do trzech miejsc po przecinku, aktualnie Journal Impact Factor podawany jest z dokładnością do jednego miejsca. Ta zmiana ma zachęcić użytkowników do porównywania czasopism poprzez większe zwrócenie uwagi na inne wskaźniki dostępne w JCR.
Wskaźniki z lat poprzednich pozostały bez zmian. Więcej informacji o tegorocznej edycji JCR. Pełna edycja JCR znajduje się na stronie, dostęp w sieci uczelnianej lub zdalnie za pośrednictwem serwisu proxy. Baza SKEP została zaktualizowana o nowe wartości.


26 czerwca 2023 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się, pierwsza w projekcie SCENT, publiczna obrona rozprawy doktorskiej brazylijskiego młodego naukowca - Hermes’a Loschi, będąca podstawą do nadania europejskiego wspólnego stopnia doktora (EJD - European Joint Doctorate) trzech partnerskich uczelni: University of Twente (UT), University of Nottingham (UN) oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ). Jednym z trzech promotorów jest prof. dr hab. inż. Robert Smoleński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego.


20 czerwca - konferencja "Innowacje bliżej biznesu", to wydarzenie, którego celem było promowanie projektu "Wsparcie badawczo-rozwojowe dla przedsiębiorstw oraz Start-upów Zachodniej Polski" oraz prezentacja rezultatów prac badawczo-rozwojowych na rzecz przedsiębiorstw realizowanych w ramach projektu. 


Dostęp czasowy do bazy Veterinary Source - jest to kolekcja pełnotekstowych czasopism naukowych i magazynów poświęconych wszystkim aspektom opieki zdrowotnej zwierząt. Zasób jest niezbędnym źródłem informacji dla lekarzy weterynarii, asystentów weterynaryjnych i studentów nauk weterynaryjnych. Baza zapewnia dostęp do badań nad zapobieganiem, kontrolą, diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów u zwierząt. Obejmuje tematy związane z każdym aspektem opieki zdrowotnej nad zwierzętami, takie jak patologia i parazytologia zwierząt, weterynaryjna opieka medyczna i praktyki medyczne, anatomia i fizjologia, opieka nad małymi i dużymi zwierzętami, odżywianie, diagnostyka, rozmnażanie i hodowla zwierząt.
Dostęp czasowy trwał od 21 kwietnia do 20 czerwca 2023 r.


Dostęp czasowy do bazy CAB Abstracts with Full Text. Przygotowana we współpracy z ekspertami z CABI baza, zapewnia dostęp do światowej literatury z zakresu nauk przyrodniczych. Obejmuje tematy z zakresu stosowanych nauk przyrodniczych - od rolnictwa, środowiska i nauk weterynaryjnych, po ekonomię stosowaną, rekreację/turystykę i żywienie.
Dostęp czasowy trwał od 19 maja do 19 czerwca.


15 czerwca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - wykład otwarty dr Bartłomieja Gruszki (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) pt:. "Archeologia w mieście. Odkrycia archeologiczne w poszukiwaniu tożsamości lokalnej".


2 czerwca w sali konferencyjnej w Bibliotece UZ odbył się gościnny wykład organizowany przez Koło Naukowe Psychologii Polarnej ICE pod nazwą Polarniczki. Kobieca Perspektywa w historii polskich wypraw polarnych. Wykład poprowadziła Pani Dagmara Bożek.


30 maja w auli Biblioteki UZ odbyła się konferencja Work Life Balance pod hasłem "Jeden problem - trzy różne perspektywy".


