uz-logo-pion-2.png

                     Biblioteka Uniwersytecka

logo_integro.jpg

Aktualności

Biblioteka. Lubię tu być

05.05.2025 Biblioteka UZ

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2025 r.

Ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna, dwudziesta druga edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod hasłem: 

„Biblioteka. Lubię tu być” 

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale też miejsce spotkań, rozmów, działań oraz wydarzeń, przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.  Miejsce, w którym poza nauką można ciekawie i kreatywnie spędzać czas. Tu zebrana jest wiedza o wszystkim, wystarczy wejść, sięgnąć po książkę i być wszędzie… może być ciekawie.

 Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy! 

  • Dzień Bibliotekarza
    Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od lat jest także początkiem Tygodnia Bibliotek. W kalendarzu świąt jest to wyróżnienie grupy zawodowej oraz podkreślenie jej roli wobec społeczeństwa.

    Spotkanie pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej z udziałem prof. Mariusza Naczka, Prorektora ds. Rozwoju i Finansów

 

8 maja

  • „Biblioteka. Lubię tu być!”. Warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych

    • Puśćmy wodze wyobraźni i stwórzmy fascynującą opowieść.
    • Poznajmy sekrety i tajemnice miejsca.
    • Załóżmy galerię sztuki obrazkowej pod chmurką.
    • Pokażmy, jak można poznawać i uczyć się przez zabawę.

         Sala 2.12, II piętro, godz. 12.00–13.00

  • Zaprojektuj własną wizytówkę starodawną czcionką. Warsztaty drukarskie dla dzieci

    Zapraszamy do bibliotecznej pracowni drukarskiej. Drukowanie własnych imion gotyckimi stemplami drukarskimi to świetna okazja, aby poznać tajniki dawnej techniki i dobrze się bawić. Zapraszamy!


    Pracownia Zbiorów Specjalnych, IV piętro, godz. 12.00 –13.00
  • „Współczytanie i współbycie. Zamień telefon na książkę”

    Na pewno znacie ten obrazek: grupa ludzi siedzących obok siebie, obcych lub znajomych z telefonami w rękach, pochylonych nad świecącym prostokątem. Razem, ale osobno, każdy w swoim wirtualnym świecie, ale w jednej przestrzeni. A gdyby tak zamienić telefon na książkę? I tak razem siedzieć i czytać? Czytanie jest osobistym aktem, osobnym, jednak niekoniecznie musi być samotnym.

    Idea jest prosta: przychodzisz do Mediateki z własną książką albo wybierasz coś z półki. Siadasz
    i czytasz. Nie, nie uczysz się. Czytasz, odpoczywasz, ładujesz baterie. Karmisz głowę słowami. Jesteś
    z innymi, ale nie musisz wchodzić z nikim w interakcje. Chyba, że chcesz, bo będzie i na to przeznaczona chwilka. Zróbmy eksperyment...jakby to było. Zapraszamy!

    Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godz. 15.00–17.00

9 maja

  • „Twój pierwszy krok do sukcesu!". Podstawy z informacji patentowej

    Informacja patentowa to bogate źródło wiedzy technicznej i prawnej, a także biznesowej, stanowi więc dużą wartość nie tylko dla wynalazców.
    Podczas szkolenia wyjaśnimy, czym jest własność przemysłowa, czym są patenty, co może być objęte ochroną patentową, czego można się dowiedzieć z opisu patentowego, jak korzystać z ogólnodostępnych baz patentowych na podstawie wybranych przykładów. Wydarzenie skierowane do osób początkujących. Spotkanie prowadzą Katarzyna Turonek-Ostrowska i Agata Kołacz z Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej.

