uz-logo-pion-2.png

logointegro5.png

2024

De Gruyter eBooks to kolekcja obejmująca 160 tysięcy e-booków z większości dziedzin naukowych i sztuki - w tym literatury, historii , informatyki, architektury, medycyny, prawa i innych. De Gruyter eBooks stanowi cenny zbiór wiedzy dla tych, którzy poszukują wnikliwych analiz i informacji oraz dostępu do wysokiej jakości materiałów źródłowych.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 30 kwietnia.


25 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Daniele Stasi (Università di Foggia) wygłosił wykład "W poszukiwaniu innego. Naród i nowoczesność".


23 kwietnia w auli Biblioteki UZ odbyło się spotkanie z cyklu #influencer_w_realu z mocnym nazwiskiem!.  Spotkanie poprowadzili studenci I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Tym razem zaproszono na Uniwersytet Zielonogórski Aretę Szpurę - ekolożkę, współzałożycielkę marki Local Heroes, ambasadorkę ruchu ZERO WASTE w kraju. W 2018 roku została laureatką plebiscytu KOBIETA ROKU magazynu Glamour. To z jej głowy wzięła się akcja <Tu pijesz bez słomki>. Porozmawiamy o życiu, trochę mniej o słomkach i bardzo dużo o social mediach.


19 kwietnia w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki  odbył się wernisaż wystawy Cezarego Bednarczyka  "KU SYNTEZIE". Kurator wystawy Janina Wallis, Andrzej Bobrowski. Wystawa była czynna od 19 kwietnia do 30 czerwca.


Brill's Encyclopedia of the Middle Ages Online jest to encyklopedia prezentująca szeroki zakres aktualnych tematów badawczych, poświęcona jest wszystkim aspektom życia średniowiecznego i podzielona na osiem działów: Społeczeństwo; Wiara i wiedza; Literatura; Sztuki piękne i muzyka; Gospodarka; Technologia; Środowisko i warunki życia; oraz wydarzenia i regiony historyczne. Taka struktura tematyczna sprawia, że ​​encyklopedia jest prawdziwym dziełem referencyjnym dla studiów średniowiecznych jako całości. Encyklopedię uzupełnia obszerna bibliografia, aktualizowana o najnowsze dzieła i dostosowana do potrzeb anglojęzycznego odbiorcy.
Dostęp czasowy od 18 marca do 17 kwietnia.


Brill’s Encyclopedia of the Religions of the Indigenous People of South Asia Online odzwierciedla różnorodność rdzennych kultur Azji Południowej z jej wieloma grupami językowymi i tradycjami religijnymi. Religię rozumie się w szerokim znaczeniu i obejmuje aspekty moralności, symboliki, kształtowania tożsamości, troski o środowisko. 
Dostęp czasowy trwał od 18 marca do 17 kwietnia.


11 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Krzysztof Kilian wygłosił wykład "Czy Lenin może udzielać dobrych rad filozofom?".


BioDigital Human Web and VR Bundle - atlas anatomii 3D.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Acland's Video Atlas of Human Anatomy jest to atlas zawierający ponad 300 filmów realistycznie przedstawiających budowę ludzkiego ciała. Każdy film jest opatrzony komentarzem dr. Aclanda. Dostępna jest także transkrypcja komentarzy. Atlas może być wykorzystywany jako uzupełnienie w trakcie wykładów lub ćwiczeń, również jako materiał powtórkowy. Można go przeszukiwać, zawiera pytania powtórkowe, dzięki którym studenci mogą poznać poziom swojej wiedzy.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Grant’s Dissection Video Collection – zbiór 77 filmów demostrujących sekcje zwłok metodą Granta, zgodnie z opisem Grant’s Dissector.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Health Library - interaktywny dostęp online do 35 wiarygodnych, niezbędnych publikacji z zakresu anatomii, mikrobiologii, patologii, fizjologii i innych nauk ścisłych. Baza oferuje filmy, obrazy, quizy dla studentów i praktyków medycyny i nauk o zdrowiu. 
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


W dniu 8 kwietnia odbyła się Powtórka do matury: maraton 2024 zorganizowany przez pracowników Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ. 


5 kwietnia odbyło się seminarium „Dziś i jutro normalizacji (perspektywa XXI wieku)”. Prelegentem był Dr inż. Zygmunt Niechoda z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.


New England Journal of Medicine - czołowe czasopismo medyczne w obszarze medycyny, oferuje dostęp do recenzowanych badań a także treści interaktywnych o wysokiej jakości, przeznaczony dla lekarzy klinicznych, nauczycieli, naukowców i środowiska medycznego.
Dostęp czasowy trwał od 04 marca do 4 kwietnia.


