uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logointegro5.png

2024

W ramach świętowania jubileuszu „20 lat Polski w Unii Europejskiej” w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego im. prof. Jana Berdyszaka można było obejrzeć wystawę „Jedność w odrębności”, na której zaprezentowano prace Artystów z Unii Europejskiej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Holandii.
M
ożna było zobaczyć prace: Paweła Andrzejewskiego (Polska), Andrzeja Bobrowskiego (Polska), Mirosława Gugały (Polska), Jana Drozda (Czechy), Katarzyny Dziuby (Polska), Toine Horversa (Holandia), Zbynka Janáčka (Czechy), Jozefa  Jankoviča (Słowacja), Maryny Mazur (Polska), Ulricha Otto (Niemcy), Marka Sibinskỳego (Czechy), Piotra Szurka (Polska), Mariana Józefa Trojana (Węgry).
Wystawa oparta była na wspólnej idei reprezentujących różne postawy i media artystów, wywodzących się  z europejskiej tradycji kulturowej, widocznej w konglomeracie Unii Europejskiej. Idea pluribus unum czyli jedność w wielości podkreśla zróżnicowanie, ale także wspólnotę i jedność. Eksponuje znaczenie odrębności w kształtowaniu wspólnej  tradycji  Unii Europejskiej.
Kuratorami wystawy są Janina Wallis i Andrzej Bobrowski.
Wernisaż odbył się w 18 października 2024 r.
Wystawa czynna była do 31 grudnia 2024 r.


W Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ można było obejrzeć wystawę prof. Tomasza Barczyka z Katedry Grafiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta prezentował prace z cyklu BOX SYMPTOM wykonane w technice litografii, drzeworytu i linorytu.
Kuratorzy wystawy dr Janina Wallis i prof. Andrzej Bobrowski.
Wystawa była czynna 25.10 – 31.12.2024 r.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do bazy Bloomsbury Visual Arts, która specjalizuje się w publikacjach dotyczących sztuki wizualnej, designu i dziedzin pokrewnych.
Dostęp czasowy od 10 grudnia do 27 stycznia 2025 r.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do nowej bazy De Gruyter: Modern Construction Online. Jest to platforma skierowana do profesjonalistów i badaczy zajmujących się architekturą, budownictwem oraz inżynierią lądową. Oferuje szeroki dostęp do specjalistycznych materiałów dotyczących nowoczesnych metod, technologii i praktyk w budownictwie. 
Zakres tematyczny bazy 
obejmuje: nowoczesne technologie budowlane, materiały budowlane i ich zastosowania, zrównoważone budownictwo (sustainable construction), projektowanie konstrukcji i inżynieria lądowa, renowacja budynków i infrastruktura.
Dostęp czasowy trwał od 9 grudnia do 8 stycznia 2025 r.


W dniu 18 grudnia w Bibliotece UZ odbył się wyjątkowy wykład poświęcony odlaniu największego kołysanego dzwonu świata: Vox Patris – największy kołysany dzwon świata. Wyzwanie i sukces polskiego ludwisarstwa. Autorem wykładu był pan Grzegorz Klyszcz, przedstawiciel firmy Rduch Bells&Clocks. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji podpisania przez firmę Rduch Bells&Clocks z Rydułtowy listu intencyjnego o współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, gdzie w Instytucie Historii za sprawą prof. Marcelego Tureczka prowadzone są systematyczne badania zabytkoznawcze ukierunkowane na ochronę dzwonów i urządzeń towarzyszących.


13 grudnia w Bibliotece UZ ogłoszono wyniki I etapu olimpiady wiedzy o mediach 2024. 
Do I etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach w okręgu lubuskim zgłosiło się w tym roku łącznie 28 uczennic i uczniów. Nadesłane prace zostały ocenione przez Komitet Okręgowy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowano wszystkie uczestniczki i uczestników I etapu.


10 grudnia odbyło się spotkanie dyskusyjne pt. „Nie przydeptuj małych skrzydeł”. Studenci filologii polskiej o sztuce wychowania. Organizatorem był Instytut Pedagogiki oraz Instytut Filologii Polskiej.


9 grudnia w auli Biblioteki UZ odbyła się jubileuszowa sesja naukowa z okazji 30-lecie Instytutu Socjologii UZ. Wspólnie chcemy celebrować nasze osiągnięcia, dzielić się inspiracjami oraz połączyć doświadczenia pracowników, studentów, absolwentów i przyjaciół Instytutu.


6 grudnia odbyło się otwarcie wystawy Mirosława Gugały "Ten, kto pragnie, lecz niczego nie czyni, ten tylko rozsiewa zarazę."
Wystawa czynna była do 31 stycznia 2025 r.