Zakład Dziennikarstwa i Nauk o Mediach zaprosił na pierwsze spotkanie z cyklu INFLUENCER w REALU. Będziemy „wyciągać” z naszych smartfonów bohaterów mediów społecznościowych i poznawać ich w nieco innym wymiarze. To nie będzie live, to nie będzie rolka. To będzie po prostu rozmowa. Na początek cyklu zaprosiliśmy Jessy, czyli Renatę Dolińską - DJkę, która zasłynęła dzięki takim social-eventom jak Wirtualna Domówka czy Pogaduchy Plotuchy. Posłuchajmy, jak zbudowała swoją wirtualną markę i jak przyciągnęła rzesze ludzi, którzy idą za nią krok w krok już od kilku lat. Zapraszamy tych, którzy interesują się mediami społecznościowymi, jak i tych, którzy najchętniej od jutra zrobiliby sobie facebookowy, instagramowy czy tiktokowy detoks. Spotkanie odbyło się 29 maja w auli Biblioteki Uniwersyteckiej.


Dostęp czasowy do bazy  Bloomsbury Medieval Studies - na platformie można znaleźć ponad 150 eBooków z zakresu nauki o Średniowieczu, a także encyklopedie, zdigitalizowane rękopisy, mapy i zdjęcia.
Dostęp czasowy trwał od 28 kwietnia do 28 maja 2023 r.


Dostęp czasowy do bazy ABC-CLIO - jest to baza czasopism naukowych i magazynów z dziedziny nauk społecznych i historii.
Dostęp czasowy trwał do 28 maja.


Pierwsza konferencja z cyklu Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską, ZIEMIA LUBUSKA JAKO PRZEDMIOT BADAŃ. REKONESANS I ZARYS NOWYCH PERSPEKTYW BADAWCZYCH. Konferencja odbędzie się w auli Biblioteki UZ w dniach 24-25 maja 2023 r. Serdecznie zapraszamy.
Program konferencji


25 maja, godz. 17.00 - wykład otwarty dr hab. Aleksandry Horeckiej (Uniwersytet Warszawski), pt:. "Tożsamość Szkoły Lwowsko-Warszawskiej".


W ramach Tygodnia Bibliotek gościliśmy dwie klasy ze szkół podstawowych na warsztatach „Odkrywanie świata druku”. Dzieci uczyły się techniki drukowania obrazków z matryc pochodzących ze zbiorów specjalnych naszej biblioteki. Miały przy tym świetną i pouczającą zabawę. Przy okazji obdarowały nas dużą dawką ciepła, radości i dziecięcego entuzjazmu.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2023 r. Tegoroczna, dwudziesta już edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod hasłem: "MOJA, TWOJA, NASZA - BIBLIOTEKA". Program


Już po raz szósty Uniwersytet Zielonogórski zorganizował Uczelniane Forum Jakości Kształcenia. W tym roku poświęcone było umiędzynarodowieniu procesu kształcenia.  Podobnie jak w latach poprzednich wszyscy uczestnicy Forum otrzymali certyfikaty.


Dostęp czasowy do bazy CINAHL Ultimate, która jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajduje się pełny tekst ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku. Baza oferuje dostęp do pełnej kolekcji anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez American Occupation Therapy Association i American Diabetes Association oraz dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne.
Dostęp czasowy trwał od 13 marca do 12 maja.


Dostęp czasowy do bazy MEDLINE Ultimate. Jest to najobszerniejsza dostępna baza pełnotekstowych czasopism medycznych. Zapewnia dostęp do pełnych tekstów ponad 2.800 czasopism indeksowanych w MEDLINE, z czego ponad 1.650 to aktywne czasopisma pełnotekstowe non-open access. MEDLINE®Ultimate jest autorytatywnym narzędziem badawczym w zakresie literatury medycznej i zapewnia dostęp do informacji medycznych z zakresu medycyny ogólnej, ochrony zdrowia, farmakologii, neurologii, biologii molekularnej, genetyki, genomiki, histologii, mikrobiologii i wielu innych dziedzin nauk medycznych. W bazie wykorzystywany jest tezaurus medyczny MeSH (Medical Subject Headings).
Dostęp czasowy trwał od 13 marca do 12 maja.