    Sala 3.08, III piętro, godz. 11.00–12.00
  • „Współczynnik humanistyczny”. Wernisaż wystawy Anny Juchnowicz, kuratorzy: Andrzej Bobrowski, Janina Wallis

    Credo: Moja twórczość krąży wokół książki artystycznej, która jako dziedzina sztuki jest na tyle enigmatyczna, że nadal wydaje się nie do końca zdefiniowana. W obiektach, które nie przypominają tradycyjnego kodeksu czy zwoju, nawiązuję tylko do niektórych cech tradycyjnej książki: jak biegnąca w rozmaitych kierunkach narracja, materiały z jakich się ją tworzy – papier, nici, tkaniny, ale także pergamin, rzemienie i skóry. Książka to dla mnie przede wszystkim przedmiot ruchomy i przemijający, to znaczy, że jej cykl życia kiedyś ma swój koniec. W „zwykłych” książkach często podkreślam i notuję na marginesach, w moich – dodaję autografy i odręczne ilustracje. Wraz z rozwojem technologii drukarskich i cyfrowych proces tworzenia książki dynamicznie się zmienia, jednak nadal są one obecne z nami w fizycznym świecie, będąc jednocześnie dziełami sztuki i przedmiotami codziennego użytku.


    Anna Juchnowicz, korzysta z książki artystycznej jako sposobu na połączenie sztuki opowiadania i sztuk wizualnych. Jej obszar zainteresowań to zarówno tradycyjne, ręcznie wykonane obiekty książkowe, jak i konceptualne, takie jak performance, instalacja. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczy sztuki książki, narracji wizualnej, projektowania i rysunku. Jej inne zainteresowania to: permakultura, sztuka ziemi, intymistyka, teatr, etnologia, wielowymiarowe kontinuum czasoprzestrzeni. U ludzi najbardziej ceni ich wewnętrzne sprzeczności, a u zwierząt – umiejętność abstrakcyjnego myślenia.

    Zob. https://biblioarty.wordpress.com

    Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego im. Jana Berdyszaka, al. Wojska Polskiego 71, godz. 13.00
  • "Posiadanie sensu i znaczenia - o początkach i końcach pracy nad książką". Spotkanie z Anną Juchnowicz
    Sala konferencyjna biblioteki, parter, godz. 13.30


12 maja
 

  • „Majówka medialna”. Konferencja studencko-doktorancka

    Tegoroczna „Majówka Medialna” to czwarte już spotkanie naukowe studentów i doktorantów. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania dorobku naukowego studentów dziennikarstwa i komunikacji medialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego – ich badań dotyczących nowych mediów oraz indywidualnych pasji badawczych. Konferencja będzie również okazją do przedstawienia nowego kierunku studiów – dziennikarstwa i nowych mediów. Nie przegap spotkania i zobacz, czym zajmują się nasi dziennikarze. 
    Program
    Sala konferencyjna biblioteki, parter, godz. 10.00–13.30
  • Lubię tu być”. Warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych
    • Puśćmy wodze wyobraźni i stwórzmy fascynującą opowieść.
    • Poznajmy sekrety i tajemnice miejsca.
    • Załóżmy galerię sztuki obrazkowej pod chmurką.
    • Pokażmy, jak można poznawać i uczyć się przez zabawę.

            Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godz. 11.00–12.00; 13.00–14.00

  • Wszędzie dobrze, ale w bibliotece najlepiej, czyli bibliotekarka na Erasmusie w Berlinie”

    Co można odkryć w Bibliotece Uniwersytetu Humboldtów i czym można się zachwycić? O wrażeniach opowie nasza koleżanka Natalia Haczek.


    Sala 2.12, II piętro, godz. 12.30 
  • Z serii „Strefa literatury”
    „Wiersze i fotografia liryczna”, spotkanie z Anną Naplochą prowadzi Donata Wolska

    Anna Naplocha - absolwentka filologii polskiej i literaturoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim, dr nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa. Pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2017 roku. Interesuje się historią lokalną, nauczaniem języka polskiego za granicą, kulturą iberoamerykańską, zoopsychologią, przyrodą - w szczególności zoologią ssaków drapieżnych.  Czasami zdarza się jej być poetką, w mniejszym stopniu prozatorką. Została laureatką kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Swoje utwory publikowała również na łamach „Pro Libris” czy „Filologii Polskiej”. Jurorka lokalnych konkursów poetyckich, a także autorka recenzji literackich.

    W wolnej chwili zajmuje się hobbystycznie fotografią przyrodniczą oraz fotografią zwierząt domowych. Lubi podróżować, w tym odwiedzać nie tylko dalekie kraje, ale i małe okoliczne miejscowości z zabytkowymi kościołami i pałacami.