Baza Education Source Ultimate stanowi obszerne źródło informacji na temat zagadnień związanych z edukacją. Zawiera pełne teksty blisko 2.500 czasopism oraz ponad 500 monografii i książek, w tym ponad 1,000 aktywnych czasopism pełnotekstowych, a także raporty, roczniki statystyczne, testy edukacyjne, materiały konferencyjne i wiele innych. 
Education Source Ultimate zawiera również indeksy i abstrakty dla ponad 3.500 czasopism. Baza jest istotnym źródłem informacji w programach badań naukowych, w procesie kształcenia studentów i tworzeniu programów nauczania. Baza to kompendium wiedzy o edukacji na każdym szczeblu, od wczesnego dzieciństwa do szkolnictwa wyższego, a także edukacji wielojęzycznej, edukacji zdrowotnej i metod testowania używanych w procesie dydaktycznym.
Tematyka bazy obejmuje również: edukację dorosłych, pedagogikę porównawczą, edukację podyplomową, nauczanie zdalne, technologię edukacyjną, nauczanie początkowe, szkolnictwo wyższe, materiały instruktażowe, edukację religijną, edukację wielokulturową, relacje między nauczycielem a rodzicami, szkolną administrację, politykę edukacyjną, problemy społeczne, edukację specjalną, metody nauczania, edukację nauczycieli, szkolnictwo zawodowe i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 7 października do 6 grudnia.


Baza LitBase wspiera badania w zakresie najczęściej studiowanych autorów, poezji, beletrystyki, sztuk teatralnych i literatury faktu na całym świecie, udostępniając takie zasoby jak wywiady z autorami, bibliografie, biografie, recenzje książek, książki klasyczne, encyklopedie i słowniki, literaturę faktu, czasopisma pełnotekstowe, krytykę literacką, nowele, sztuki teatralne, wiersze, opowiadania i nie tylko.
LitBase dostarcza więcej wywiadów z autorami, biografii, twórczej literatury faktu, krytyki literackiej, wierszy, recenzji poezji, scenariuszy i opowiadań od czasów starożytnych do XXI wieku, w tym dzieł kultury wysokiej które nie powstały na Zachodzie. Wśród 1,5 mln rekordów użytkownicy znajdą historyczne i współczesne teksty z różnych części świata, w tym Afryki, Australii, Kanady, Karaibów, Europy, Irlandii, Ameryki Łacińskiej, Nowej Zelandii, Skandynawii, krajów słowiańskich, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Dostęp czasowy będzie trwał od 7 października do 6 grudnia.


Biblioteka oferowała dostęp czasowy do JoVE - Journal of Visualized Experiments pierwszego na świecie, recenzowanego czasopisma w formacie video-artykułów z Impact Factor (IF=1.184) w dyscyplinach STEM (Science, Technology, Engineering, Math), w dziedzinie nauk przyrodnicznych, ścisłych oraz medycznych. JoVe jest indeksowane w bazie Web of Science, PubMed, Medline i Scopus. Artykuł w JoVE to film z nagranym przebiegiem eksperymentu, a także z jego opisem w postaci tekstu, wykazem materiałów użytych w eksperymencie i bibliografią.
Od 2006 roku JoVE wydało ponad 9.000+ publikacji, do których wizualizacje HD video zostały przygotowane w laboratoriach najlepszych instytucji badawczych (m.in. Harvard University, University of Oxford, MIT, ETH Zurich, University of Tokyo, University of Cambridge, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M.Nenckiego PAN etc.).
Dostęp czasowy trwał od 1 listopada do 30 listopada.


29 listopada odbyła się debata filozoficzna „Czy dane doświadczalne pozwalają rozstrzygnąć spór ewolucjonizm-teoria inteligentnego projektu?” .


27 listopada w auli Biblioteki Uniwerysteckiej odbyła się konferencja z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w perspektywie transgranicznej, krajowej i regionalnej.


21 listopada odbył się wykład otwarty w ramach cyklu SPOTKANIE Z NAUKĄ dr Agnieszki GANDECKIEJ, pt.: "Nasze nie-nasze. Turystyczny wizerunek województwa lubuskiego". 


21 listopada w Bibliotece UZ odbyła się kolejna odsłona projektu "Filozofia łączy pokolenia". Tym razem słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w warsztatach filozoficzno-dziennikarskich, prowadzonych przez dr Błażeja Baszczaka. Efekty współpracy już niedługo pojawią się w wydanym wraz z młodzieżą z ZSiPKZ specjalnym filozoficznym numerze magazynu B66.


W dniu 20 listopada odbyło się III Seminarium Naukowe Studentów Psychologii zatytułowane „Wyzwania etyczne w prowadzeniu badań naukowych w obszarze psychologii". Seminarium połączone było z uroczystością wręczenia Nagrody Dyrektora Instytutu Psychologii na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2023/2024.