12 maja 2023 r. - webinar pt: Piątka na Czasie, spotkanie poprowadzi Joanna Kulińska - promotorka uczenia się przez całe życie i coach 50plus. Absolwentka studiów podyplomowych „Zarządzanie zmianą”, szkoły coachingu Instytutu Mukoid, Szkoły Racjonalnej Terapii Zachowania i Szkoły Trenerów Biznesu Grupy SET. Autorka programów szkoleniowych. Była m.in. ekspertką ds. osób 50+ w ogólnopolskim projekcie „Kody wartości – efektywna sukcesja w polskich firmach rodzinnych”. Jako coach pracuje w oparciu o Kodeks Etyczny ICF (International Coach Federation). Wspiera osoby w szóstej i siódmej dekadzie życia w rozwijaniu osobistych zasobów oraz w planowaniu i przeprowadzaniu zmian.


11 maja 2023 r. - wykład otwarty dr Mariusza Jagielskiego pt:. Komunia i inność. Tożsamość osoby w ujęciu Joannisa Zizioulasa. 


10 maja 2023 r., odbyło się nadanie Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego Imienia Profesora Jana Berdyszaka
Uroczystości towarzyszy pokaz dzieł artysty.


9 maja aula Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - konferencja międzynarodowa pt.: Mobilna Edukacja Społeczna w Praktyce.
Jest to kolejna konferencja międzynarodowa organizowana na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach projektu SoMoveED, którego Instytut Socjologii jest liderem. Konferencja była okazją do zaprezentowania nowego podejścia do edukacji, które zostało wypracowane przez międzynarodowy zespół badaczy i praktyków z dziesięciu krajów.


II Majówka Medialna 8 maja sala konferencyjna Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Po raz drugi Dziennikarskie Koło Naukowe Faktor organizuje konferencję studencko-doktorancką poświęconą mediom. W tym roku na Uniwersytet Zielonogórski został zaproszony gość specjalny z Państwowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii w Kijowie – doktor Jewhen Władlenowicz Szkurow. Tematem specjalnym podczas konferencji była wojna w Ukrainie.


Galeriia Biblioteki UZ - wystawa wietnamskiego artysty Nguyen Hoai Nam pt. "Dzwonki modlitewne". Kurator wystawy prof. dr hab. Magdalena Gryska z Instytut Sztuk Wizualnych UZ. Wystawa czynna do 30.04.2023.


27 kwietnia w auli Biblioteki UZ - wykład otwarty dr Wadyma Tytarenko (Вадима Титаренко - Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki), pt: "What is Kant's Contribution to our Identity?".


26-27 kwietnia konferencja i warsztaty pt. „Posumowanie badań epigraficznych w województwie lubuskim w latach 2005-2018 oraz nowy projekt badawczy NPRH na Pomorzu Zachodnim” organizowane przez Pracownię Epigraficzną przy Instytucie Historii UZ.


25 kwietnia w auli Biblioteki UZ - Dni Kultury Słowian Wschodnich.


XIII Forum Kultury Słowa „Świadomość językowa dawniej i dziś” - 19 – 21 kwietnia 2023 r. aula Biblioteki UZ. Organizatorami konferencji była: Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Uniwersytet Zielonogórski oraz Fundacja PRO.PL. Patronatem honorowym objęła Forum Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która wzieła udział w otwarciu obrad. Konferencja była finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, wsparcia udzielił Urząd Miasta Zielonej Góry.


17 kwietnia, aula Biblioteki UZ - Powtórka do matury - Maraton.


14 kwietnia wernisaż wystawy prof. zw. Piotra Gojowego z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. "Dwa spojrzenia na grafikę" w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki. Wystawa czynna do 21 maja.


14 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersyteckiej - Turniej Debat Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: EKOOBYWATEL. W rozgrywkach wzięły udział drużyny reprezentujące szkoły średnie z województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Koordynatorem Turnieju Debat INPA UZ była dr Wioletta Husar-Poliszuk.


13 kwietnia w auli Biblioteki UZ - wykład otwarty dr Mariusza Pacholaka pt. "Filozofia wina". 


