uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logo_integro.jpg

2025

24 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersyteckiej UZ odbyła się druga debata z cyklu „I am AI", pod tytułem „Czy AI może się bać? Czy emocje i uczucia są jej potrzebne?". Uczestnikami panelu byli: inż. Tomasz Łączkowski, dr Katarzyna Bartosiak oraz prof. Roman Sapeńko.


16 kwietnia w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się ogólnopolska konferencja logopedyczna pt: " Głos w sprawie głosu" z okazji Światowego dnia głosu.


11 kwietnia odbyło się seminarium „Normalizacja w XXI w. – stan obecny i perspektywy”. Prelegent był dr inż. Zygmunt Niechoda z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp czasowy do Bloomsbury Video Library - jest to to platforma streamingowa oferująca bogaty i stale rosnący zbiór materiałów wideo przeznaczonych dla studentów, nauczycieli i badaczy w dziedzinach sztuki, nauk humanistycznych i społecznych. Zawartość obejmuje nagrania występów, filmy fabularne, dokumentalne oraz instruktażowe. 
Dostęp czasowy trwał od 5 marca do 7 kwietnia.


7 kwietnia w auli Biblioteki UZ odbyła się lubuska konferencja o zdrowiu pt.: „Edukacja Zdrowotna w Szkole: Wyzwania. Rozwiązania. Perspektywy”. Celem wydarzenia było podniesienie kompetencji dyrektorów szkół i nauczycieli specjalistów w zakresie profilaktyki zdrowia, przekazanie informacji na temat wdrażania edukacji zdrowotnej w szkołach oraz wskazanie praktycznych rozwiązań wspierających zdrowie we wszystkich jego wymiarach.


W dniach 3-4 kwietnia w auli Biblioteki UZ odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: Contemporary Trends
in English-Language Studies 2.


Inspec with Full Text to zaawansowana baza danych, stworzona we współpracy z ekspertami z Institution of Engineering and Technology (IET), oferująca kompleksowy dostęp do światowej literatury naukowej i technicznej. Specjalizuje się w takich dziedzinach jak fizyka, elektrotechnika, elektronika, informatyka i wiele innych. Dzięki pełnotekstowej zawartości oraz precyzyjnemu indeksowaniu i klasyfikacji Inspec, narzędzie to stanowi niezastąpione wsparcie dla naukowców i badaczy na całym świecie. Obszary badań naukowych objęte przez Inspec with Full Text: fizyka, astronomia i astrofizyka, informatyka i automatyka, elektrotechnika i elektronika, technologie informacyjne, mechanika i inżynieria produkcyjna.
Dostęp czasowy trwał od 27 stycznia do 30 marca.


W dniu 29 marca w auli Biblioteki UZ odbyły się warsztaty dla rodziców pt. Wychowanie dzieci


Finisaż wystawy Iwy Pytiak, 25 marca.


W dniu 20 marca w Bibliotece UZ odbyła się pierwsza debata z cyklu pt.: „I am AI”.

Pierwsza debata – Wprowadzenie. Sztuczna Inteligencja – postęp czy zagrożenie? Bać się, czy nie?. W debacie wzieli udział:
inż. Tomasz Łączkowski, ekspert AI, dr hab. Sławomir Nikiel, prof. UZ, ekspert systemów informacyjnych, dr hab. Roman Sapeńko, prof. UZ, filozof (moderator).


W dniach 18 - 19 marca odbyła się XXVIII edycja Międzynarodowych Dni Frankofonii w Zielonej Górze.
W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. cykl wykładów i prezentacji w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej oraz trzy konkursy: konkurs plastyczny Moje francuskie podróże małe i duże dla uczniów klas 5–8 szkół podstawowych i dwie edycje Konkursu Wiedzy o Francji – dla szkół ponadpodstawowych i dla studentów naszej Uczelni (szczegóły na fanpage’u Romaniści UZ). Językami wykładowymi XXVIII edycji Międzynarodowych Dni Frankofonii na Uniwersytecie Zielonogórskim był język polski i francuski.


Finisaż wystawy Angeliki Kąpielskiej, 16 marca.


IV Wykład Mistrzowski “Czy leci z nami logopeda? Sztuczna inteligencja i rola rehabilitacji mowy i komunikacji komputer - mózg w neurologii”, wykład odbył się  12 marca w auli Biblioteki Uniwersyteckiej.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do bazy Screen Studies - jest to dynamiczna platforma cyfrowa, przenosząca użytkowników od scenariusza na ekran, oferująca szeroki zakres treści od Bloomsbury, Faber & Faber i British Film Institute. Zawiera m.in.: ponad 400 ebooków, kompletne scenariusze filmów oraz historię kina na osi czasu.
Dostęp czasowy trwał od 13 stycznia do 17 lutego.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do Drama Online - jest to baza, która zawiera obecnie ponad 3350 tekstów dramatycznych od ponad 1200 dramaturgów, ponad 400 sztuk audio, 365 godzin filmów i 450 książek naukowych od wiodących wydawców i firm teatralnych.
Dostęp czasowy trwał od 13 stycznia do 17 lutego.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do serwisu PressReader oferującego cyfrowe wersje gazet i czasopism zarówno polskich jak i zagranicznych.
Dostęp czasowy trwał od 13 stycznia do 13 lutego.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do kolekcji The Docuseek International - która jest zbiorem filmów dokumentalnych, obejmujących szerokie spektrum tematów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Dostęp czasowy trwał od 13 stycznia do 12 lutego.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do kolekcji Pragda na platformie Pragda STREAM - która jest zbiorem filmów dokumentalnych, obejmujących szerokie spektrum tematów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Dostęp czasowy trwał od 13 stycznia do 12 lutego.


31 stycznia w Bibliotece UZ odbyła się premiera pierwszego tomu cyklu wydawniczego MIA100 LUBUSKIE, realizowanego w Instytucie Architektury i Urbanistyki UZ. Założeniem cyklu jest prezentacja architektury miast lubuskich, każdorazowo w postaci stu wybranych obiektów – od najstarszych do współczesnych. Pierwszy tom, wydany pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego i przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcony jest architekturze Zielonej Góry.


Biblioteka UZ oferowała dostęp czasowy do bazy Bloomsbury Visual Arts, która specjalizuje się w publikacjach dotyczących sztuki wizualnej, designu i dziedzin pokrewnych.
Dostęp czasowy od 10 grudnia do 27 stycznia 2025 r.


14 stycznia odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Dobrowolską, autorką książki pt.: "Taki dobry chłopak" w auli Biblioteki UZ.


Biblioteka Uniwersytecka oferowała dostęp testowy do nowej bazy De Gruyter: Modern Construction Online. Jest to platforma skierowana do profesjonalistów i badaczy zajmujących się architekturą, budownictwem oraz inżynierią lądową. Oferuje szeroki dostęp do specjalistycznych materiałów dotyczących nowoczesnych metod, technologii i praktyk w budownictwie.
Zakres tematyczny bazy obejmuje: nowoczesne technologie budowlane, materiały budowlane i ich zastosowania, zrównoważone budownictwo (sustainable construction), projektowanie konstrukcji i inżynieria lądowa, renowacja budynków i infrastruktura.
Dostęp czasowy trwał od 9 grudnia do 8 stycznia 2025 r.


W środę 8.01.2025 w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się pierwszy Wykład Mistrzowski zorganizowany przez Ośrodek Doskolonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz Instytu Pedagogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład pod tytułem: "Niech Inni nie będą Obcy, czyli o Tożsamości Tułacza" wygłosiła prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz. 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18