14 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ rozpoczął się projekt "Filozofia łączy pokolenia". Uczniowie z ZSiPKZ w Zielonej Górze wraz ze słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku uczestniczyli w warsztatach KALLIPOLIS – WARSZTATY ZE SZTUCZNEJ INTELIGENCJI, które prowadził dr Jarosław Spychała z Collegium Civitas w Warszawie.


Koło naukowe Psychoonkologii Klinicznej Żonkil zaprasił na I Studencką Konferenję Psychoonkologii Klinicznej pt.: "Psychoedukacja, Prewencja, Praktyka", która odbyła się 30 października w auli Biblioteki Uniwerysteckiej.


W ramach obchodów jubileuszu 20 lat Polski w Unii Europejskiej 25 października odbył się Dzień europejski w Bibiotece Uniwersyteckiej dla młodzieży ze szkół średnich z Zielonej Góry i naszego regionu.


29 października odbyło się spotkanie z panią dr Anetą Drabek, autorką Arianty - bazy polskich czasopism naukowych i branżowych, specjalizującą się w ocenie i analizie bibliometrycznej czasopism naukowych, pt.: Strategia wyboru bazy danych do indeksowania czasopisma naukowego, które zakłada odpowiedź na następujące pytania:
- do czego służą bazy danych i co zyskują indeksowane czasopisma?
- czy warto indeksować w jak największej liczbie baz danych?
- jak wybrać najlepszą bazę do indeksowania?
- czym są bazy drapieżne i jak ich unikać?

Arianta (https://arianta.pl/#/szukaj), to baza polskich czasopism naukowych i branżowych. Zawiera kluczowe, zweryfikowane i na bieżąco aktualizowane informacje na temat 4,5 tys. polskich czasopism elektronicznych (także czasopism UZ), które można przeszukiwać według wielu kryteriów. Poza linkami do stron czasopisma, pełnymi informacjami bibliograficznymi, rekordy zawierają także dane o wskaźnikach impact factor, dyscyplinach i punktacji MNiSW. Arianta to jedna z najważniejszych baz czasopism, obok Mostu Wiedzy (bazy czasopism polskich i zagranicznych) oraz listy Index Copernicus.


W dniach 21-22 października w auli Biblioteki Uniwersyteckiej odbyła się międzynarodowa konferencja "(Nie)pamięć" organizowana w ramach X edycji Dni Języków Obcych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem JM Rektora prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego.


12 października Bibliotekę UZ odwiedziła grupa fotografów ze Stowarzyszenia Mobile Photo Trip.
"Stowarzyszenie Mobile Photo Trip - organizacja non-profit, jej najważniejszym celem jest promowanie fotografii mobilnej - robionej aparatami w telefonach komórkowych. Organizacja zrzesza fotografów mobilnych z całej Polski - osoby w różnym wieku i różnych zawodów, które od dziewięciu lat, raz w miesiącu spotykają się z jednym z wybranych miast na spacerach fotograficznych. W czasie comiesięcznych wypraw fotografują miasta i najważniejsze instytucje, atrakcje turystyczne, architekturę.


10 października odbyło się seminarium naukowe z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego”. Celem seminarium było pogłębienie wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie prewencji zaburzeń zdrowia psychicznego. W trakcie wydarzenia odbyły się wykłady doświadczonych specjalistów, którzy podzielili się najnowszymi wynikami badań oraz metodami wspierania zdrowia psychicznego w codziennym życiu. Oprócz części teoretycznej, uczestnicy mieli możliwość udziału w warsztatach kształtujących umiejętności praktyczne.


9 października odbyło się sympozjum "Między nostalgią a traumą. Współczesna poezja o tematyce kresowej". W konferencji udział wzieli m.in.: prof. Włodzimierz Osadczy, prof. Anna Mlekodaj, dr Lucyna Kulińska, gość specjalny – Stanisław Srokowski
(którego proza stanowi kanwę filmu Wołyń 1943).


Wizyta studentów programu Erasmus+ w Bibliotece Uniwersyteckiej w dniu 07.10.2024 r.  Wizyta miała na celu przedstawienie studentom programu Erasmus+ możliwości rozwoju w tym miejscu.


Wystawa prac Jana Stanisława Antosza pt. "Pamięci Jana Stanisława Antosza (1949-2004)". Wystawa będzie czynna do końca września br. w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego im. Jana Berdyszaka. Rysunki udostępnione na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. 


Web of ScienceTM Research Assistant - odpowiedzialne, generatywne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pomaga szybciej odkrywać nowe, wiarygodne informacje.
Dostęp czasowy do 30 września.


Wizyta ukraińskich psychologów z Iwano-Frankowska w dniu 27 września.