Dostęp czasowy do bazy Central & Eastern European Academic Source. Jest to baza zawierająca pełne teksty czasopism naukowych publikowanych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. CEEAS zawiera zasoby naukowe z takich dziedzin jak ekonomia, historia, humanistyka, prawo czy STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Baza zawiera ponad 2,000 tytułów, z czego ponad 360 to czasopisma w języku polskim.
Dostęp czasowy trwał od 06 lutego do 07 kwietnia.


Dostęp czasowy do bazy danych Artists of the World. Jest to najbardziej aktualne, rzetelne i obszerne źródło informacji o artystach na świecie. Zawiera wiarygodne, aktualne informacje biograficzne dotyczące ponad 1,2 miliona artystów. Baza zawiera informacje biograficzne o artystach oraz wpisy dotyczące środowisk plastyków z całego świata i wszystkich epok. Obejmuje wszystkie gatunki sztuk pięknych, malarstwo, grafikę, rzeźbę, architekturę, fotografię, wideo, sztukę instalacji i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 06 marca do 05 kwietnia.


Dostęp czasowy do bazy Building Types Online - która jest innowacyjnym i kompleksowym źródłem informacji dla nauki i praktyki projektowania architektonicznego, dużą międzynarodową kolekcją współczesnych budynków: budownictwo mieszkaniowe, szkoły, biblioteki, budynki biurowe, muzea, obiekty sakralne, kompleksy przemysłowe i inne typy budynków, wysokiej jakości rysunków architektonicznych. Baza danych zawiera treści z 12 publikacji wydawnictwa Birkhäuser i składa się z ponad 850 studiów przypadków i ponad 120 artykułów na temat konkretnych aspektów projektu budowlanego. 
Dostęp czasowy trwał od 06 marca do 05 kwietnia.


4 kwietnia - „Humor i groteska w świecie języka tajnych służb – próba usystematyzowania fenomenu” - wykład prof. UZ dr hab. Tytusa Jaskułowskiego, kierownika Katedry Historii Najnowszej i Myśli Politycznej w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji w Sali Konferencyjnej Biblioteki UZ. Spotkanie poprowadzi dr Anna Ratke-Majewska z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.


Ośrodek rehabilitaci dzikich zwierząt w Zielonej Górze, zajmujący się odchowywaniem, leczniem oraz rehabilitacją dzikich gatunków ptaków poszukuje praktykantów i wolontariuszy - spotkanie: 03.04.2023 aula Biblioteki Uniwersyteckiej.


30 marca - wykład otwarty dr Andrzeja Bucka pt. "Dramat lubuski w kontekście rekonstrukcji historii lokalnych i perspektywie przestrzeni postindustrialnej" organizowany w ramach cyklu "Spotkanie z nauką" w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Dostęp czasowy do bazy Bentham Science Publishers. Baza oferuje dostęp do około 130 e-czasopism z dziedziny nauk ścisłych, nauk medycznych i technologii (w tym 40 tytułów z wysokim wskaźnikiem Impact Factor) oraz ponad 800 e-książek. 
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 31 marca 2023.


Olimpiada Wiedzy o Mediach IX edycja 2022/2023


21 i 22 marca - XXVI edycja Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze
W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. cykl wykładów i prezentacji w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz konkurs "Francuski nie taki obcy" dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowano konkurs wiedzy o języku i kulturze francuskiej i frankofońskiej. Językiem wykładowym XXVI edycji Międzynarodowych Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie język polski. 


20 marca - w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa w Bibliotece UZ odbyła się konferencja naukowa „Weź mnie doceń a nie oceń”. Codzienność osób z Zespołem Downa. W Galerii Biblioteki UZ – wystawa prac dzieci ze Szkoły Specjalnej oraz uczestników WTZ, wystawa stowarzyszenia P. Łychmus.