    Sala 2.12, II piętro, godz. 13.30                            

13 maja 

  • Jak "zmierzyć" pozycję naukowca i uniwersytetu w świecie nauki? O bazach bibliometrycznych Web of Science i SCOPUS oraz narzędziach analitycznych InCites i SciVal

    Prezentacja dostępnych w Bibliotece UZ baz i narzędzi pozwalających na tworzenie zaawansowanych analiz bibliometrycznych. Zapraszamy naukowców, doktorantów i bibliotekarzy. Spotkanie prowadzi Beata Mirkiewicz z Działu Informacji Naukowej.


    Sala 2.12, II piętro, godz. 10.00–11.00 
  • Zgraj się z nami”. Koło Naukowe studentów kierunku literatury popularnej i kreacji świata gier HopBit

    HopBit działa na Wydziale Humanistycznym. Zrzesza studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Opiekunami są dr Kamil Kleszczyński, mgr Waldemar Gruszczyński, mgr Rafał Bartos, przewodniczącą jest Katarzyna Olek.

    „Działalność Koła dotyczy szeroko rozumianej kultury popularnej, w szczególności literatury oraz gier cyfrowych i analogowych. Nazwa nawiązuje do „Hobbita” J.R.R. Tolkiena, „Hop” przywołuje na myśl swobodę i zabawę, a „Bit” kojarzy się z cyfrowymi grami retro. I chociaż Koło nie ma dużego stażu, to ma bardzo ambitne i sprecyzowane plany działania.”

    Zapraszamy do stoiska z prezentacją gier planszowych oraz gry „Ascension” stworzonej przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.


    Przestrzeń I piętra, godz. 9.00-15.00 

    Członkowie Koła zapraszają na cykl spotkań i przegląd tematów:
  • „Od folkloru do fantazji. Transformacja pierwotnych form i funkcji koboldów w grach cyfrowych” Artur Ujejski
  • „Nowe krzyki w horrorach” - Weronika Łazaj, Weronika Kasowska
  • „Charakter design, czyli jak ciekawie zinkorporować historię postaci z jej wizualną reprezentacją” Iwo Łukaszewicz

    Sala 3.08, III piętro, godz. 9.00–12.00
  • Bogdan Trocha „Speculative fiction wobec enigmy milczenia kosmosu”

    Prof. dr hab. Bogdan Trocha, autor siedmiu książek oraz ponad stu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, redaktor czternastu monografii wydawanych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii.


    Wykłada mity i religie świata, eposy świata, polską współczesną prozę fantastyczną, współczesną fantastykę spekulatywną oraz historię literatury i kultury popularnej. Prowadzi seminaria (licencjackie, magisterskie i doktorskie).  Gościnnie prowadzi także wykłady z metafizyki, filozofii Boga i antropologii filozoficznej.

    Sala konferencyjna, parter, godz. 12.30–13.30
  • „Współczytanie i współbycie. Zamień telefon na książkę”

    Na pewno znacie ten obrazek: grupa ludzi siedzących obok siebie, obcych lub znajomych z telefonami w rękach, pochylonych nad świecącym prostokątem. Razem, ale osobno, każdy w swoim wirtualnym świecie, ale w jednej przestrzeni. A gdyby tak zamienić telefon na książkę? I tak razem siedzieć i czytać? Czytanie jest osobistym aktem, osobnym, jednak niekoniecznie musi być samotnym.

    Idea jest prosta: przychodzisz do Mediateki z własną książką albo wybierasz coś z półki. Siadasz
    i czytasz. Nie, nie uczysz się. Czytasz, odpoczywasz, ładujesz baterie. Karmisz głowę słowami. Jesteś
    z innymi, ale nie musisz wchodzić z nikim w interakcje. Chyba, że chcesz, bo będzie i na to przeznaczona chwilka. Zróbmy eksperyment...jakby to było. Zapraszamy!

    Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godz. 14.00–16.00                            

14 maja 

  • Z serii „Strefa literatury” 
    „Magiczny pokój”, sztuka Janisa Chrisulisa w polskim tłumaczeniu Donaty Wolskiej, czytają bibliotekarze


    Janis Chrisulis – urodzony w 1955 roku, grecki poeta, autor sztuk teatralnych i radiowych, z wykształcenia prawnik i teatrolog, laureat licznych nagród, m.in. nagrody Karolousa Kouna. Jego sztuki „Twoje imię” (1981), „Ofiarowanie” (1981), „Dojrzewanie mężczyzny” (1984) wystawił Teatr Narodowy w Atenach. Prapremiera „Magicznego pokoju” odbyła się w 1987 roku w Pireusie.


    Donata Wolska - kustosz w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego; autorka drobnych utworów literackich i tłumaczeń poezji greckiej; w przeszłości działaczka w Towarzystwie Przyjaźni Polsko -Greckiej.

    Sala.2.12, II piętro, godz. 12.30
  • „Współczytanie i współbycie. Zamień telefon na książkę”

    Na pewno znacie ten obrazek: grupa ludzi siedzących obok siebie, obcych lub znajomych z telefonami w rękach, pochylonych nad świecącym prostokątem. Razem, ale osobno, każdy w swoim wirtualnym świecie, ale w jednej przestrzeni. A gdyby tak zamienić telefon na książkę? I tak razem siedzieć i czytać? Czytanie jest osobistym aktem, osobnym, jednak niekoniecznie musi być samotnym.

    Idea jest prosta: przychodzisz do Mediateki z własną książką, albo wybierasz coś z półki. Siadasz
    i czytasz. Nie, nie uczysz się. Czytasz, odpoczywasz, ładujesz baterie. Karmisz głowę słowami. Jesteś
    z innymi, ale nie musisz wchodzić z nikim w interakcje. Chyba, że chcesz, bo będzie i na to przeznaczona chwilka. Zróbmy eksperyment...jakby to było. Zapraszamy!

    Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godz. 15.00 – 17.00                    

15 maja  

  • „Archiwum: miejsce pamięci – pamięć miejsca”. Druga ogólnopolska konferencja naukowa
    z cyklu Region w dialogu. Zintegrowane badania nad Ziemią Lubuską.

    Wydarzenie dotyczy pamięci miasta i związanego z nią dziedzictwa kulturowego regionu. W gronie naukowców, pracowników archiwów, ludzi oświaty i kultury organizatorzy planują przyjrzeć się zarówno spuściźnie zdeponowanej w lubuskich archiwach, jak i spuściźnie rozproszonej, przechowywanej w prywatnych zasobach; nie tylko tej przedwojennej, ale też wytworzonej na Ziemi Lubuskiej po roku 1945 – archiwa są traktowane bowiem jako skarbnica pamięci o całej przeszłości regionu. Głównym celem konferencji będzie odpowiedź na pytanie o to, jak dbać o regionalne dziedzictwo, jak je badać i zabezpieczać czerpiąc z doświadczeń współczesnej archiwologii i najnowszej myśli badawczej. Współorganizatorami spotkania są: Lubuskie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

    Więcej pod linkiem https://uz.zgora.pl/kalendarz/archiwum--miejsce-pamieci---pamiec-miejsca-608.html 

    14.05.2025 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze,

    15.05.2025 Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, sala konferencyjna, parter, godz. 9.55–17.30 
  • Z serii „Strefa literatury

    „Urywki” - spotkanie z Natalią Haczek. Rozmowę o najnowszym tomiku poetyckim „Urywki„ prowadzi Anna Naplocha

     „Urywki to poezja, urywki to fotografia, urywki mówią o tym, że nie wiem skąd ja się w ogóle wzięłam” – Natalia Haczek „Haczkowersy”.


    Natalia Haczek – poetka, bibliotekarka, anglistka. Autorka trzech tomików: Głód (TMZG WINNICA 2021), Przepływ (GRAF MEDIA 2024), Urywki (GRAF MEDIA 2025). W swojej poezji mówi o sprawach bardziej lub mniej poważnych, jednak często z dystansem i poczuciem humoru. Na Facebooku prowadzi stronę „Haczkowersy”, gdzie publikuje swoje utwory oraz zdjęcia. Pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, na którym ukończyła filologię angielską.