Ovid Discovery AI to innowacyjne rozwiązanie typu multiwyszukiwarka, które wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.
Dostęp czasowy od 26 sierpnia do 25 września.


Wykład otwarty pt.: "Kryzys resocjalizacji czy(li) sukces działań pozornych: refleksje wokół polskiej rzeczywistości resocjalizacyjnej", poprowadził prof. dr hab. Marek Konopczyński, 19 czerwca, aula Biblioteki UZ.


CINAHL Ultimate jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.500 i zawiera ponad 7 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajduje się pełny tekst ponad 900 czasopism non-open access, indeksowanych w CINAHL z archiwami od 1937 roku. Baza oferuje dostęp do pełnej kolekcji anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez American Occupation Therapy Association i American Diabetes Association oraz dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne.
Dostęp czasowy trwał do 14 lipca.


Flipster to rozwiązanie nowej generacji, które ułatwia czytanie ulubionych czasopism na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Dzięki elastycznym opcjom subskrypcji czasopism i bezproblemowemu uwierzytelnianiu użytkowników Flipster jest najlepszym wyborem dla poszukujących najpopularniejszych czasopism z zakresu biznesu, rozrywki, mody, recenzji produktów, bieżących wydarzeń i nie tylko. 
Platforma Flipster oferuje dostęp do popularnych magazynów takich jak Vogue, Time, Newsweek, Forbes, Inside i wiele innych.
Dostęp czasowy trwał od 10 kwietnia do 18 czerwca.


18 czerwca odbyło się webinarium Springer Nature’s AI Revolution prowadzone przez Springer Nature.


Baza EBSCO eBook Subscription German Collection oferowała dostęp do ponad 8 000 książek elektronicznych w języku niemieckim dostępnych w modelu nielimitowanego dostępu. Kolekcja wspiera szeroką gamę przedmiotów akademickich z kluczowych obszarów studiów, w tym nauk humanistycznych, społecznych, biznesu i ekonomii, nauk ścisłych i technologii oraz literatury. Wśród wydawców znajdują się m.in. Verlag Barbara Budrich, Verlag Traugott Baut, Franz Steiner Verlag, Brill Academic Publishers.
Dostęp czasowy trwał od 15 kwietnia do 14 czerwca.


13 czerwca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Adrianna Grabizna (Uniwersytet Zielonogórski) wygłosiła wykład: "Psychoterapia jest bardziej kartezjańska czy spinozjańska?".


Dostęp czasowy do bazy Building Types Online - która jest innowacyjnym i kompleksowym źródłem informacji dla nauki i praktyki projektowania architektonicznego, dużą międzynarodową kolekcją współczesnych budynków: budownictwo mieszkaniowe, szkoły, biblioteki, budynki biurowe, muzea, obiekty sakralne, kompleksy przemysłowe i inne typy budynków, wysokiej jakości rysunków architektonicznych. Baza danych zawiera treści z 12 publikacji wydawnictwa Birkhäuser i składa się z ponad 850 studiów przypadków i ponad 120 artykułów na temat konkretnych aspektów projektu budowlanego.
Dostęp czasowy trwał od 13 maja do12 czerwca.


12 czerwca 2024 r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się Lubuskie Forum Oświaty Samorządowej. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Wojewody Lubuskiego, Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty i było organizowane we współpracy z Instytutem Pedagogiki UZ.


11 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się uroczysta prezentacja księgi jubileuszowej Pięćdziesiąt lat zielonogórskiej polonistyki. Publikacja, która powstała pod redakcją prof. Marty Ruszczyńskiej i prof. UZ Iwony Pałuckiej-Czerniak, upamiętnia półwiecze istnienia Instytutu Filologii Polskiej na naszej uczelni.
Księga jubileuszowa zawiera teksty autorstwa zielonogórskich uczonych i studentów filologii polskiej, mające zarówno charakter wspomnieniowo-informacyjny, jak i naukowy. To opowieść o ludziach, którzy zielonogórską polonistykę tworzyli i tworzą, o ich zainteresowaniach badawczych, współpracy z otoczeniem, obecności w życiu naukowym uczelni i krajobrazie kulturalnym Zielonej Góry.
Podczas spotkania autorki i autorzy księgi jubileuszowej zaprezentują losy zielonogórskiej polonistyki w ostatnich dekadach. 


10 czerwca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się  po raz siódmy Uczelniane Forum Jakości Kształcenia. W tym roku poświęcone ono było sztucznej inteligencji w dydaktyce akademickiej. Podobnie jak w latach poprzednich wszyscy uczestnicy Forum otrzymali certyfikaty.


American Society of Mechanical Engineers (ASME) jest to wydawnictwo publikujące książki oraz czasopisma o technicznym charakterze, posiadające własną bibliotekę cyfrową – ASME Digital Collection.
ASME Digital Collection obejmuje:
Dzienniki ASME od 1933 r. – obecnie
Materiały konferencyjne ASME od 2000 r. do chwili obecnej oraz wybrane materiały do ​​1955 r.