16 marca w auli Biblioteki UZ - wykład otwarty dr hab. Andrzeja Gillmeistera pt. "Ludi Romani i Plebeii w kształtowaniu się tożsamości rzymskiej". Cykl jest częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań”, realizowanego w Instytucie Filozofii UZ, finansowanego ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”. Projektem kieruje dr Paweł Walczak. 


Dostęp czasowy do platformy SciFlow dla pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. SciFlow oferuje 300 szablonów czasopism, szybkie formatowanie pracy dyplomowej lub innego tekstu naukowego oraz możliwość dodania własnego szablonu obowiązującego na uczelni. Platforma m.in. obsługuje ponad 8000 stylów cytowania oraz umożliwia współpracę autorów nad jednym tekstem. Aby uzyskać dostęp do zasobów platformy użytkownicy powinni utworzyć konto przy użyciu adresu e-mail w domenie uczelni.
Dostęp czasowy trwał od 16 stycznia do 16 marca.


Dostęp czasowy do dodatkowych czasopism na platformie Science.
Dostęp czasowy trwał od 30 stycznia do 17 marca.


Dostęp czasowy do bazy Bentham Science Publishers. Baza oferuje dostęp do około 130 e-czasopism z dziedziny nauk ścisłych, nauk medycznych i technologii (w tym 40 tytułów z wysokim wskaźnikiem Impact Factor) oraz ponad 800 e-książek.
Dostęp czasowy trwał od 21 listopada do 31 marca 2023.


Tydzień Mózgu w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego 13-17 marca 2023
Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week)
to międzynarodowa kampania edukacyjna, której celem jest popularyzowanie wiedzy oraz rezultatów badań naukowych związanych z mózgiem. Inicjatywa zrodziła się w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych, a nieco później zadomowiła się również w Polsce. Biblioteka Uniwersytecka po raz pierwszy włącza się w globalną akcję upowszechniania wiedzy o mózgu. W tym tygodniu (13-17 marca 2023) zapraszamy szczególnie na nasz profil na Facebooku, gdzie prezentujemy interesujące materiały, które towarzyszyły wcześniejszym edycjom Tygodnia Mózgu i zostały udostępnione przez ośrodki związane z nauką. Przybliżamy również sylwetkę prof. Wiesława L. Nowińskiego – polskiego wynalazcy uznanego na całym świecie, twórcy Atlasów Mózgu, właściciela ponad 70 patentów. Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z listą wybranych publikacji dostępnych w naszej bibliotece, których tematyka koncentruje się wokół mózgu. Są to przede wszystkim książki z dziedziny medycyny, psychologii, ale również popularnonaukowe. W ramach Tygodnia Mózgu pracownicy Biblioteki wezmą udział w warsztatach pt. „Mózg w stresie” prowadzonych przez Annę Andrysiak – psychologa, coacha i trenera kompetencji społecznych.


Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki - wystawa dr hab. Andrzeja Łabuza, prof. ASP w Katowicach. Autor zaprezentuje „Grafiki i rysunki" składające się z dwóch części. Cykl „Koce” odwołuje się do struktury materiału w minimalistycznym wydaniu. Natomiast grafiki wklęsłodrukowe związane są z tematem „recyklingu”. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany i prof. Andrzej Bobrowski. Wystawa czynna była od 13.02 – 31.03.2023r.


10 marca Biblioteka UZ - wieczór autorski pt. " W pogoni za marzeniami", promujący książkę Sylwestra Wysockiego "Anioł trzeciego świata." - prowadzący: dr Janusz Łastowiecki oraz autor książki Sylwester Wysocki.
Sylwester Wysocki autor książki "Anioł trzeciego świata", kochający literaturę, sztukę i kulturę japońską. Prywatnie osoba, pokonująca swoje ograniczenia związane z niepełnosprawnością ruchową, wspierająca emocjonalnie dwójkę niepełnosprawnego rodzeństwa. Po 30 latach odważył się pokazać światu swój talent i wypłynąć na szerokie wody życia . Aktualnie kursant języka japońskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, uczestnik projektu "Kierunek Samodzielność 5.0" realizowanego przez Fundację Eudajmonia, a już za chwilę planuje podjąć studia na Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku Coaching i doradztwo filozoficzne. Jakiś czas temu zaczął podążać za swoimi marzeniami, a największym z nich jest wyjazd do Japoni. Książkę kupicie tutaj, Można także wspierać zbiórkę


