uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logo_integro.jpg

Programy otwartego publikowania

Komunikat WBN z 17 marca 2025 r. o przygotowaniach licencji i programów publikowania w 2025 r.

Uprzejmie informujemy, że dofinansowanie zakupu licencji WBN na 2025 r. w zakresie zaplanowanym w grudniu 2024 r. zostanie nam przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego najprawdopodobniej w 1. połowie kwietnia 2025 r., a następnie zostaną zawarte nowe umowy licencyjne z wydawcami oraz (w miarę możliwości do końca kwietnia 2025 r.) uruchomione programy publikowania otwartego Elsevier, Springer, Science Advances, LWW, OUP i Taylor&Francis. W ramach programów LWW i OUP będzie możliwa tzw. retroaktywacja artykułów opublikowanych w modelu subskrypcyjnym w okresie od początku roku do momentu uruchomienia programu. Retroaktywacja nie jest możliwa w pozostałych programach ze względu na bardzo ograniczoną pulę artykułów lub zasady wydawcy. Przypominamy, że na razie działają tylko programy publikowania ACS i IOP w ramach wieloletnich licencji konsorcyjnych i w oparciu o finansowanie zabezpieczone ze składek instytucji oraz publikowanie IEEE w ramach indywidualnych depozytów zakupionych wcześniej przez niektóre instytucje. Szczegółowe zasady poszczególnych programów są podane w informatorze Publikowanie otwarte.

___________________________________________________________________________________

Autorzy publikacji afiliowani przy Uniwersytecie  Zielonogórskim mają możliwość bezpłatnego publikowania swoich artykułów w modelu Open Access w czasopismach hybrydowych w ramach programów publikowania otwartego wybranych licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki, a także umów zawartych pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a wybranymi wydawcami.

Programy publikowania otwartego działają dzięki finansowemu wsparciu MNiSW. Koszt wydania lub dofinansowania artykułów w wybranych czasopismach  poszczególnych wydawców (Article Processing Charge, APC) przewidziany jest z krajowej opłaty licencyjnej opłacanej przez MNiSW. W zależności od projektu jest to finansowanie całościowe lub finansowanie z określoną zniżkę  dla wybranych artykułów.  Każdy z programów ma wydzieloną listę czasopism (hybrydowych  lub gold open access) objętych finansowaniem.

 Oferta skierowana  jest do naukowców z instytucji, które są członkami konsorcjów.

W 2025 r. kontynuowane są programy publikowania otwartego licencji Wirtualnej Biblioteki Nauki, w których uczestniczy Uniwersytet Zielonogórski. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które dotyczą programów poszczególnych wydawców.

Wznowienie programu planowane jest pod koniec kwietnia 2025 r. po otrzymaniu finansowania MNiSW oraz po podpisaniu nowej umowy na licencję Elsevier.

Czasopisma hybrydowe objęte programem w 2025 r. (przy problemach z otworzeniem należy zapisać plik na dysku)

Szczegółowe zasady programu na stronie WBN

Wznowienie programu Springer planowane jest pod koniec kwietnia 2025 r. po otrzymaniu finansowania MNiSW oraz po podpisaniu nowej umowy z wydawcą.

Czasopisma Springer objęte programem – katalog 2025

 Szczegółowe zasady programu na stronie WBN

Wznowienie programu spodziewane jest pod koniec kwietnia 2025 r. po otrzymaniu finansowania MNiSW oraz po podpisaniu nowej umowy na licencję krajową Science.

 Szczegółowe zasady programu na stronie WBN

Program jest kontynuowany w sposób ciągły i bez ograniczeń  liczby artykułów.

 Szczegółowe zasady programu na stronie WBN

Program działa od 1 stycznia 2025 r. z pulą 437 artykułów na 2025 r.

Wszystkie tytuły z listy czasopism dostępnych w roku 2025 objęte są programem publikowania otwartego.

Szczegółowe zasady programu na stronie WBN

Program publikowania otwartego wydawnictwa Oxford University Press zostanie uruchomiony pod koniec kwietnia po podpisaniu nowej umowy z nieograniczoną pulą artykułów. Artykuły opublikowane w okresie zawieszenia programu będą mogły zostać zamienione na model otwarty (retroaktywacja).

Programem objęte jest 361 czasopism hybrydowych z listy przygotowanej przez wydawcę (uwaga: programem objęte są tylko czasopisma hybrydowe, które mają dopisek “yes” w kolumnie D na liście). Program OUP nie obejmuje czasopism w pełni otwartych (fully OA titles).

Szczegółowe zasady programu stronie WBN

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką firmy EBSCO:  AAbramowska@ebsco.com.

  • Program publikowania otwartego Cambridge University Press (CUP)  

W związku z zawieszeniem w 2023 r. programu publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej CUP realizowanego przez WBN, Uniwersytet Zielonogórski podpisał umowę indywidualną na dostęp do kolekcji czasopism elektronicznych Cambridge University Press  z opcją publikowania w OA. 

Na podstawie tej umowy autorzy korespondencyjni afiliowani przy UZ mają możliwość bezpłatnego i nieograniczonego publikowania w modelu Open Access artykułów we wszystkich czasopismach hybrydowych oraz GOLD OA wydawnictwa CUP, które są zawarte w prenumerowanej kolekcji. 

Lista tytułów: https://www.cambridge.org/core/publications/journals

Program obejmuje następujące typy artykułów: research articles, rapid communications, review articles, brief reports, case reports. Artykuł powinien przejść pozytywnie proces recenzji i zostać zaakceptowany do publikacji. Wydawnictwo. CUP oferuje możliwość publikowania na licencjach Creative Commons, licencją rekomendowaną jest Creative Commons Attribution License (CC BY), zgodnie z zaleceniami Planu S.

W przypadku publikowania otwartego – wybór przez autora czasopisma zgodnego z kolekcją full prenumerowaną przez Uczelnię (wybierz kraj i nazwę instytucji na stronie: CUP_OA)

Autorzy zainteresowani udziałem w programie powinni przy wysyłaniu artykułu do recenzji wskazać afiliację UZ. Po recenzji i zaakceptowaniu artykułu przez zespół redakcyjny czasopisma, autor otrzyma wiadomość e-mail wraz z linkiem do strony danego czasopisma, na której znajdują się formularze niezbędne do przygotowania umowy licencyjnej. Należy wybrać jeden z dwu formularzy w sekcji „Open Access Articles” oraz wskazać wersję licencji Creative Commons. Wybór formularza zależy od tego, czy właścicielem praw autorskich danej publikacji jest autor/autorzy publikacji, czy też jego/ich pracodawcy. Po wypełnieniu i złożeniu formularza przez autora, artykuł jest kierowany do zatwierdzenia publikacji w ramach programu przez koordynatora, a po zakończeniu procesu autor otrzyma wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że artykuł zostanie opublikowany w otwartym dostępie.

Zob. Też:  instrukcja programu publikowania otwartego CUP -  Step-by-step guide to publishing Open Access in Cambridge Journals  

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z koordynatorką firmy EBSCO:  AAbramowska@ebsco.com.

MDPI (ang. Multidisciplinary Digital Publishing Institute) to szwajcarska baza recenzowanych czasopism o otwartym dostępie, w której można publikować artykuły odpłatnie lub nieodpłatnie w zależności od rodzaju wybranego czasopisma. Artykuły prezentowane w bazie są recenzowane przez zespół specjalistów. Przystąpienie do projektu umożliwia pracownikom skorzystanie ze zniżki.

Źródła:

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18