Książki elektroniczne ASME od 1993 r. do chwili obecnej oraz wybrane tytuły do ​​1944 r.
Rozszerzona kolekcja cyfrowa ASME zawiera:
ASTM International – dostęp do ponad 19 000 artykułów w czasopismach i większej zawartości Biblioteki Cyfrowej ASTM.
American Welding Society – 180 dodatkowych e-booków w kolekcji cyfrowej.
Business Expert Press – 230 książek zawierających zwięzłe, stosowane treści biznesowe, zwiększające możliwości kariery i sukcesy inżynierów.
Dostęp czasowy trwał od 06 maja do 7 czerwca.


E-booki MIT Press stanowią źródło wiedzy z następujących dziedzin:

  • Kolekcja Front list – tematyka mieszana - lista frontowa to mieszanka wszystkich tematów książek z roku bieżącego
  • Kolekcja o tematyce ekonomicznej
  • Kolekcja o tematyce nauki ścisłe
  • Kolekcja o tematyce nauki o środowisku
  • Kolekcja o tematyce filozofia

Dostęp czasowy trwał od 06 maja do 07 czerwca.


6 czerwca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. Piotr Bylica (Uniwersytet Zielonogórski) wygłosił wykład: "Czy ateista może ufać swojemu rozumowi?"


Bezpłatne kursy z zarządzania danymi badawczymi przygotowane przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Kursy dostępne były na platformie edukacyjnej Navoica
Zagadnienia omawiane podczas kursu to m.in. podstawy otwartej komunikacji naukowej, przygotowanie planu zarządzania danymi badawczymi zgodnie z wytycznymi Narodowego Centrum Nauki i Komisji Europejskiej, udostępnianie danych badawczych powstałych w ramach projektów naukowych oraz korzystanie z repozytoriów danych badawczych. Więcej na stronie


Scopus AI - Rewolucja w wyszukiwaniu badań naukowych za pomocą sztucznej inteligencji.
Dostęp czasowy trwał od 22 kwietnia do 31 maja.


W dniu 23 maja w auli Biblioteki UZ odbyła się konferencja „Ubezpieczenia społeczne dawniej, dziś i jutro”.


22 maja w auli Biblioteki Uniwersyteckiej odbyła się I Konferencja Metodologii Badań Psychologicznych "Myśli w liczbach - o problemach i perspektywach pomiaru w psychologii" - wydarzenie miało charakter edukacyjny i wymiar ogólnopolski.


Applied Science & Technology Source Ultimate to obszerna pełnotekstowa baza obejmująca pełne spektrum nauk stosowanych oraz informatyki. Zakres tematyczny bazy obejmuje informatykę oraz wiele dziedzin z zakresu nauk stosowanych, od akustyki do aeronautyki, robotykę, inżynierię biomedyczną, sieci neuronowe, logistykę czy inżynierię nuklearną. Baza zawiera ponad 1,300 stale wydawanych czasopism pełnotekstowych, (ponad 1,100 aktywnych pełnotekstowych czasopism jest recenzowanych naukowo, a ponad 900 czasopism dostępnych jest bez okresu karencji), monografie i książki, jak również kolekcje materiałów konferencyjnych. Baza indeksuje ponad 4.400 czasopism i publikacji specjalistycznych. Umożliwia dostęp do wiodących czasopism naukowych i branżowych, publikacji towarzystw naukowych i technicznych, specjalistycznych publikacji branżowych, czasopism popularno-naukowych, instrukcji obsługi, materiałów konferencyjnych i innych. Baza zawiera specjalistyczny tezaurus dziedzinowy. 
Dostęp czasowy trwał od 18 marca do 17 maja.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2024 r.

Tegoroczna, dwudziesta pierwsza już edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod hasłem: „Biblioteka - miejsce na czasie”
Biblioteka to przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. Jest miejscem do nauki i doświadczeń kulturalnych, nie ogranicza się do tradycyjnych książek, promuje różnorodność czytania, włączając w to zawartość baz danych, e-booki, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale też eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. Biblioteka to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.  Program
8 maja odbyła się "Majówka Medialna", trzecie spotkanie naukowe studentów i doktorantów, organizowane przez Dziennikarskie Koło Naukowe „Faktor”. 

De Gruyter eBooks to kolekcja obejmująca 160 tysięcy e-booków z większości dziedzin naukowych i sztuki - w tym literatury, historii , informatyki, architektury, medycyny, prawa i innych. De Gruyter eBooks stanowi cenny zbiór wiedzy dla tych, którzy poszukują wnikliwych analiz i informacji oraz dostępu do wysokiej jakości materiałów źródłowych.
Dostęp czasowy trwał od 01 lutego do 30 kwietnia.