09 marca w auli Biblioteki UZ - wykład otwarty prof. dr hab. Liliany Kiejzik pt. "Czy istaniała kobieca tożsamość filozoficzna?" Cykl jest częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań”, realizowanego w Instytucie Filozofii UZ, finansowanego ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”. Projektem kieruje dr Paweł Walczak. 


06 marca - prelekcja „Kobiety aktywne” - wykład na temat aktywności kobiet z udziałem Pani europoseł Elżbiety Rafalskiej w Bibliotece UZ. 


06 marca wizyta studentów programu Erasmus+ w Bibliotece UZ. Spotkanie jest częścią poznawania uniwersytetu.


01 marca - wykład dr Anny Ratke-Majewskiej pt. "Polska historia w polityce zagranicznej". Więcej


16 lutego Bibliotekę UZ odwiedzili uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach. Biblioteczny spacer zaprowadził naszych gości do Działu Zbiorów Specjalnych, w którym obejrzeli najcenniejsze i najstarsze zbiory BUZ, m.in. Biblię brzeską z 1563 roku i „Nowe Ateny” Benedykta Chmielowskiego z połowy XVIII wieku. Licealiści zawitali także do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej, poznając precyzyjnie zorganizowany świat norm, wytycznych, patentów i znaków towarowych. Był też czas na chwilę muzyki w Mediatece i szybki rekonesans bibliotecznych zbiorów. Dziękujemy za odwiedziny!


15 lutego gościliśmy w Bibliotece Uniwersyteckiej grupę przedszkolną "Talenciaki" wraz z opiekunami Panią Agnieszką Łaniewską-Kierzek oraz Panią Agnieszką Jarosz z Miejskiego Przedszkola nr 37 "Pozytywka" z Zielonej Góry. Dzieci podczas wizyty zapoznały się ze skarbami naszej biblioteki. Samodzielnie wypożyczały i zwracały książki w strefie wolnego dostępu. Odwiedziły Mediatekę, gdzie zobaczyły wystawę wyjątkowych książek ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Dzieci mogły również sprawdzić swoje talenty muzyczne, próbując zagrać na puzonie. W pokoju zagadek przygotowanym przez Panią Elizę Bossy dzieci rozwiązały wszystkie rebusy biblioteczne.
Maluchy uznały, że Biblioteka Uniwersytecka to najlepsza biblioteka na świecie.
Serdecznie dziękujemy za wizytę.


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński włączył Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku Biblioteki przez Departament Mecenatu Państwa MKiDN oraz Bibliotekę Narodową. Biblioteki wchodzące w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej zobowiązane są do współdziałania w zakresie gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania zbiorów, sporządzania i rozpowszechniania informacji bibliograficznych i dokumentacyjnych, działalności naukowo-badawczej oraz dokształcania i doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek, a także wymiany oraz przekazywania materiałów bibliotecznych i informacyjnych.


Dostęp czasowy do bazy Humanities Source Ultimate, która jest nieocenionym źródłem informacji dla studentów, naukowców, badaczy i nauczycieli akademickich zainteresowanych wszystkimi aspektami nauk humanistycznych, literaturą, rozwojem myśli naukowej i twórczej. Baza indeksuje ponad 3.700 czasopism i zawiera pełny tekst blisko 2.000 czasopism, spośród których ponad 1.600 to stale wydawane czasopisma. Baza udostępnia pełne teksty i dane bibliograficzne takich publikacji jak: artykuły, wywiady, bibliografie, teksty literackie (poezja, proza i dramat), recenzje książek, przedstawień baletowych, programów tanecznych, filmów, przedstawień operowych, musicali, spektakli teatralnych, programów radiowych i telewizyjnych i wiele więcej. Kolekcja zawiera również unikalny tezaurus haseł przedmiotowych. Tematyka bazy obejmuje: archeologię, regionalistykę, sztukę, studia klasyczne, komunikację społeczną, taniec, film, folklor, studia nad kulturową i społeczną rolą płci, historię, dziennikarstwo, językoznawstwo, krytykę literacką i społeczną, literaturę, muzykę, sztuki teatralne, przedstawienia i koncerty, filozofię, religię i teologię i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 25 stycznia do 24 lutego.