    Sala 2.12, II piętro, godz. 11.30 
  • Z serii „Strefa literatury”

    Skoczek” - spotkanie z Marcinem Mielcarkiem, laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii proza w 2024 roku – spotkanie prowadzi Anna Naplocha

    Skoczek to bezkompromisowa autopsja miejskich warstw społecznych dokonywana przez jednostkę, która nie godzi się na bycie kolejnym trybikiem w systemowej maszynie. Powieść posklejana z obrazów szarej rzeczywistości, od samego początku wzbudzająca w czytelniku wielką paletę emocji. To słodko-gorzkie perypetie młodego człowieka z góry skazanego na porażkę, naiwnie podejmującego rękawice.”

    Marcin Waldemar Mielcarek – pisarz, poeta i twórca internetowy, od niedawna bibliotekarz. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zadebiutował w 2020 roku opowiadaniem w czasopiśmie „Twórczość”. Regularnie publikuje w m.in. w pismach „Akant”, „Suburbia”, „eleWator”, „Pro Libris”, „Fabularia”, „Śląsk”, a także na wielu portalach internetowych. Autor powieści „Skoczek”, za którą uhonorowany został Lubuskim Wawrzynem Literackim w kategorii proza za rok 2024. Ponadto autor powieści „Sztuka latania” oraz trzech zbiorów opowiadań – „Wszystkie nasze Boginie-Matki”, „Parada myśli nocnych” oraz „Nad górą wisi zielone słońce”. Laureat konkursów literackich. Stypendysta miasta Zielona Góra w dziedzinie literatury na rok 2023 i 2024.

    Sala 2.12, II piętro, godz. 13.00 

16 maja Noc Muzeów 

  • „Piękne książki, piękne papiery. Marbling, czyli sztuka malowania na wodzie”

    Fascynuje Cię proces tworzenia kunsztownych papierów? Zapraszamy na warsztaty wytwarzania papierów marmurkowych ozdabiających dawne książki.


    Pracownia Zbiorów Specjalnych, IV piętro, godz. 16.00–19.00 
  • „Piękna książka”

    Piękna książka to, niestety pobieżna, lecz intrygująca podróż przez Zbiory Specjalne Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem bohaterem wystawy jest europejska szuka edytorska XIX i początku XX wieku. Księgarze, wydawcy i artyści uczynili wówczas książkę przyciągającym uwagę, fenomenalnym produktem, zaspakajającym duchowe i estetyczne wymagania społeczne. Człowiek religijny, miłośnik prozy, poezji, historii, przyrody czy geografii mógł zakupić księgi, mapy, kompendia i albumy ilustrujące przeszłość i teraźniejszość ludzkości. Przedkładano odbiorcy produkt o wysokich walorach estetycznych i intelektualnych. Te trendy odzwierciedla nasza wystawa. Biblię w wersji Hieronima wydano w niedoścignionej szacie graficznej. Pieśń o Nibelungach znalazła niezwykły wyraz w tłoczonej, barwnej obwolucie z wizerunkiem rycerza, nawiązującej do rycin Leonarda da Vinci. Poezje Goethego i Heinego wydawano w złoconych, barwnych lub monochromatycznych oprawach. Niezwykłym powodzeniem w XIX w. cieszyły się publikacje propagujące wszelkie formy sztuki wizualnej. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie były m.in. wielotomowe wydania „Moderne Kunst” i „Meisterwerke” drzeworytu. Dla polskiego czytelnika, pamiętającego dzieje rodzime, rarytasem był Matejkowski „Poczet królów polskich”. Biblioteka UZ dysonuje wiedeńskim wydaniem pocztu, oprawionego przez Roberta Jahodę, luminarza polskiego edytorstwa. Wystawa jest skromnym świadectwem ilustrującym kolekcję Działu Zbiorów Specjalnych UZ.


    Przestrzeń III piętra, godz. 8.00–19.00 

Nie przegap! 

  • Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego im. Jana Berdyszaka

    Współczynnik humanistyczny– Anna Juchnowicz. Kuratorzy wystawy: Andrzej Bobrowski, Janina Wallis

    Credo: Moja twórczość krąży wokół książki artystycznej, która jako dziedzina sztuki jest na tyle enigmatyczna, że nadal wydaje się nie do końca zdefiniowana. W obiektach, które nie przypominają tradycyjnego kodeksu czy zwoju, nawiązuję tylko do niektórych cech tradycyjnej książki: jak biegnąca w rozmaitych kierunkach narracja, materiały z jakich się ją tworzy – papier, nici, tkaniny, ale także pergamin, rzemienie i skóry. Książka to dla mnie przede wszystkim przedmiot ruchomy i przemijający, to znaczy, że jej cykl życia kiedyś ma swój koniec. W „zwykłych” książkach często podkreślam i notuję na marginesach, w moich – dodaję autografy i odręczne ilustracje. Wraz z rozwojem technologii drukarskich i cyfrowych proces tworzenia książki dynamicznie się zmienia, jednak nadal są one obecne z nami w fizycznym świecie, będąc jednocześnie dziełami sztuki i przedmiotami codziennego użytku.


    Anna Juchnowicz korzysta z książki artystycznej jako sposobu na połączenie sztuki opowiadania i sztuk wizualnych. Jej obszar zainteresowań to zarówno tradycyjne, ręcznie wykonane obiekty książkowe, jak i konceptualne, takie jak performance, instalacja. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczy sztuki książki, narracji wizualnej, projektowania i rysunku. Jej inne zainteresowania to: permakultura, sztuka ziemi, intymistyka, teatr, etnologia, wielowymiarowe kontinuum czasoprzestrzeni. U ludzi najbardziej ceni ich wewnętrzne sprzeczności, a u zwierząt – umiejętność abstrakcyjnego myślenia.

    Zob. https://biblioarty.wordpress.com


    Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71, godz. 8.00–19.00, w soboty od 9.00–17.00 
  • Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki

    „Nadporządek” – Maryna Mazur. Kuratorzy wystawy: Andrzej Bobrowski i Janina Wallis

    Credo: Wystawa odnosi się do procesu odbierania funkcji, sensu i znaczenia systemom oraz strukturom, które miały organizować naszą codzienność. Każda z prezentowanych prac wpisuje się w ten proces na swój sposób – podważa lub całkowicie neutralizuje pierwotne przeznaczenie przedstawionych obiektów. Eksplorując mechanizmy biurokratyczne, edukacyjne i estetyczne, prace pokazują, jak narzucone formy tracą swoje znaczenie, uwalniają się od funkcji lub stają się narzędziami kontroli. Rzucają wyzwanie ugruntowanym sposobom myślenia o porządku i funkcjonalności. Jednocześnie niektóre mogą świadczyć o próbie organizowania rzeczywistości, inne ujawniają absurdy wynikające z nadmiernej systematyzacji, wykorzystując jej paradoksy, napięcia i momenty załamania. Wystawa nie dostarcza jednak jednoznacznych odpowiedzi, lecz otwiera pole do refleksji nad tym, jak bardzo nasze życie kształtują narzucone struktury – i co się dzieje, gdy przestają one obowiązywać.


    Maryna Mazur - absolwentka Instytutu Sztuk Wizualnych UZ oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dyplom w Pracowni Druku Wklęsłego pod kierunkiem prof. Piotra Szurka). Doktorat obroniła w 2018 r. na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Adiunktka w Pracowni Grafiki – Wklęsłodruk i Wypukłodruk w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ III oraz Pracowni Grafiki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Japonii, Austrii, Bułgarii, Chinach, Rumunii, Grecji, Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się m. in. grafiką, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty. Interesują ją wciąż na nowo definiowane relacje pomiędzy sferą publiczną i prywatną, a szczególnie ich trudno uchwytne „pomiędzy”, czyli zależne zwykle od indywidualnego postrzegania i odczuć granice. W swoich pracach odnosi się do tych pojęć, biorąc pod uwagę różne, często nieoczywiste konteksty.

    Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki, ul. Wiśniowa 10, godz. 8.00–15.00 
  • Galeria aj–aj

    "Monkey Wrench" – Wren Płuciennik. Opieka kuratorska: Maryna Mazur, Piotr Szurek

    Wystawa pt. „Monkey Wrench to pierwsza indywidualna prezentacja dorobku artystycznego autora. Składa się zarówno z jego wczesnych linorytów, tworzonych od 2022 roku, jak i z późniejszych prac. Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do tematyki dzieł. Każda praca porusza wątek biologiczności oraz człowieczeństwa, łącząc w sobie symbolikę „małpy” i „narzędzia”. Artysta ukazuje nieoczywiste powiązania między zwierzęcą naturą – tym, co dzikie i naturalne – a kulturą ludzką, czyli tym, co świadomie ukształtowane i stworzone. Prezentowane prace tworzą wizję świata jako hybrydy, będącej efektem współistnienia tych dwóch, pozornie sprzecznych, a jednak wzajemnie dopełniających się wymiarów.

    Mikołaj Wren Płuciennik jest studentem drugiego roku studiów magisterskich Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Licencjat z Grafiki zdobył w tej samej uczelni, a jego dyplom „Z krwi, z ucisku…” obejmował cztery ilustrowane tomiki artystów międzywojennych. Aktywny w kołach naukowych, przewodniczy Kołu Naukowemu Pikseloza. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Zielonej Górze, Poznaniu i Cieszynie. Poza prezentowaną na wystawie grafiką artystyczną interesuje się również grafiką projektową, ilustracją, plakatem, malarstwem i animacją.


    Facebook: Wren.inart Instagram:@wren.inart 

Galeria aj-aj, Instytut Sztuki, ul. Wiśniowa 10, godz. 9.00–18.00 

  • "Wieczne idee: dziedzictwo kulturowe Europy w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego"

    Zapraszamy na dwie wystawy ze zbiorów specjalnych biblioteki, które przedstawiają historyczne korzenie i współczesne więzi wspólnego dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy.


    Prezentacja zabytkowych manuskryptów, starodruków, danych map i dzieł graficznych ze zbiorów biblioteki zwraca uwagę na trwałość europejskiego dziedzictwa, które łączy nas zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości, podkreślając jedność kulturową w ramach Unii Europejskiej. Pokazujemy dzieła luminarzy kultury europejskiej: filozofów, historyków, teologów i pisarzy tworzących od XVI do XIX wieku, m.in. Erazma z Rotterdamu, Filipa Melanchtona, Jana Kalwina, Marcina Lutra i wielu innych. Polecamy też dzieła wybitnych twórców starożytności, którzy stworzyli podwaliny renesansowego humanizmu Europy: Arystotelesa, Plutarcha, Cycerona oraz greckich i rzymskich poetów.

    Zachęcamy do zwiedzenia wystawy, to doskonała okazja do poznania najcenniejszych, zabytkowych zbiorów biblioteki, które zawierają dorobek minionych pokoleń.

    Wystawa w Czytelni Zbiorów Specjalnych, IV piętro, godz. 8.00-15.00
    Wystawa posterowa w przestrzeni I piętra, godz. 8.00-19.00 
  • „Piękna książka”

    Piękna książka to, niestety pobieżna, lecz intrygująca podróż przez Zbiory Specjalne Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem bohaterem wystawy jest europejska szuka edytorska XIX-pocz. XX wieku. Księgarze, wydawcy i artyści uczynili wówczas książkę przyciągającym uwagę, fenomenalnym produktem, zaspakajającym duchowe i estetyczne wymagania społeczne. Człowiek religijny, miłośnik prozy, poezji, historii, przyrody czy geografii mógł zakupić księgi, mapy, kompendia i albumy ilustrujące przeszłość i teraźniejszość ludzkości. Przedkładano odbiorcy produkt o wysokich walorach estetycznych i intelektualnych. Te trendy odzwierciedla nasza wystawa. Biblię w wersji Hieronima wydano w niedoścignionej szacie graficznej. Pieśń o Nibelungach znalazła niezwykły wyraz w tłoczonej, barwnej obwolucie z wizerunkiem rycerza, nawiązującej do rycin Leonarda da Vinci. Poezje Goethego i Heinego wydawano w złoconych, barwnych lub monochromatycznych oprawach. Niezwykłym powodzeniem w XIX w. cieszyły się publikacje propagujące wszelkie formy sztuki wizualnej. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie były m.in. wielotomowe wydania „Moderne Kunst” i „Meisterwerke” drzeworytu. Dla polskiego czytelnika, pamiętającego dzieje rodzime, rarytasem był Matejkowski „Poczet królów polskich”. Biblioteka UZ dysonuje wiedeńskim wydaniem pocztu, oprawionego przez Roberta Jahodę, luminarza polskiego edytorstwa. Wystawa jest skromnym świadectwem ilustrującym kolekcję Działu Zbiorów Specjalnych UZ.