25 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Daniele Stasi (Università di Foggia) wygłosił wykład "W poszukiwaniu innego. Naród i nowoczesność".


23 kwietnia w auli Biblioteki UZ odbyło się spotkanie z cyklu #influencer_w_realu z mocnym nazwiskiem!.  Spotkanie poprowadzili studenci I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Tym razem zaproszono na Uniwersytet Zielonogórski Aretę Szpurę - ekolożkę, współzałożycielkę marki Local Heroes, ambasadorkę ruchu ZERO WASTE w kraju. W 2018 roku została laureatką plebiscytu KOBIETA ROKU magazynu Glamour. To z jej głowy wzięła się akcja <Tu pijesz bez słomki>. Porozmawiamy o życiu, trochę mniej o słomkach i bardzo dużo o social mediach.


19 kwietnia w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki  odbył się wernisaż wystawy Cezarego Bednarczyka  "KU SYNTEZIE". Kurator wystawy Janina Wallis, Andrzej Bobrowski. Wystawa była czynna od 19 kwietnia do 30 czerwca.


Brill's Encyclopedia of the Middle Ages Online jest to encyklopedia prezentująca szeroki zakres aktualnych tematów badawczych, poświęcona jest wszystkim aspektom życia średniowiecznego i podzielona na osiem działów: Społeczeństwo; Wiara i wiedza; Literatura; Sztuki piękne i muzyka; Gospodarka; Technologia; Środowisko i warunki życia; oraz wydarzenia i regiony historyczne. Taka struktura tematyczna sprawia, że ​​encyklopedia jest prawdziwym dziełem referencyjnym dla studiów średniowiecznych jako całości. Encyklopedię uzupełnia obszerna bibliografia, aktualizowana o najnowsze dzieła i dostosowana do potrzeb anglojęzycznego odbiorcy.
Dostęp czasowy od 18 marca do 17 kwietnia.


Brill’s Encyclopedia of the Religions of the Indigenous People of South Asia Online odzwierciedla różnorodność rdzennych kultur Azji Południowej z jej wieloma grupami językowymi i tradycjami religijnymi. Religię rozumie się w szerokim znaczeniu i obejmuje aspekty moralności, symboliki, kształtowania tożsamości, troski o środowisko. 
Dostęp czasowy trwał od 18 marca do 17 kwietnia.


11 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Krzysztof Kilian wygłosił wykład "Czy Lenin może udzielać dobrych rad filozofom?".


BioDigital Human Web and VR Bundle - atlas anatomii 3D.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Acland's Video Atlas of Human Anatomy jest to atlas zawierający ponad 300 filmów realistycznie przedstawiających budowę ludzkiego ciała. Każdy film jest opatrzony komentarzem dr. Aclanda. Dostępna jest także transkrypcja komentarzy. Atlas może być wykorzystywany jako uzupełnienie w trakcie wykładów lub ćwiczeń, również jako materiał powtórkowy. Można go przeszukiwać, zawiera pytania powtórkowe, dzięki którym studenci mogą poznać poziom swojej wiedzy.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Grant’s Dissection Video Collection – zbiór 77 filmów demostrujących sekcje zwłok metodą Granta, zgodnie z opisem Grant’s Dissector.
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


Health Library - interaktywny dostęp online do 35 wiarygodnych, niezbędnych publikacji z zakresu anatomii, mikrobiologii, patologii, fizjologii i innych nauk ścisłych. Baza oferuje filmy, obrazy, quizy dla studentów i praktyków medycyny i nauk o zdrowiu. 
Dostęp czasowy trwał od 11 marca do 8 kwietnia.


W dniu 8 kwietnia odbyła się Powtórka do matury: maraton 2024 zorganizowany przez pracowników Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UZ. 


5 kwietnia odbyło się seminarium „Dziś i jutro normalizacji (perspektywa XXI wieku)”. Prelegentem był Dr inż. Zygmunt Niechoda z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.


New England Journal of Medicine - czołowe czasopismo medyczne w obszarze medycyny, oferuje dostęp do recenzowanych badań a także treści interaktywnych o wysokiej jakości, przeznaczony dla lekarzy klinicznych, nauczycieli, naukowców i środowiska medycznego.
Dostęp czasowy trwał od 04 marca do 4 kwietnia.