Dostęp czasowy do bazy Veterinary Source - jest to kolekcja pełnotekstowych czasopism naukowych i magazynów poświęconych wszystkim aspektom opieki zdrowotnej zwierząt. Zasób jest niezbędnym źródłem informacji dla lekarzy weterynarii, asystentów weterynaryjnych i studentów nauk weterynaryjnych. Baza zapewnia dostęp do badań nad zapobieganiem, kontrolą, diagnozowaniem i leczeniem chorób i urazów u zwierząt. Obejmuje tematy związane z każdym aspektem opieki zdrowotnej nad zwierzętami, takie jak patologia i parazytologia zwierząt, weterynaryjna opieka medyczna i praktyki medyczne, anatomia i fizjologia, opieka nad małymi i dużymi zwierzętami, odżywianie, diagnostyka, rozmnażanie i hodowla zwierząt.
Dostęp czasowy trwał od 16 grudnia do 14 lutego 2023 r.


Dostęp czasowy do bazy Statista. Jest to jedna z największych na świecie platform statystycznych i danych rynkowych, popularna, ponieważ tak dobrze pasuje do dzisiejszego sposobu pracy . Statista umożliwia dostęp do ponad 1,5 miliona statystyk, prognoz, dokumentacji, raportów i infografik oraz naszej własnej ankiety na 80 000 tematów z ponad 22 500 źródeł.
Dostęp czasowy trwał od 16 grudnia do 10 lutego 2023 r.


Dostęp czasowy do bazy Applied Science & Technology Source Ultimate na serwerze EBSCO. Jest to obszerna pełnotekstowa baza obejmująca pełne spektrum nauk stosowanych oraz informatyki. Zakres tematyczny bazy obejmuje informatykę oraz wiele dziedzin z zakresu nauk stosowanych, od akustyki do aeronautyki, robotykę, inżynierię biomedyczną, sieci neuronowe, logistykę czy inżynierię nuklearną. 
Dostęp czasowy trwał od 14 grudnia do 10 lutego 2023 r.


1 lutego w Bibliotece UZ wizyta edukacyjna uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu połączona z wykładem poświęconym 160 rocznicy Powstania Styczniowego.


16 grudnia w Galerii Grafiki Biblioteki otwarcie wystawy prof. Zdzisława Mackiewicza z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta zaprezentował prace z cyklu „PAD” oparte na grafice wektorowej, a zwłaszcza rysunku, w którym nadrzędnym środkiem wyrazu plastycznego jest linia. Kuratorem wystawy była dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. 


Galeria Biblioteki Uniweryteckiej - "Zima skończy się"
Basia Bańda | Cezary Bednarczyk | Magdalena Gryska | Michał Jankowski | Jarek Jeschke | Jarosław Łukasik
Demokratyczne działanie artystów-pedagogów pracowni malarstwa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ.


25 stycznia webinar z obsługi narzędzia SciFlow dla całej społeczności uniwersyteckiej.


19 stycznia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wykład otwarty prof. dr. Serhija Rudenki (Сергій Руденко) z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki pt. Fundamentals of Modern Ukrainian Identity. Był to już ostatni z cyklu ośmiu wykładów w bieżącym semestrze pt. Filozofia wobec problemu tożsamości. Cykl był częścią projektu „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań”, realizowanego w Instytucie Filozofii UZ, finansowanego ze środków programu Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Nauka dla Społeczeństwa”. Projektem kierował dr Paweł Walczak.