    Przestrzeń III piętra, godz. 8.00–19.00 
  • "Szyjemy Sztukę"Koło Naukowe SzSz zaprasza

    „… w centrum naszych zainteresowań znajdują się tekstylia, barwierstwo i praca twórcza z tkaninami. Poszukujemy egzotycznych gatunków, ale także zbieramy lokalnie występujące rośliny i przygotowujemy z nich kąpiele barwierskie. Z jednej strony powracamy do starych technik a z drugiej korzystamy ze współczesnych narzędzi i akcesoriów krawieckich. Szyjemy, doszywamy, przeszywamy, zaplatamy i dobrze się przy tym bawimy”.


    Koło Naukowe SzSz Szyjemy Sztukę działa w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, opiekunem jest dr Patrycja Wilczek-Sterna, Prodziekan do spraw Studenckich Wydziału Artystycznego. Koło powstało w 2019 roku, początkowo pod nazwą Wspólna Przestrzeń. Ma na swoim koncie wiele projektów o charakterze artystycznym i prospołecznym. Jest laureatem IV edycji konkursu Klakson w 2023 roku. Od 2024 roku działa pod nową nazwą SzSz Szyjemy Sztukę. Ma nowy zakres działalności i nowe logo zaprojektowane przez Ewelinę Nawrocką.

    Dołącz do spotkania, zobaczysz nas w działaniu, a ocenisz po efektach. Zapraszamy!
    Przestrzeń III piętra, godz. 8.00-19.00 
  • „Ubranie jak okładka”. Wystawa książek i czasopism o modzie 

    Biblioteka to miejsce, w którym możesz odkryć także świat mody. Przeprowadzimy Cię przez różne modowe epoki, a także skłonimy do refleksji na temat roli ubioru w sztuce i kulturze. Odwiedź Czytelnię Czasopism i daj się zainspirować. Zrób sobie modowe zdjęcie i oznacz Bibliotekę UZ w mediach społecznościowych.


    Czytelnia Czasopism, III piętro, godz. 8.00-19.00 
  • „Majowe granie”

    Zapraszamy Cię do miejsca, w którym możesz posłuchać płyt winylowych i CD, odkryć ciekawostki ze świata muzyki, obejrzeć instrumenty muzyczne, poszerzyć swoją wiedzę i cieszyć się muzyką na różne sposoby! A kto wie, może uda Ci się dogadać z puzonem, zatańczyć z gitarą, pokłócić z saksofonem. Serdecznie zapraszamy!


    Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godz., I piętro, godz. 8.00-19.00
  • „Bibloteria”. Wypożycz książkę i weź udział w loterii

    Wypożycz książkę w Tygodniu Bibliotek i weź udział w losowaniu nagród! To okazja, żeby cieszyć się dobrą lekturą, ale też szansa na coś ekstra. Czytanie to nie tylko przyjemność, ale też sposób na rozwijanie siebie i spędzanie czasu w ciekawy sposób. Do zobaczenia w bibliotece! Powodzenia!

    Zasady
  • „Biblioteka. Lubię tu być” – quest po Bibliotece Uniwersyteckiej

    Proponujemy wycieczkę po bibliotece trasą questu. Czytając wierszowane wskazówki uczestnik gry będzie przemieszczał się po budynku biblioteki. Rozwiązując zadania oraz zagadki dotrze do miejsca, w którym otrzyma pamiątkowy odcisk pieczęci na karcie questu świadczący o jego ukończeniu oraz małą niespodziankę. Będzie mógł również wpisać się do Księgi Questu. W trakcie wędrówki uczestnik będzie miał okazję odkrywać różne oblicza naszej biblioteki.


    Ulotka questu dostępna jest w oznaczonym miejscu w holu Biblioteki UZ.
    Zapraszają pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18