Czasopisma LWW jest to pakiet 75 czasopism z zakresu medycyny wydawnictwa Lippincott Williams and Wilkins dostępnych na platformie OVID. Lippincott Williams & Wilkins jest wiodącym międzynarodowym wydawcą i partnerem czołowych stowarzyszeń zrzeszających lekarzy, pielęgniarki i pracowników służby zdrowia, publikującym najbardziej aktualne i wpływowe badania naukowe z ponad 20 dziedzin specjalistycznych, w tym: anestezjologii, kardiologii, ortopedii, neurologii, pielęgniarstwa, położnictwa i ginekologii, radiologii, medycyny wewnętrznej, patologii oraz chorób zakaźnych. Lippincott publikuje tytuły zajmujące pierwsze miejsce w rankingach w następujących kategoriach tematycznych: edukacja, ortopedia, choroby naczyń obwodowych, rehabilitacja i chirurgia.
Dostęp czasowy trwał od 04 marca do 4 kwietnia.


28 marca odbyło sie seminarium internetowe na temat produktów elektronicznych wydawnictwa Wolters Kluwer Health. Podczas sesji zaprezentowane zostały narzędzia i materiały edukacyjne, które zostały stworzone w celu usprawnienia procesów uczenia się i nauczania medycyny.


,,Miesiąc Grafiki Lubelskiej" to kontynuacja cyklu wystaw, prezentujących prace grafików z dziewięciu różnych akademickich ośrodków artystycznych, w tym zielonogórskiego. Do tej pory wystawy odbywały się w lubelskich galeriach od 2012 do 2019 roku. Wystawa artystów lubelskich na ziemi lubuskiej koncentrowała się na prezentacji klasycznych technik graficznych. Prezentowane linoryty, akwaforty, akwatinty, sitodruki, litografie, miedzioryty to prace grafików tworzących kadrę artystyczną Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wernisaż wystawy 26 marca. Wystawa czynna do 31.05.24


Dead Sea Scrolls Electronic Library - Biblical Texts - biblioteka elektroniczna zawierajaca pełną transkrypcję hebrajską i tłumaczenie na język angielski tekstów biblijnych wraz ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


Climate Change and Law - jest to obszerny zbiór dokumentów dotyczących zmian klimatycznych i prawa, zawiera oryginalne źródła, niepoddane recenzji w języku angielskim. Do kategorii „prawo” zalicza się każdą dziedzinę prawa dotyczącą zmian klimatycznych, w tym prawo spółek, prawo ochrony środowiska i prawo dotyczące praw człowieka. Materiały w kolekcji pochodzą od wielu organizacji z sektora publicznego i prywatnego, instytucji i/lub osób prywatnych z całego świata.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


Commentaries on World Trade Law Online to obszerna baza na temat prawa WTO. Komentarze wyjaśniają postanowienia porozumień WTO artykuł po artykule, przedstawiając interpretację każdego artykułu w orzecznictwie, praktyce i literaturze naukowej.
Dostęp czasowy trwał od 19 lutego do 20 marca.


W dniach 19 i 20 marca odbyła się XXVII edycja Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze. W otwarciu Dni Frankofonii uczestniczył Benjamin Girodeau, attaché ds. współpracy językowej w Ambasadzie Francji. 
W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. cykl wykładów i prezentacji w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz trzy konkursy: na Logo Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych i dwie edycje Konkursu Wiedzy o Francji – dla szkół ponadpodstawowych i dla studentów naszej alma mater (szczegóły na fanpage’u Romaniści UZ). 
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego: Kino francuskie w polskim plakacie filmowym (I piętro Biblioteki UZ).


15 marca odbył się Turniej Debat Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest to cykliczne wydarzenie, które ma na celu edukację społeczną młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem ekoedukacji oraz edukacji obywatelskiej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: EKOSPOŁECZEŃSTWO.


14 marca w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Grzegorz Malec ("Filozoficzne Aspekty Genezy") wygłosił wykład: "Fakty i mity na temat Karola Darwina".


W dniach 11-15 marca na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyły się warsztaty, szkolenia, wydarzenia w ramach VII edycji ogólnopolskiej „Gry o karierę”! Spotkania ze specjalistami, pomogły studentom zdobyć niezbędne narzędzia i kompetencje, dzięki którym bezpieczniej i bardziej świadomie będą mogli wejść na rynek pracy. To była niepowtarzalna okazja, by poszerzyć wiedzę mającą swoje praktyczne odzwierciedlenie w rzeczywistości.


9 marca dr Monika Kaczmarczyk, Penitencjarne Koło Naukowe PRISON, Dom Samotnej Matki w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Twoja Rodzina podsumowali projekt pt.: NIE JESTEŚ SAMA. #niejestessama

Jego odbiorczyniami były kobiety - odważne, mądre, szukające swojej drogi. Projekt ten dotyczył dobrostanu, poczucia własnej wartości, wyposażenia uczestniczki w nowe kompetencje społeczne.
Cały projekt składał się z kilku modułów:
- warsztaty dobrostanu, które prowadziła Milena Drąg (FB: Operatywna Nauczycielka)
- sesja fotograficzna, której wynikiem był wernisażu, autorka zdjęć: dr Monika Kaczmarczyk
- warsztaty z arteterapii dla dzieci oraz ich matek: studenci Prison Penitencjarne Koło Naukowe UZ

Finał akcji odbył się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Zielonej Górze, gdzie można było podziwiać wystawę fotograficzną, pt.: NIE JESTEŚ SAMA. Następnie: WYSTAWA FOTOGRAFICZNA została przeniesiona do budynku A-16, gdzie jest dostępna przez miesiąc marzec.