Czasopisma LWW jest to pakiet 75 czasopism z zakresu medycyny wydawnictwa Lippincott Williams and Wilkins dostępnych na platformie OVID. Lippincott Williams & Wilkins jest wiodącym międzynarodowym wydawcą i partnerem czołowych stowarzyszeń zrzeszających lekarzy, pielęgniarki i pracowników służby zdrowia, publikującym najbardziej aktualne i wpływowe badania naukowe z ponad 20 dziedzin specjalistycznych, w tym: anestezjologii, kardiologii, ortopedii, neurologii, pielęgniarstwa, położnictwa i ginekologii, radiologii, medycyny wewnętrznej, patologii oraz chorób zakaźnych. Lippincott publikuje tytuły zajmujące pierwsze miejsce w rankingach w następujących kategoriach tematycznych: edukacja, ortopedia, choroby naczyń obwodowych, rehabilitacja i chirurgia.
Dostęp czasowy trwał od 04 marca do 4 kwietnia.


28 marca odbyło sie seminarium internetowe na temat produktów elektronicznych wydawnictwa Wolters Kluwer Health. Podczas sesji zaprezentowane zostały narzędzia i materiały edukacyjne, które zostały stworzone w celu usprawnienia procesów uczenia się i nauczania medycyny.


,,Miesiąc Grafiki Lubelskiej" to kontynuacja cyklu wystaw, prezentujących prace grafików z dziewięciu różnych akademickich ośrodków artystycznych, w tym zielonogórskiego. Do tej pory wystawy odbywały się w lubelskich galeriach od 2012 do 2019 roku. Wystawa artystów lubelskich na ziemi lubuskiej koncentrowała się na prezentacji klasycznych technik graficznych. Prezentowane linoryty, akwaforty, akwatinty, sitodruki, litografie, miedzioryty to prace grafików tworzących kadrę artystyczną Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wernisaż wystawy 26 marca. Wystawa czynna do 31.05.24


Dead Sea Scrolls Electronic Library - Biblical Texts - biblioteka elektroniczna zawierajaca pełną transkrypcję hebrajską i tłumaczenie na język angielski tekstów biblijnych wraz ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


Climate Change and Law - jest to obszerny zbiór dokumentów dotyczących zmian klimatycznych i prawa, zawiera oryginalne źródła, niepoddane recenzji w języku angielskim. Do kategorii „prawo” zalicza się każdą dziedzinę prawa dotyczącą zmian klimatycznych, w tym prawo spółek, prawo ochrony środowiska i prawo dotyczące praw człowieka. Materiały w kolekcji pochodzą od wielu organizacji z sektora publicznego i prywatnego, instytucji i/lub osób prywatnych z całego świata.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


Commentaries on World Trade Law Online to obszerna baza na temat prawa WTO. Komentarze wyjaśniają postanowienia porozumień WTO artykuł po artykule, przedstawiając interpretację każdego artykułu w orzecznictwie, praktyce i literaturze naukowej.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


W dniach 19 i 20 marca odbyła się XXVII edycja Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze. W otwarciu Dni Frankofonii uczestniczył Benjamin Girodeau, attaché ds. współpracy językowej w Ambasadzie Francji. 
W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. cykl wykładów i prezentacji w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz trzy konkursy: na Logo Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i dwie edycje Konkursu Wiedzy o Francji – dla szkół ponadpodstawowych i dla studentów naszej alma mater (szczegóły na fanpage’u Romaniści UZ). 
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego: Kino francuskie w polskim plakacie filmowym (I piętro Biblioteki UZ).


15 marca odbył się Turniej Debat Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest to cykliczne wydarzenie, które ma na celu edukację społeczną młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem ekoedukacji oraz edukacji obywatelskiej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: EKOSPOŁECZEŃSTWO.


14 marca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Grzegorz Malec ("Filozoficzne Aspekty Genezy") wygłosił wykład: "Fakty i mity na temat Karola Darwina".


W dniach 11-15 marca na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się warsztaty, szkolenia, wydarzenia w ramach VII edycji ogólnopolskiej „Gry o karierę”! Spotkania ze specjalistami, pomogły studentom zdobyć niezbędne narzędzia i kompetencje, dzięki którym bezpieczniej i bardziej świadomie będą mogli wejść na rynek pracy. To była niepowtarzalna okazja, by poszerzyć wiedzę mającą swoje praktyczne odzwierciedlenie w rzeczywistości.