Dostęp czasowy do bazy APA PsycTHERAPY.  Jest to unikalna kolekcja materiałów wideo z zakresu psychologii, wspierająca edukację kliniczną oraz edukację w zakresie poradnictwa psychologicznego. Wyprodukowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA), kolekcja PsycTHERAPY oferuje dostęp do ponad 500 nagrań sesji terapeutycznych z wykorzystaniem najnowszych technik psychoterapii. PsycTHERAPY zapewnia lekarzom, doradcom, studentom i stażystom możliwość obserwacji rzeczywistych filmów z psychoterapii. Kolekcja ta obejmuje sprawdzone metody pokazujące typowe przeszkody napotykane podczas sesji terapeutycznych. Filmom wideo towarzyszą odpowiednie transkrypty. Kolekcja PsycTHERAPY uwzględnia praktykę ponad 140 znanych terapeutów i oferuje ponad 240 tematów psychoterapeutycznych, takich jak lęk przed uzależnieniem, fobie, problemy związane z relacjami i depresja. Tematy te są poruszane z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, w tym zintegrowanej behawioralnej opieki zdrowotnej, terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii akceptacji i zaangażowania.
Dostęp czasowy trwał od 21 grudnia do 19 stycznia 2023.


Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami 11-12 stycznia 2023 - wizyta studyjna pracowników Biblioteki Collegium Witelona, Uczelni Państwowej w Legnicy w ramach projektu pt. "Collegium Witelona - Uczelnia dostępna".


12 stycznia 2023 r., w auli Biblioteki UZ prof. Roman Sapeńko z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosił wykład pt. Problem tożsamości w perspektywie filozofii posthumanizmu


11 stycznia 2023 w Bibliotece Uniwersyteckiej uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych pracownikom Uniwersytetu Zielonogórskiego. 


Dostęp czasowy do bazy Nutrition Reference Center. Jest to baza przeznaczona dla specjalistów i studentów zajmujących się żywieniem oraz dietetyką. Baza zawiera praktyczne wskazówki przydatne do określenia odpowiedniej diety dla osób z różnymi schorzeniami, ocenę dotychczasowych nawyków żywieniowych stwarzających zagrożenie dla zdrowia, instrukcje dla pacjentów, czynniki kulturowe czy społeczne wpływające na sposób odżywiania. Artykuły zostały napisane przez uznanych specjalistów w dziedzinie żywienia.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.


Dostęp czasowy do bazy Rehabilitation & Sports Medicine Source. Jest to referencyjna baza danych, stworzona na potrzeby pracowników naukowych oraz praktyków w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Baza indeksuje ponad 200 czasopism i zapewnia dostęp do ponad 150 pełnotekstowych czasopism poświęconych medycynie sportowej i rehabilitacji. Baza zawiera również 40 pełnotekstowych książek. Tematyka bazy obejmuje zagadnienia z zakresu medycyny sportowej i rehabilitacji, o tematyce obejmującej m.in. ortopedię, fizjologię, odżywianie, ćwiczenia sportowe i terapię.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.


Dostęp czasowy do bazy SPORTDiscus with Full Text, która jest najobszerniejszym autorytatywnym źródłem informacji z zakresu sportu i medycyny sportowej i zawiera ponad 650 pełnotekstowych czasopism. Zawartość bazy obejmuje również książki, monografie, rozdziały książek i materiały konferencyjne. Zakres tematyczny bazy obejmuje takie zagadnienia jak specjalności kliniczne, ortopedia, zdrowie fizyczne, edukacja, fizjoterapia, żywienie, studia trenerskie, kinezjologia, wychowanie fizyczne, psychologia w sporcie i inne. SPORTDiscus with Full Text jest nieodzownym narzędziem badawczym w zakresie literatury we wszystkich dziedzinach sportu i medycyny sportowej.
Dostęp czasowy trwał od 07 listopada do 6 stycznia 2023r.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18