7 marca w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, w ramach obchodów Dnia Statystyki Polskiej odbyło się seminarium pt. 25 lat województwa lubuskiego – wykorzystane szanse i potencjał rozwoju zorganizowane przez Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.


5 marca - „Smakowita pielęgnacja, czyli jak zdrowe odżywianie wpływa na Twój wygląd?” - wykład dr Justyny Koryckiej-Korwek z Katedry Żywienia Człowieka i Dietoterapii Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia UZ.


Writefull narzedzie służące do korekty tekstów naukowych pisanych w języku angielskim. Sugerowane przez oprogramowanie poprawki opierają się na rzeczywistym zastosowaniu danego słowa czy struktury gramatycznej, zależnym od kontekstu, a nie na ustalonym zestawie reguł gramatycznych. Writefull wykorzystuje modele językowe oparte na sztucznej inteligencji (AI) i nieustannie „uczy się” na podstawie tekstów milionów artykułów z naukowych czasopism. Writefull poprawia gramatykę, interpunkcję, ortografię i stylistykę, sugeruje poprawki w strukturze zdań w tekstach naukowych, sugeruje brakujące elementy cytowania i proponuje słownictwo charakterystyczne dla danej dyscypliny, co jest szczególnie ważne dla pomyślnej publikacji w międzynarodowych czasopism.
Oprogramowanie działa jako wtyczka do programu MS Word (wersje od 2016 r.). Wymaga zainstalowania wtyczki, dostępu do internetu i rejestracji przy użyciu adresu mailowego w domenie uczelni @*.uz.zgora.pl.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 24 lutego.


Brill Encyclopedia of Early Christianity skupia się na historii tekstów, autorów i idei wczesnochrześcijańskich. Jej treść ma za zadanie wypełnić lukę pomiędzy dziedzinami studiów nad Nowym Testamentem a patrystyką, obejmując cały okres wczesnego chrześcijaństwa aż do roku 600 n.e. Celem BEEC jest dokonanie krytycznego przeglądu metod stosowanych we wczesnych studiach chrześcijańskich oraz aktualizacja historiografii.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


Cold War Intelligence jest to zbiór ponad 2300 wcześniej tajnych dokumentów rządu USA, który po raz pierwszy udostępnia czytelnikom zapis sukcesów i porażek społeczności wywiadowczej USA w jej wysiłkach szpiegowskich w czasie zimnej wojny. Ten zbiór dokumentów obejmuje okres od zakończenia II wojny światowej w 1945 r. do upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. Zawiera także szereg wcześniej tajnych raportów historycznych i artykułów pisanych przez historyków wywiadu USA od zakończenia zimnej wojny.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


Biblioteka cyfrowa Brilla z I wojny światowej to baza zawierający ponad 700 wpisów do encyklopedii oraz 250 recenzowanych artykułów przedstawiających ponadnarodowe i globalne perspektywy historyczne na istotne tematy I wojny światowej. Zbiór ten obejmuje  wiedzę ekspertów z 15 krajów oraz zawiera 26 dodatkowych esejów na temat głównych stron walczących, społeczeństwa i kultury czasu wojny, wydarzeń dyplomatycznych i wojskowych.
Dostęp czasowy trwał od 22 stycznia do 20 lutego.


8 lutego w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyły się diecezjalne obchody XXXII Światowego Dnia Chorego. W trakcie obchodów odbyła się  prezentacja okolicznościowego orędzia papieża Franciszka połączona z debatą na temat troski o zdrowie psychiczne.


31 stycznia w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki prz ulicy Wiśniowa 10 odbyło się otwarcie wystawy Agaty Dworzak-Subocz pt.: „Synergie”. Wystawa będzie czynna do 29 marca.


25 stycznia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Artur Pastuszek (Uniwersytet Zielonogórski)
wygłosił wykład: "Twórczość zaangażowana. Praktyki artystyczne i ich społeczny, polityczny oraz estetyczny potencjał".


23 stycznia w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się otwarcie wystawy Piotra Szulkowskiego pt.: „Woda + Środowisko + Sport + Życie”. Wystawa będzie czynna do 29 lutego.


11 stycznia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab. Krzysztof Łapińskiego (Uniwersytet Warszawski) wygłosił wykład: "Daimonion, sylen, eros. Sokrates w filozofii i w kulturze".

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18