9 marca dr Monika Kaczmarczyk, Penitencjarne Koło Naukowe PRISON, Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Twoja Rodzina podsumowali projekt pt.: NIE JESTEŚ SAMA. #niejestessama

Jego odbiorczyniami były kobiety - odważne, mądre, szukające swojej drogi. Projekt ten dotyczył dobrostanu, poczucia własnej wartości, wyposażenia uczestniczki w nowe kompetencje społeczne.
Cały projekt składał się z kilku modułów:
- warsztaty dobrostanu, które prowadziła Milena Drąg (FB: Operatywna Nauczycielka)
- sesja fotograficzna, której wynikiem był wernisażu, autorka zdjęć: dr Monika Kaczmarczyk
- warsztaty z arteterapii dla dzieci oraz ich matek: studenci Prison Penitencjarne Koło Naukowe UZ

Finał akcji odbył się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Zielonej Górze, gdzie można było podziwiać wystawę fotograficzną, pt.: NIE JESTEŚ SAMA. Następnie: WYSTAWA FOTOGRAFICZNA została przeniesiona do budynku A-16, gdzie jest dostępna przez miesiąc marzec.


7 marca w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, w ramach obchodów Dnia Statystyki Polskiej odbyło się seminarium pt. 25 lat województwa lubuskiego – wykorzystane szanse i potencjał rozwoju zorganizowane przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.


5 marca - „Smakowita pielęgnacja, czyli jak zdrowe odżywianie wpływa na Twój wygląd?” - wykład dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia UZ.


Writefull narzedzie służące do korekty tekstów naukowych pisanych w języku angielskim. Sugerowane przez oprogramowanie poprawki opierają się na rzeczywistym zastosowaniu danego słowa czy struktury gramatycznej, zależnym od kontekstu, a nie na ustalonym zestawie reguł gramatycznych. Writefull wykorzystuje modele językowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) i nieustannie „uczy się” na podstawie tekstów milionów artykułów z naukowych czasopism. Writefull poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę, sugeruje poprawki w strukturze zdań w tekstach naukowych, sugeruje brakujące elementy cytowania i proponuje słownictwo charakterystyczne dla danej dyscypliny, co jest szczególnie ważne dla pomyślnej publikacji w międzynarodowych czasopism.
Oprogramowanie działa jako wtyczka do programu MS Word (wersje od 2016 r.). Wymaga zainstalowania wtyczki, dostępu do internetu i rejestracji przy użyciu adresu mailowego w domenie uczelni @*.uz.zgora.pl.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 24 lutego.


Brill Encyclopedia of Early Christianity skupia się na historii tekstów, autorów i idei wczesnochrześcijańskich. Jej treść ma za zadanie wypełnić lukę pomiędzy dziedzinami studiów nad Nowym Testamentem a patrystyką, obejmując cały okres wczesnego chrześcijaństwa aż do roku 600 n.e. Celem BEEC jest dokonanie krytycznego przeglądu metod stosowanych we wczesnych studiach chrześcijańskich oraz aktualizacja historiografii.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


Cold War Intelligence jest to zbiór ponad 2300 wcześniej tajnych dokumentów rządu USA, który po raz pierwszy udostępnia czytelnikom zapis sukcesów i porażek społeczności wywiadowczej USA w jej wysiłkach szpiegowskich w czasie zimnej wojny. Ten zbiór dokumentów obejmuje okres od zakończenia II wojny światowej w 1945 r. do upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Zawiera także szereg wcześniej tajnych raportów historycznych i artykułów pisanych przez historyków wywiadu USA od zakończenia zimnej wojny.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


Biblioteka cyfrowa Brilla z I wojny światowej to baza zawierający ponad 700 wpisów do encyklopedii oraz 250 recenzowanych artykułów przedstawiających ponadnarodowe i globalne perspektywy historyczne na istotne tematy I wojny światowej. Zbiór ten obejmuje  wiedzę ekspertów z 15 krajów oraz zawiera 26 dodatkowych esejów na temat głównych stron walczących, społeczeństwa i kultury czasu wojny, wydarzeń dyplomatycznych i wojskowych.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


8 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyły się diecezjalne obchody XXXII Światowego Dnia Chorego. W trakcie obchodów odbyła się  prezentacja okolicznościowego orędzia papieża Franciszka połączona z debatą na temat troski o zdrowie psychiczne.


31 stycznia w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki prz ulicy Wiśniowa 10 odbyło się otwarcie wystawy Agaty Dworzak-Subocz pt.: „Synergie”. Wystawa będzie czynna do 29 marca.


25 stycznia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Artur Pastuszek (Uniwersytet Zielonogórski)
wygłosił wykład: "Twórczość zaangażowana. Praktyki artystyczne i ich społeczny, polityczny oraz estetyczny potencjał".


23 stycznia w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się otwarcie wystawy Piotra Szulkowskiego pt.: „Woda + Środowisko + Sport + Życie”. Wystawa będzie czynna do 29 lutego.


11 stycznia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab. Krzysztof Łapińskiego (Uniwersytet Warszawski) wygłosił wykład: "Daimonion, sylen, eros. Sokrates w filozofii i w kulturze".

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18